Włosy są niezwykle ważne. Nie dość, że chronią skórę głowy, to w dodatku dodają uroku – zwłaszcza wtedy, gdy są zadbane, bujne i lśniące. Włosy to niewątpliwie nasza ozdoba, ale również wskaźnik naszego stanu zdrowia. Jeżeli w naszym organizmie dochodzi do pewnych zawirowań, wówczas włosy dają nam o tym znać. Niezwykle ważna jest zatem pielęgnacja włosów. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie kosmetyki będą odpowiednie do wszystkich rodzajów włosów. Dziś zajmę się pielęgnacją tych, które mają tendencję do przesuszania się.

Dlaczego mam suche włosy?

Bardzo często kobiety, które przeglądają się w lustrze zadają sobie pytanie: dlaczego moje włosy przypominają słomę? Co sprawia, że są one tak suche? Odpowiedź jest dość prosta.

Włosy chronione są przez naturalną warstwę lipidową. Jeżeli z jakichś powodów wydzielanie łoju zostanie zahamowane, wówczas może dojść do przesuszenia czupryny oraz łamliwości włosów.  Jeżeli włosom brakuje tłuszczu dochodzi do odparowania wody, co sprawia, że jej poziom spada poniżej wymaganego minimum (czyli dziesięć procent). Gdy wody odparuje znacznie więcej (co jest jednoznaczne z utratą lipidowej otoczki), wówczas stają się łamliwe, mało elastyczne, tracą połysk, a ich końcówki rozdwajają się.

Co sprzyja przesuszaniu się włosów?

Okazuje się, że to przede wszystkim my jesteśmy odpowiedzialni za przesuszenie się włosów. Istnieje kilka czynników, które powodują wysuszanie czupryny.

Do najczęstszych zalicza się głównie czynniki środowiskowe: słońce, wiatr. Szczególnie latem włosy narażone są na przesuszenie. Gorące powietrze powoduje, że łuski włosów się rozchylają i woda paruje. Ponadto podczas upalnych dni włosy szybciej ulegają przetłuszczeniu, a co za tym idzie – częściej je myjemy. W efekcie włosy dodatkowo się przesuszają.

Kolejnym czynnikiem, który może powodować wysuszenie włosów są błędy dietetyczne. Czupryna staje się sucha na skutek niedoborów pewnych witamin oraz składnikówmineralnych . By uzupełnić braki, należy łykać witaminy (mogą być w postaci suplementów) albo też zajadać się produktami spożywczymi obfitującymi w pomocne składniki.

Włosy mogą stawać się suche na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Wysuszanie włosów mogą powodować często powtarzane zabiegi fryzjerskie: trwała ondulacja, farbowanie, prostowanie włosów, a także przegrzewanie włosów podczas czynności suszenia. Do przesuszania się włosów mogą przyczynić się również kosmetyki do włosów stosowane niezgodnie z przeznaczeniem. Przyczyną suchych włosów może być zatem niedokładne spłukiwanie szamponu czy odżywek albo też stosowanie preparatów nieodpowiednio dobranych do rodzaju włosów.

Używaj delikatnych szamponów

By nasze włosy suche były właściwe pielęgnowane, należy stosować delikatne szampony. Trzeba mieć na uwadze fakt, że te, które stosowane są zazwyczaj mogą przyczynić się do pobudzenia gruczołów łojowych. Okazuje się, że najlepsze będą szampony, które przeznaczone są do skóry wrażliwej oraz te, które można stosować codziennie. Trafnym wyborem mogą okazać się szampony, które zawierają filtr ultrafioletowy. Promienie słoneczne przyczyniają się bowiem nie tylko do wysuszenia włosów, ale również mają negatywny wpływ na keratynę, znajdującą się we wnętrzu włosów. Trzeba jednak wiedzieć, że szamponu, który zawiera filtry ochronne należy używać w nieco inny sposób niż zwykłe szampony. Gdy nałożymy taki „specjalny” szampon na mokre włosy nie należy od razu go spłukiwać. Preparat musi pozostać na włosach przez kilka minut. Następnie należy szampon spłukać i nałożyć specjalną odżywkę, która poza filtrami ultrafioletowymi zawiera także ceramidy (przyczyniają się do odbudowy łusek włosa), silikony oraz olejki (powodują uszczelnienie łusek włosowych), emolienty (działają natłuszczająco).

Pomocne ochronne mgiełki

Przed wyjściem na słońce konieczne będzie stosowanie specjalnych ochronnych mgiełek. Są to specyfiki, które przyczyniają się do nie dopuszczenia rozchylania się łusek włosa. Dodatkowo powodują odbijanie się promieni słonecznych, a dodatkowo stanowią źródło wilgoci.

Postaw na nawilżenie i odżywianie

Warto przynajmniej raz w tygodniu zadbać o odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie. W tym celu warto nakładać maseczki o działaniu wzmacniającym zawierającymi witaminy. Pomocne będą maseczki wygładzające zawierające olejki. By zaktywizować działanie maseczek oraz wzmocnić efekt, warto przykryć włosy czepkiem foliowym. Takiego okładu nie należy trzymać jednak dłużej niż zaleca to producent na opakowaniu. Okazuje się bowiem, że przetrzymywanie specyfiku nie wzmocni działania, lecz może przyczynić się do pojawienia się łojotoku.

Domowe sposoby na suche włosy

Gotowe preparaty do suchych włosów są niezwykle pomocne. Okazuje się jednak, że i domowe sposoby mogą zdziałać cuda.

Pomocna może okazać się odżywka mleczno-nagietkowa. By ją przygotować należy zmieszać pół filiżanki mleka z żółtkiem oraz naparem z nagietka (pół filiżanki). Następnie tak przygotowany specyfik należy nałożyć na suche bądź wilgotne włosy i czuprynę owinąć folią. Po upływie dziesięciu minut preparat należy spłukać.

A jak wy sobie radzicie z problemem suchych włosów. Stosujecie gotowe specyfiki, czy może testujecie domowe sposoby? Zachęcam do wypowiadania się.

5,2 k

Tags: , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment