Każda kobieta uwielbia się zmieniać na wiosnę. Najczęściej panie wyrażają to poprzez zmianę koloru włosów. Jednakże nagminne stosowanie chemicznych farb przyczyniają się do zniszczenia włosów. Może więc warto zamiast farb do włosów zastosować mniej inwazyjne sposoby koloryzacji? Mam na myśli hennę, która obecnie znów powraca do łask.

Czym jest henna?

Henna to roślina, której zdolności barwiące poznano już w Starożytności. Henna jest to wiecznie zielony, wysoki krzew, który rośnie w tropikalnym klimacie. Roślina ta wykazuje różne zdolności barwiące. Uzależnione jest to od miejsca uprawy krzewu. Okazuje się, że inną zawartość barwnika znaleźć można w hennie indyjskiej, jeszcze inną w hennie irańskiej, czy pakistańskiej. Nie mniej jednak wszystkie barwią dość intensywnie. Z kolei henny, które rosną na terenach Afryki Południowej nie mają już tak silnych właściwości barwiących.

Warto również wiedzieć, że najwięcej barwnika znajduje się w młodych roślinach, których wiek nie przekracza pięciu lat.

Głównym barwnikiem henny jest lawson, ale jak się okazuje – jest jednocześnie alergenem, który może powodować wystąpienie reakcji alergicznej.

Henna jest preparatem, który będzie nadawał się wyłącznie do koloryzacji ton w ton. Oznacza to zatem, że taki specyfik nie sprawi, że z blondynki staniemy się brunetką. W przypadku stosowania henny nie ma więc  mowy o drastycznej zmianie koloru. Za sprawą tego specyfiku możemy jedynie pogłębić kolor i wydobyć z niego głębię.

Na czym polega działanie henny?

Jak już wspomniałam – henna nie służy do radykalnej zmiany koloru. Można nią uzyskać zbliżony do naszego naturalnego kolor. Ponieważ henna nie wnika w głąb włosa, wykazuje ona działanie powierzchniowe. Dzięki temu koloryzacja henną jest całkowicie bezpieczna, ponieważ włosy nie są poddawane działaniu szkodliwych substancji chemicznych.

Zalety stosowania henny

W związku z tym, że stosowanie henny ma charakter „powierzchniowy”, warstewka koloru chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jednak jak się okazuje – to wcale nie jedyna zaleta stosowania tego specyfiku.

Henna jest w stanie nieco zwiększyć objętość naszej czupryny. A to dlatego, że henna pokrywa każdy pojedynczy włosek, co sprawia że włosy stają się puszyste. Ponadto henna przyczynia się do regulowania pracy gruczołów łojowych, co skutecznie chroni przed łojotokiem.

W związku z tym, że w hennie znajdują się wyłącznie naturalne substancje, specyfik ten – poza koloryzacją – odżywia włosy oraz dodaje im blasku.

Jak często można stosować hennę?

Okazuje się, że henna jest na tyle nieinwazyjna, że można ją stosować zawsze wtedy, kiedy najdzie nas ochota na zmianę koloru. Jednorazowy preparat schodzi najczęściej po upływie trzech tygodni, no chyba że henna stosowana jest regularnie. Stosowanie henny nie wiąże się jednak z powstawaniem odrostów, bowiem henna zmywa się z włosów stopniowo.

Stosowanie henny, zupełnie odwrotnie niż w przypadku farbowania włosów, jest całkowicie bezpieczne i może być przeprowadzane znacznie częściej.

Jak postępować z henną?

Na wstępie zaznaczę, że po nałożeniu henny nasze włosy mogą być czerwono-miedziane. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ takie zabarwienie zniknie i pojawi się to właściwe. Barwnik musi się bowiem utlenić, a w związku z tym, że henna nie zawiera chemicznych środków utleniających, proces ten nie jest natychmiastowy. Trwa to najczęściej trzy dni.

Koloryzacja henną może zostać przeprowadzona w salonie fryzjerskim  albo też samodzielnie w domu.

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie ilości henny, co jest uzależnione od długości włosów. Gdy czupryna jest krótka, wówczas  wystarczy 100 gramów preparatu. Jeżeli włosy sięgają do karku, wówczas lepiej przygotować 200 gramów specyfiku. Włosy sięgające do ramion wymagają najczęściej 300 gramów henny. Włosy sięgające do pasa zużywają nawet 500 gramów specyfiku.

Gdy już wiemy, ile preparatu będziemy potrzebować, należy przesypać odpowiednią ilość do naczynia. Następnie do tego proszku należy dodać kilka kropli soku z cytryny i wszystko wymieszać do momentu uzyskania papki. Dzięki temu uzyskany kolor będzie znacznie mocniejszy (zamiast cytryny można dodać grejpfruta bądź pomarańczę). Wiele kobiet dodaje odrobinę octu, aczkolwiek ja tego nie polecam, gdyż zapach nie będzie przyjemny. Nie polecam również dodawanie jogurtu (co może wywołać jogurt), czy kawy (która może spowodować bóle głowy). Również dodawanie gorącej wody nie jest wskazane, ze względu na to, że wrzątek może „zabić” główny barwnik henny. W rezultacie nasze włosy zamiast uzyskać czerwono-miedziany kolor staną się pomarańczowe. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić i przykryć folią spożywczą. Preparat najlepiej pozostawić na noc.

Przed nałożeniem specyfiku włosy należy dokładnie umyć, a następnie wysuszyć. Hennę należy nakładać grubą warstwą, rozpoczynając od karku, stopniowo przechodząc w stronę czubka głowy. Gdy wszystkie włosy zostaną już równomiernie rozłożone, należy głowę owinąć folią i ręcznikiem. Po upływie 2-6 godzin. Im dłużej preparat pozostawimy na włosach, tym bardziej intensywny kolor otrzymamy. Następnie preaprat należy zmyć i voila – mamy nowe włosy.

Henna to doskonały sposób naturalnej koloryzacji włosów. Macie z nią może jakieś doświadczenia?

5,2 k

Tags: , , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment