Posted by under Bez kategorii,Koloryzacja włosów on Lipiec 18 2010, 0 comments

Szczególnie wiosna sprzyja zmianom. W tym okresie najchętniej odmieniamy swój wygląd, co nie oznacza, że zmian nie można przeprowadzić latem. Nierzadko podejmujemy decyzję o zmianie koloru włosów. Pojawia się wówczas pytanie – czy koloryzacji dokonać w salonie fryzjerskim, czy może czuprynę pofarbować we własnej łazience?

Dlaczego warto oddać się w ręce fryzjera?

Nie ulega wątpliwości fakt, że koloryzacja włosów w salonie fryzjerskim ma wiele zalet, co daje jej przewagę nad farbowaniem w domowym zaciszu. Przed poddaniem naszych włosów koloryzacji fryzjer najpierw dokładnie ogląda włosy oraz dokonuje oceny ich grubości. Ocenie poddana jest również kondycja czupryny oraz jej wygląd – fryzjer sprawdza zatem czy włosy są zdrowe, czy zniszczone, czy posiadają naturalny barwnik czy też widoczne są ślady siwienia włosów. W zależności od wyniku „oględzin” specjalista dobiera odpowiednią emulsję służącą koloryzacji – słabszą bądź silniejszą. Daje to przewagą nad „tradycyjnymi” farbami, które nie są w stanie wziąć pod uwagę takich różnic. Muszą bowiem zadziałać na każdych włosach – zarówno zdrowych, jak i zniszczonych, cienkich bądź grubych. Z tego też powodu gotowe farby zawierają bardzo duże stężenie aktywnych substancji, które są „agresywne”.

Nie trudno jest również zauważyć to, iż kolor włosów po farbowaniu w domu nie jest „głęboki”. Zupełnie inaczej wyglądają włosy, które zostały ufarbowane w salonie fryzjerskim. Te mają głęboki kolor, pełen refleksów. Uzyskanie takiego rezultatu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich, profesjonalnych kosmetyków z pigmentami. Fryzjer miesza barwniki w taki sposób, by uzyskać idealny rezultat. Dodatkowo włosy, które poddawane są koloryzacji w salonach fryzjerskich nie są przesuszone oraz dłużej zachowują kolor. Jest to możliwe dzięki zawartości odpowiednich odżywek, które zawierają skoncentrowane substancje pielęgnujące. Przyczyniają się do idealnego zamknięcia łusek włosa, powodując zatrzymanie kolory „w środku” łuski. Jednocześnie nadają włosom jedwabistą gładkość.

Farbowanie włosów w domu

Pomimo tego, że zaleca się przeprowadzanie koloryzacji włosów w profesjonalnych salonach fryzjerskich, wiele kobiet decyduje się na samodzielną koloryzację. Nie ukrywajmy – jest to znaczna oszczędność nie tylko czasu, ale i przede wszystkim pieniędzy. Jeżeli już decydujemy się na samodzielnie farbowanie włosów, warto uzyskać informacje na temat tego, jak prawidłowo powinien przebiegać ten zabieg.

By uzyskać oczekiwany kolor oraz nie zniszczyć włosów należy przede wszystkim przestrzegać instrukcji oraz wskazówek podanych przez producenta na ulotce. Jeżeli chcemy uniknąć błędów kolorystycznych, musimy mieć świadomość, że farbą zakupioną w drogerii można uzyskać kolor o dwa tony jaśniejszy lub ciemniejszy od naturalnego. Jeżeli decydujemy się na bardziej radykalne zmiany – z brunetki chcemy stać się blondynką, lepiej oddać się w ręce specjalistów. Taki zabieg wymaga bowiem dekoloryzacji. Nie da się ukryć, że jest to zabieg bardzo agresywny. Jeżeli więc zostanie wykonany w sposób nieodpowiedni, wówczas możemy bardzo zniszczyć czuprynę.

Decydując się na samodzielną koloryzację włosów, musimy mieć na uwadze fakt, że zupełnie inaczej dokonuje się doboru farby do włosów już wcześniej poddawanych koloryzacji. Kolory mają zdolność łączenia się ze sobą. W rezultacie może dojść do sytuacji, w której nałożenie koloru brązowego na włosy blond, otrzymamy… zieleń. Trzeba również wiedzieć, że farba nie jest w stanie rozjaśnić farby. Jeżeli więc chcemy uzyskać kolor jaśniejszy od poprzednio nałożonego, konieczna będzie dekoloryzacja.

Zgrozą jest mieszanie kilku farb, by uzyskać pożądany kolor, gdy w drogerii nie możemy znaleźć interesującego nas zabarwienia. Jest to dość ryzykowne doświadczenie. Jeżeli już jednak zamierzamy wykonać taki eksperyment, by uniknąć nieprzyjemności, dla naszego bezpieczeństwa mieszajmy farby tej samej firmy i tej samej serii. Najlepiej, gdy obie farby będą utrzymane w tej samej tonacji – na przykład dwa odcienie rudości.

Zatrzymaj kolor na dłużej

Sprawą oczywistą jest, że efekt koloryzacji po jakimś czasie wymywa się i blednie. Dodatkowo – w przypadku trwałej koloryzacji pojawiają się odrosty. Jeżeli więc zamierzamy przedłużyć trwałość nowego koloru, warto zastosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. W takich specyfikach zawartych jest szereg  dobroczynnych substancji: witamin, składników mineralnych, wyciągów roślinnych. W takich preparatach znajdziemy również proteiny jedwabiu oraz ceramidy. Nie brakuje ponadto substancji, które wykazują działanie regenerujące, wygładzające oraz nawilżające. Wiele profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów zawiera drobinki, których zadaniem jest podkreślanie koloru oraz wydobywanie refleksów.

Warto sięgać po takie specyfiki, które w swoim składzie, poza wspomnianymi komponentami, będą zawierały filtry ochronne. Trzeba bowiem wiedzieć, że to przede wszystkim promienie słoneczne przyczyniają się do rozkładu barwników i płowienia włosów.

5,0 k

Tags: , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment