Pierwszy szampon został wyprodukowany 104 lata temu w Niemczech przez firmę prosperującą do tej pory. Było to mydło w płynie o zapachu fiołków. Wcześniej do mycia włosów służyło to samo mydło co do ciała. Obecnie mamy mnóstwo rodzajów szamponów, że trudno się w nich rozeznać. Często przy wyborze któregoś z nich kierujemy się zapamiętanymi reklamami. Nie zawsze zważamy na informacje o składzie i przeznaczeniu kosmetyku, nie przywiązując do tego wagi, gdyż najważniejsza dla nas jest funkcja myjąca detergentu. Tymczasem szampon zawiera wiele składników przeznaczonych do konkretnego rodzaju włosów, do konkretnej dolegliwości, które służą pielęgnacji takich włosów, a w przypadku innych mogą nawet szkodzić.

Skład szamponów

Podstawowym składnikiem jest całkowicie rozpuszczalny roztwór mydła amoniowego lub potasowego, dzięki temu szampon się pieni,usuwa łój i zanieczyszczenia . Kolejnym składnikiem są bufory, czyli substancje, które nadają odczyn lekko kwaśny, dzięki czemu włosy zachowują naturalne olejki natłuszczające i się nie elektryzują podczas mycia.

W szamponach znajdują się też substancje kondycjonujące, charakterystyczne wcześniej dla odżywek , są to środki nabłyszczające i środki antystatyczne. Obecne są też środki emulgujące i zwiększające lepkość, które maja na celu nadanie płynowi odpowiedniej konsystencji, oraz środki zapachowe.

Szampony najbardziej się różnią substancjami leczniczymi, takimi jak wyciągi z roślin, dodatki w postaci pierwiastków chemicznych.

Substancje lecznicze decydują głównie o przeznaczeniu kosmetyku.

Jaki problem, taki szampon

Jeśli włosy szybko się przetłuszczają, przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Tłuste włosy przyciągają kurz i inne zanieczyszczenia, należy więc myć je często, nawet codziennie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie jest prawdą, że częste mycie prowokuje włosy do przetłuszczania się. W takim przypadku należy wybierać szampon do włosów przetłuszczających się i delikatny do częstego stosowania. Można je stosować na przemian. Taki szampon powinien powodować zmniejszone wydzielanie łoju, działać antyseptycznie i ściągająco. Takie są szampony pokrzywowe, łopianowe, z aloesu, czarnej rzodkwi, siarkowe oraz z dodatkiem alantoiny.

Duży kłopot sprawiają włosy, które przetłuszczają się u nasady, a końcówki mają przesuszone. Wówczas należy stosować szampon do włosów tłustych na końcówki zaś nakładać odżywki do włosów suchych.

Przeciwieństwem włosów tłustych są włosy suche. Na głowie przypominają wysuszone siano, elektryzują się, trudno ułożyć z nich fryzurę. Są skłonne do łamania się i rozdwajania końcówek, nie mają połysku. Suchość włosów jest wynikiem niedostatku łoju albo niewłaściwej pielęgnacji , np. częstego robienia trwałej ondulacji, stosowania niewłaściwych kosmetyków pielęgnujących, suszenia gorącym powietrzem suszarki, przebywania na intensywnym słońcu i w pomieszczeniach klimatyzowanych. Do mycia włosów przesuszonych nadaje się szampon zawierający prowitaminę B oraz proteiny, które odżywiają i regenerują włosy. Dla odżywienia i uelastycznienia włosów należy używać specjalne odżywki, maseczki, robić kompresy. Włosy suche trzeba myć nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Problem stwarzają też włosy zniszczone na skutek intensywnych zabiegów fryzjerskich, farbowania, rozjaśniania, tapirowania itp. Są matowe, łamliwe, trudno z nich ułożyć fryzurę. Do mycia i pielęgnacji należy używać preparaty zawierające keratynę, proteiny, polimery. Powinny one wspomóc odbudowę zniszczonej struktury włosa.

Włosy normalne myjemy 2 razy w tygodniu, by pozbyć się zanieczyszczeń. Nie sprawiają one kłopotów, są zdrowe, lśniące, mocne i elastyczne. Celem ich pielęgnacji jest utrzymanie takiego stanu. Szampony powinny zawierać witaminy, odżywiające włosy, mieć lekką konsystencję.

Niektórzy mają problem z wrażliwą skórę głowy, która na większość szamponów reaguje podrażnieniem i świądem, czasem stanem zapalnym skóry. Takim osobom poleca się delikatne szampony wzbogacone o wyciągi z mięty, jaśminu, miodu, lipy, imbiru , związki miedzi i cynku oraz substancje nawilżające, np. kozie mleko, olej z oliwek, olej arganowy, wzmacniający włosy i skórę.

Częstym problemem jest występowanie łupieżu, zwłaszcza tłustego. Trudno się go pozbyć, wyleczony lubi powracać. W drogeriach jest wiele szamponów sprzedawanych jako przeciwłupieżowe, ale nie zawsze można liczyć na ich skuteczność. Natomiast w aptekach można się zaopatrzyć w niezawodne kosmetyki przeciwłupieżowe. Są to szampony przeciwgrzybicze zawierające ketokonazol, siarczek selenu lub tlenek 2-pirydynotiolu.

Są też szampony do włosów farbowanych, pozwalające zachować kolor, do włosów kręconych oraz specjalnie dla mężczyzn.

Jak stosować szampon?

Nie wystarczy wybrać odpowiedni szampon, trzeba jeszcze wiedzieć, jak go używać, by nie narobić szkód i by właściwie podziałał. Powszechnym błędem jest nalewanie płynu z butelki prosto na włosy. Prawidłowo powinniśmy szampon nalać we wgłębienie dłoni, zmieszać go z odrobiną wody i dopiero wtedy nakładać na włosy. Zwykle przy wytwarzaniu piany masujemy opuszkami palców skórę głowy, ale należy tego unikać przy włosach przetłuszczających się. Jeśli myjemy włosy często, nie trzeba dwukrotnie używać szamponu.

Przy stosowaniu szamponów leczniczych, np. przeciwgrzybiczych nie należy od razu spłukiwać głowy, tylko odczekać wskazaną w instrukcji ilość minut, by aktywna substancja miała czas zadziałać.

Wskazówka ostatnia: nie używać do mycia i płukania gorącej wody, unikać suszarek, włosy delikatnie wyciskać w ręcznik, bez wykręcania.

Czekam na informacje, czy powyższy artykuł wniósł coś nowego do Twojej wiedzy o pielęgnacji włosów. Jakie rady dał(-a)byś osobom, które mają takie same problemy z włosami jak Ty?

5,7 k

Tags: , , ,

1 komentarz

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment