Każdy doskonale o tym wie, że zniszczone włosy nie prezentują się zbyt dobrze, nawet wtedy, gdy cięcia dokona mistrz fryzjerstwa. W takich sytuacjach naszej czuprynie potrzebna jest tylko i wyłącznie kuracja regenerująca oraz wzmacniająca.

Co dolega moim włosom?

Zanim podejmiemy kroki, by przywrócić włosom zdrowy wygląd, należy dokładnie sprawdzić, w czym tak naprawdę tkwi problem. W wielu profesjonalnych salonach fryzjerskich możemy poddać się specjalnemu badaniu. Wystarczy skorzystać z urządzenia o nazwie System Professional HDC, którego celem jest postawienie diagnozy naszej czuprynie. Za pomocą takiego aparatu jesteśmy w stanie obejrzeć skórę głowy w znacznym powiększeniu (nawet 1500- krotnym powiększeniu). Podobnie jest i z włosami – można je oglądać w 4000-krotnym powiększeniu. Dzięki temu widzimy jak na dłoni, w jakim stopniu nasze włosy są uszkodzone. Umożliwia to zatem podjęcie odpowiedniej kuracji.

Gdy włosy wymagają regeneracji

Gdy się okaże, że nasza czupryna to porozdwajane końcówki włosów, łuski pozrywane, ale struktura włosów nie uległa uszkodzeniu, wówczas to znak, że pora na kurację regeneracyjną. Koniecznością będzie zastosowanie odpowiednich specyfików, które uzupełnią te ubytki. Z regeneracją doskonale poradzi sobie preparat o nazwie Perfect Hair Complex bądź też kosmetyki Vita Ciment z serii Keratese. Ten drugi specyfik ma postać regenerującej ampułki. Niestety jej wadą jest dostępność wyłącznie w salonach fryzjerskich (warto odwiedzić hurtownie zaopatrujące salony, ponieważ właśnie tam można nabyć takie specyfiki). W składzie tej ampułki znajduje się wysoce skoncentrowany kompleks Vita-Ciment 3D zawierający między innymi proteiny i ceramidy – czyli substancje podobne do składu chemicznego struktury włosa. Substancje te wnikają w głąb struktury włosa, uzupełniając   istniejące ubytki. Kurację za pomocą ampułki należy powtarzać raz w miesiącu.

Zafunduj włosom saunę

Jeżeli chcemy, by efekt działania dobroczynnych ampułek był znacznie wzmocniony, wówczas warto skorzystać ze specjalnych urządzeń znajdujących się w salonach fryzjerskich. Aparaty takie wytwarzają parę wodną w zakresie temperatur 30-50 stopni Celsjusza. Na skutek działania pary łuski włosów otwierają się. Dzięki temu dobroczynne substancje pielęgnacyjne bez przeszkód dostają się w głąb włosa, działając tym samym bardzo skutecznie i intensywnie. Taka „fryzjerska sauna”  doskonale nadaje się do włosów zniszczonych – długich oraz przesuszających się. A to dlatego, że poprzez otwarte łuski włosy znacznie łatwiej chłoną wilgoć.

Taką saunę można przygotować włosom w domu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jej efekty nie będą tak intensywne. Po nałożeniu dobroczynnych ampułek czy maseczek włosy należy owinąć folią (może być foliowy czepek), a następnie ręcznikiem.

„Magiczne” systemy małych cząsteczek

Stosowanie specjalnej aparatury nie będą wymagać preparaty przeznaczone do pielęgnacji włosów firmy Joico. Specyfiki takie oparte są na technologii nanosomowej. W preparatach zawarte są składniki aktywne, które mają postać maleńkich cząsteczek, które są w stanie przeniknąć nie tylko pod łuski, ale również dotrzeć do rdzenia włosów. Przed nałożeniem takich specyfików należy jednak dokładnie oczyści włosy z wszelkich osadów. W tym celu najlepiej udać się do salonu fryzjerskiego. Specjalista za pomocą odpowiedniego szamponu głęboko oczyszczającego pozbawi naszych włosów wszelkich zanieczyszczeń.

Włosy bez łupieżu

Zdrowe włosy to również włosy pozbawione łupieżu. By wyeliminować białe, sypiące się łuski, nie wystarczy stosowanie szamponów „niby-przeciwłupieżowych”. Tylko kuracja specjalistycznymi preparatami da pożądane rezultaty. Ważne, by szampon przeciwłupieżowy walczył nie tylko z objawami problemu, ale również jego przyczynami.  By więc wybrać odpowiedni specyfik, warto zwrócić uwagę na jego skład.

Ważnym elementem każdego skutecznego szamponu przeciwłupieżowego są substancje wykazujące działanie antygrzybicze. Okazuje się bowiem, że łupież spowodowany jest działalnością drożdżaków z rodziny Pityrosporum ovale. Dobrze sprawdzi się więc ketoknazol czy klimbazol. Dobrze, gdy w składzie znajdzie się wyciąg z granatu. Zawarte w nim substancje sprawiają, że funkcje obronne skóry zostają wzmocnione.

Gdy mimo wszystko w walce z łupieżem nie pomagają szampony przeciwłupieżowe, warto wybrać się z wizytą do salonu fryzjerskiego. Specjalista może zastosować specjalny zabieg, który przyczyni się do głębokiego oczyszczenia skóry głowy. Efekt działania takiego peelingu jest widoczny niemal natychmiast, a rezultat jest w stanie utrzymać się jeszcze dwa tygodnie. Potem należy zastosować szampon przeciwłupieżowy (specjalistyczny, czyli taki który dostępny będzie wyłącznie w aptece).

Gdy włosy wypadają

Jeżeli nasze włosy wykazują skłonność do wypadania, wówczas warto ponownie wybrać się do fryzjera. Dobre efekty przyniesie masaż skóry z wykorzystaniem specjalnego toniku zapobiegającemu wypadaniu włosów. Jeżeli jednak naszym problemem jest wzmożona utrata owłosienia, wówczas warto poznać przyczynę dolegliwości, a następnie – gdy istnieje taka potrzeba – warto zastosować specjalny szampon, przeciwdziałający łysieniu.

A Wy jak dbacie o swoje włosy, gdy wołają na ratunek?

5,2 k

Tags: , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment