Posted by under Bez kategorii,Koloryzacja włosów on Wrzesień 3 2010, 0 comments

Niemal każda kobieta choć raz w swoim życiu zdecydowała się na zmianę koloru swoje czupryny. W dzisiejszych czasach wcale nie jest to trudne, bowiem na rynku kosmetycznym znajdziemy mnóstwo specyfików, które to ułatwiają. Ale jest też i druga strona medalu – mając do dyspozycji kilka rodzajów kosmetyków koloryzujących, nie wiemy, który będzie dla nas najlepszy.

Pianka, szamponetka czy farba?

Pianki koloryzujące, szamponetki, szampony koloryzujące oraz farby – producenci kosmetyków tego typu nieustannie ulepszają swoje produkty. Dodają do nich pielęgnujące składniki, eliminując jednocześnie te, które wywierają niekorzystny wpływ na nasze włosy.

Pianki koloryzujące nadają kolor włosom już od pierwszego mycia. Barwniki, które zawarte są w tych specyfikach nie wnikają jednak do wnętrza włosa, a jedynie pozostają na jego powierzchni. To powoduje, że taka koloryzacja jest dość bezpieczna, a zarazem nietrwała. Kolor zmywa się najczęściej po kilku myciach.

Podobnie do pianek działają szamponetki. I ich barwniki nie wnikają do wnętrza włosa, przez co kolor nie utrzymuje się zbyt długo. Najczęściej włosy tracą kolor już po ośmiu myciach.

Z kolei szampony koloryzujące służą tylko i wyłącznie do przyciemniania ich. Jeżeli ktoś liczy na to, że szampon taki rozjaśni czuprynę, niech lepiej zrezygnuje z zakupu tego typu produktów. Szampony koloryzujące nie są w stanie włosów rozjaśnić, ponieważ nie zawierają w swoim składzie nadtlenku wodoru (wody utlenionej). Szampony koloryzujące średnio nadają się również do koloryzacji włosów siwych, bowiem nie pokryją siwizny w pełni. W przypadku szamponów, barwnik w nich zawarty osadza się płytko na włosach. Z tego też powodu kolor utrzymuje się do kilkunastu myć, ponieważ barwnik nadający zabarwienie łatwo się wypłukuje. Zaletą szamponów koloryzujących jest to, że takie specyfiki nie niszczą włosów, a więc nadają się do koloryzacji włosów osłabionych. W większości takich specyfików znajdują się wyciągi z roślin (na przykład z żurawiny, rumianku, olejku arganowego), które pielęgnują naszą czuprynę.

W drogeriach znajdziemy również farby do włosów, które są najczęściej wybieranymi produktami koloryzującymi. Farby mają właściwości trwałej koloryzacji. Jest to możliwe, ponieważ barwnik takich specyfików wnika głęboko do wnętrza włosa. Firmy kosmetyczne starają się coraz bardziej udoskonalać takie specyfiki, by jak najmniej szkodziły włosom. Z tego też powodu w farbach coraz częściej można spotkać się dodatkowo z substancjami pielęgnującymi (ekstrakt z liczi, olejek jojoba, oliwa, wyciąg z białej herbaty). Ostatnimi czasy w „modzie” stało się redukowanie ze składu amoniaku, który jest odpowiedzialny za niszczenie czupryny. Ale coś za coś – w farbie do włosów i tak muszą znaleźć się substancje, które przyczynią się do otwierania łusek włosa.

A może henna?

O hennie do koloryzacji włosów pojawił się już dość obszerny wpis. Mimo wszystko przypomnę kilka cennych informacji.

Okazuje się, że henna do włosów jest najbezpieczniejszym preparatem służącym do koloryzacji. Takie specyfiki są całkowicie naturalne, zawierają bowiem wyłącznie naturalne barwniki. Henna ma wiele zalet. Przede wszystkim nie niszczy włosów tak, jak to czynią farby. Ponadto dodatkowo chronią czuprynę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest to możliwe, ponieważ barwnik tworzy na powierzchni włosa ochronną warstewkę.

Jednak henna ma też kilka wad, które dotyczą zastosowania. Henna nie nadaje się bowiem do radykalnej zmiany kolory. Służy natomiast do koloryzacji ton w ton. To oznacza, że za pomocą takiego specyfiku możemy jedynie pogłębić istniejący już kolor i nadać włosom refleksów. Ciężko będzie również pokryć siwe włosy.

Dlaczego lepiej farbować włosy w salonie?

Jeżeli nawet podjęłyśmy decyzję, że zakupimy farbę do włosów, ponieważ ona najbardziej odpowiada naszym potrzebom, warto wiedzieć, że znacznie lepiej jest koloryzować czuprynę w salonie fryzjerski. Oczywiście nie chodzi mi o to, że akurat tam są „lepsze fluidy”, ale dlatego, że salony mają swoje farby. A takie produkty są znacznie słabsze, a więc nie będą w tak dużym stopniu uszkadzały naszych włosów.

Ponadto fryzjer swoim fachowym okiem oceni najpierw kondycję naszych włosów, a dopiero potem zastosuje odpowiednią emulsję koloryzującą. Dla włosów słabszych preparat będzie słabszy. Natomiast w przypadku włosów, na których widoczna jest już siwizna lepsze będą kosmetyki koloryzację o silniejszym działaniu.

Gotowe farby, które kupujemy w sklepach nie różnią się między sobą. Nie możemy kupić specyfików do włosów osłabionych czy siwych. Farby muszą zadziałać na wszystkich włosach, dlatego też w kosmetykach takich znajdują się sporo większe stężenia substancji. A to musi odbić się niekorzystnie na naszych włosach – innego wyjścia nie ma.

Pamiętaj, by zatrzymać kolor

Jeżeli już zdecydujemy się na koloryzację włosów, by przedłużyć żywotność preparatu warto zastosować odpowiednie specyfiki pielęgnacyjne do włosów farbowanych. W takich specyfikach znajdziemy moc witamin, jedwab, wyciągi roślinne, które wykazują działanie regeneracyjne, nawilżające oraz wygładzające włosy.

5,1 k

Tags: , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment