Posted by under Bez kategorii,Włosy przetłuszczające się on Wrzesień 10 2010, 1 comment

Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się? Wydaje ci się, że już wszystko wiesz o ich właściwej pielęgnacji? Aby na pewno? Istnieje bowiem kilka mitów, która czas najwyższy obalić.

Włosy nie przetłuszczają się same

Tak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Tymczasem za przetłuszczanie się włosów odpowiedzialne są gruczoły łojowe, które znajdują się w skórze głowy. To one odpowiadają za produkowanie zbyt dużej ilości sebum (wydzieliny gruczołów łojowych). Powoduje ono, że włosy okrywają się tłustą warstwą, w efekcie czego czupryna staje się przyklapnięta i wygląda niezbyt świeżo. Ponadto na głowi tłustej zaczynają rozwijać się bakterie, które odpowiedzialne są za powstawanie łupieżu.

Mit pierwszy – tłustych włosów nie można często myć

Wiele osób wychodzi z przekonania, że im częściej będziemy myć włosy, które przetłuszczają się, tym częściej będą wyglądały nieświeżo. Tymczasem rzeczywistość jest inna. Włosy ze skłonnością do przetłuszczania się można myć zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba – nawet codziennie. Trzeba jednak zaopatrzyć się w szampony, które przeznaczone są do częstego mycia włosów. Dzięki temu uda się nam uniknąć przesuszenia skóry głowy, co skłoniłoby gruczoły łojowe do wzmożonej pracy.

Mit drugi – włosy tłuste trzeba „szorować”

To kolejny mit. Pamiętajmy, że mocne tarcie oraz szorowanie skóry głowy tylko pogłębia problem. A to dlatego, że taka czynność powoduje pobudzenie do pracy gruczołów łojowych. A więc włosy przetłuszczają się jeszcze bardziej. Gdy myjemy głowę, musimy pamiętać żeby tylko i wyłącznie masować skórę w celu rozprowadzenia szamponu.

Mit trzeci – włosy tłuste myje się gorącą wodą

Taka czynność jest zabroniona. Mycie gorącą wodą powoduje rozszerzenie ujść gruczołów łojowych, w rezultacie następuje wzmożona wydzielina sebum. Włosy należy myć w ciepłej wodzie, a po każdym umyciu należy wypłukać czuprynę w wodzie zimnej. Dzięki temu „uspokoimy” gruczoły łojowe i spowolnimy tym samym ich pracę.

Mit czwarty – włosy nie potrzebują odżywki

To kolejna bzdura. Włosy, które mają skłonność do przetłuszczania się są znacznie lepiej chronione przez utratą wilgoci niż włosy suche. Jednakże nie należy rezygnować ze stosowania odżywek, tylko wybrać najbardziej nam odpowiadającą. Jeżeli mamy problem z często przetłuszczającymi się włosami, wówczas odpowiednie będą preparaty przeznaczone dla włosów tłustych u nasady, a suchych na końcach. Można wybrać też takie, które nakłada się tylko na zniszczone końcówki.

Dobrym wyborem mogą okazać się odżywki, które będą regulowały pracę gruczołów łojowych.

Mit piąty – przetłuszczaniu się zawsze towarzyszy łupież

Faktycznie włosy, które często się przetłuszczają mają większą skłonność do łupieżu. A to dlatego, że tłuste „środowisko” stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii wywołujących łupież. Jednakże należy pamiętać, że nie jest to regułą. Włosy, które mają skłonność do przetłuszczania się mogą być bowiem pozbawione łupieżu.

Jeżeli jednak masz problem z łupieżem, musisz pamiętać, że to choroba, którą należy leczyć (więcej o łupieżu znajdziesz we wpisie – Jak pokonać łupież).

Mit szósty – tłuste włosy są mocniejsze

Trzeba wiedzieć, że tłuste włosy są mniej łamliwe i kruche niż włosy suche. Nie oznacza to jednak, że włosy takie są bardzo mocne. Miejmy świadomość, że nadmierne przetłuszczanie się włosów przyczynia się do zaburzeń w odżywianiu cebulek włosa. To z kolei odbija się niekorzystnie na kondycji i zdrowiu włosów.

Mit siódmy – tłuste włosy nie mogą być suszone suszarką

Włosy tłuste nie powinny być suszone suszarką, ale jedynie tą, z której leci gorący strumień powietrza. Włosów takich nie należy również modelować za pomocą lokówki, bowiem gorące powietrze pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy.

Jednak wcale nie musimy rezygnować z suszenia włosów za pomocą suszarki. Wystarczy, że zakupimy taką, która ma również zimny nawiew. Takie suszenie – wbrew pozorom – nie trwa o wiele dłużej. Zaletą jego jest to, że nie niszczy włosów i nie sprzyja ich przetłuszczaniu.

4,0 k

Tags: ,

1 komentarz

  • By Pielęgnacja włosów zimą | Ciekawe artykuły on 18 stycznia 2011 at 14:35

    […] Innym sposobem na przetłuszczające się włosy jest ubicie białka na pianę razem z żółtkiem. Taką „miksturę” nakładamy na włosy i pozostawiamy na blisko dwadzieścia minut. Dla wzmocnienia dziania jajecznej papki warto włosy owinąć folią oraz ręcznikiem. Pod koniec trzeba dokładnie spłukać włosy i umyć głowę szamponem do włosów przetłuszczających się. […]

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment