Włosy  przetłuszczające się z pewnością niejednej osobie codziennie przysparzają niemałych problemów. Bowiem są one „oklapnięte” i niezbyt atrakcyjnie wyglądają. Ponadto włosy po upływie kilku godzin od momentu mycia stają się pozbawione sprężystości i energii. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja włosów przetłuszczających się? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Mycie i odżywianie to podstawa!

Włosy przetłuszczające się w pierwszej kolejności powinnyśmy dosyć często myć. Do tego celu bardzo przydatne okazują się lekkie szampony, które mają przeznaczenie tylko do mycia włosów przetłuszczających się, do częstego stosowania. Ponadto można zastosować delikatne odżywki, które podniosą nieco włosy u nasady.

Włosy ze skłonnością do przetłuszczania się powinniśmy myć przede wszystkim wówczas, gdy wymagają one szybkiego odświeżenia. Może być to nawet codzienne mycie. Wówczas należy tylko wybierać szampony specjalistyczne  ze wskazaniem do włosów tłustych i przetłuszczających się. Mogą to być także specyfiki odświeżające oraz  neutralizujące pH skóry głowy. Szczególnie polecam szampony, które zawierają ekstrakty z pokrzywy, łopianu, kory brzozy, czarnej rzepy, albo rozmarynu.  Bowiem one regulują pracę gruczołów łojowych. A które u Was się sprawdziły?

Zasadowe szampony nie są szczególnie polecane do mycia włosów przetłuszczających; trzeba je wyeliminować ze swej pielęgnacji. Bowiem mają wysoki poziom Ph, a zatem wysuszają skórę. Ponadto sprawiają, że  gruczoły łojowe wytwarzają znacznie więcej  naturalnego tłuszczu – sebum.

W nagłych przypadkach , gdy nie posiadamy właściwego  szamponu, bądź nie ma wody, możesz skorzystać z suchego szamponu – pudrowego  w sprayu. Doskonale pochłonie on  nadmiar sebum. Jego użycie jest bardzo proste, bowiem wystarczy nanieść go na włosy, a następnie wyczesać go gęstym grzebieniem. Z pewnością włosy odzyskają świeżość.

Warto wiedzieć, że szampony „dwa w jednym” , odżywki bez spłukiwania nie są odpowiednie do pielęgnacji włosów przetłuszczających się.  Bowiem „dzięki” nim włosy stają się zbytnio obciążone i oklapnięte.  Najlepiej jeśli używać będziesz  szamponów przeznaczonych dla włosów  przetłuszczających się. Wśród nich znajdziemy między innymi takie, które zwiększą puszystość oraz szampony mające w składzie wyciągi ziołowe. Trzeba wcierać je we włosy, a po trzech minutach opłukać ciepłą wodą, a potem chłodniejszą.

Wykonujmy kwaśne płukanki

Utrzymanie odpowiedniego pH skóry głowy jest koniecznością.  Właściwe pH  powinno wynosić  4-6, czyli jest to odczyn kwaśny.  Zaburzenie równowagi pH zwykle powoduje zanikanie naturalnej flory bakteryjnej oraz  powiększenie ryzyka wystąpienia podrażnienia czy grzybicy.  W związku z tym  istotne jest zakwaszanie skóry. Do tego najbardziej odpowiedni staje się ocet jabłkowy oraz cytryna.  Świeży sok z cytryny powinniśmy wmasowywać w  skórę głowy i  pozostawić na blisko  15 minut, a  po tym czasie dokładnie wypłukać. Z kolei dwie łyżki  octu jabłkowego dodane do  litra wody, stanowią doskonałą płukankę ( o innych płukankach nieco niżej).

Naturalne maseczki i płukanki ziołowe

Maseczka cytrynowa będzie działała na skórę  antyseptycznie oraz ściągająco. Dzięki niej zachowasz zdrową i  świeżą, a także zlikwidujemy stany zapalne. W skórę głowy warto wmasowywać  sok wyciśnięty ze świeżych dwóch cytryn. Po tej czynności przeczesz pasemka włosów i pozostaw tak na 20 minut. Potem należy opłukać letnią wodą. Taką maseczkę warto stosować raz na miesiąc. u.

Oprócz tej maseczki możesz zastosować płukankę z pokrzywy. Wystarczy przygotować wywar z pokrzywy i płukać nim  włosy.   Do płukanek polecany jest również tymianek, bowiem oczyszcza on oraz  dezynfekuje skórę głowy. Z kolei podbiał blokuje nadczynność łojowych gruczołów. Zatem warto przygotować z tych ziół płukankę . w jaki sposób? Otóż trzeba  parzyć zioła tak jak herbatkę – czyli 1 łyżeczka zasuszonych ziół na jedną filiżankę. Potem trzeba tylko przecedzić  przez sito, a w końcowym etapie przestudzonym naparem opłukuj  włosy. W czasie płukania warto wmasowywać wywar w skórę głowy.  jednocześnie wmasowując miksturę w skórę głowy. Takie płukanki możesz stosować po każdym myciu głowy. Tego typu płukanki można wykonywać po każdym myciu włosów.

Pamiętaj, że przy przetłuszczających się włosach niekiedy może wystąpić  łupież. Warto zatem przynajmniej raz w tygodniu myć włosy szamponem przeciwłojotokowym, bądź przeciwłupieżowym.

Jaka fryzura będzie odpowiednia?

Zwykle włosy ze skłonnością do przetłuszczania są oklapnięte i bardzo przylegają do głowy. Trzeba zatem je nieco podnieść. Najlepiej jest to uczynić poprzez suszenie ich zimnym nawiewem  przy użyciu dyfuzora.  Po umyciu włosy powinny być płukane tylko letnią , nie za gorącą wodą. W czasie mycia i suszenia nie szarpmy włosów.

Przetłuszczające się włoski najlepiej „ukryje” krótsza fryzurka z wycieniowanymi  pasmami. Długie znacznie lepiej jest ułożyć delikatnie przeczesując je  grzebieniem. Do modelowania poleca się lekkie pianki, a nie żel czy  wosk. Lakierem można spryskać tylko pasma u nasady. To sprawi, ze będą nieco uniesione.

A jakie Wy macie propozycje układania włosów przetłuszczających się?

5,1 k

Tags: , ,

2 komentarze

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment