Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów,Włosy suche on Wrzesień 13 2010, 0 comments

Gdy włosy tracą połysk, a dodatkowo łamią się, dają znak, że są spragnione wody. Ratunkiem dla nich może być nawilżająca kuracja. Na szczęście w drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które pozwolą uporać się z tym problemem.

Włosy potrzebują wilgoci

Włosom do szczęścia potrzeba sporo wilgoci. Najlepiej by było, gdy woda stanowiła około dziesięć procent ich masy. By tak się stało, każdy włos pokryty jest przez ciasno przylegające łuski, które tworzą gładką powierzchnię. Jest ona dodatkowo ochroniona cienką warstwę sebum (wydzieliny gruczołów łojowych).Dzięki temu wnętrze łodygi zabezpieczone jest przez wyparowywaniem wody. Mimo takiej ochrony, włosy i tak dość łatwo tracą wilgoć. Wówczas pokrywające je łuski rozchylają się – jak w wyschniętej szyszce. W efekcie gładkie i sprężyste włosy stają się kruche i matowe.

Kto temu winien?

Gdy na dworze słońce praży, ty przechadzasz się z gołą głową? Suszysz włosy gorącym strumieniem suszarki bądź w podmuchach powietrza? Po kąpieli w basenie albo w morzu nie spłukujesz włosów zbyt dokładnie? Jeżeli na część (a co gorsza na wszystkie) pytania odpowiedzieliście „tak”, wówczas nie ma się czemu dziwić. Promienie ultrafioletowe, wiatr, suszarka, chlorowana lub słona woda to najgorsi wrogowie włosów.

Czynniki te przyczyniają się do uszkodzenia ochronnej warstwy sebum oraz pokrywających włos łusek. To z kolei znacznie przyspiesza wyparowywanie wody.

Nasza czupryna nie jest również zwolennikiem fotosmogu, czyli wilgotnej mgiełki powstającej w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego na unoszące się zanieczyszczenia. Cząsteczki fotosmogu zawierają wolne rodniki, które są cząsteczkami agresywnymi wnikającymi w głąb włosów, przyczyniając się do uszkodzenia ich struktury.

Strażnicy wody

Niestety prysznic nie jest dla przesuszonych włosów ratunkiem. Podczas mycia odwodniona czupryna wprawdzie pochłania wodę i na krótką chwilę włosy stają się gładsze i sprężyste. Jednak nie trwa to dość długo, bowiem znika, gdy włosy wyschną.

By temu zapobiec, należy sięgnąć po kosmetyki, które posiadają odpowiednie właściwości. Stosowanie tych specyfików sprawi, że włosy będą wiązały wilgoć w środku, dzięki czemu będzie ona zatrzymana na długi czas.

Sprzymierzeńcem nawilżenia jest jedwab. Jest to substancja, która wygładza włosy oraz wiąże w nich cząsteczki wody. Kolejnym sprzymierzeńcem jest glicerol. Przyczynia się do uszczelnienia powierzchni włosa oraz zapobiega przesuszeniu. Arginina magazynuje wilgoć w głębszych warstwach włosów. Pantenol zatrzymuje wodę w głębi włosów. Witamina E przyczynia się do zneutralizowania wolnych rodników oraz powoduje uszczelnienie łusek włosów. Filtry UVA oraz UVB pochłaniają niszczące włosy promienie ultrafioletowe.

2,7 k

Tags: , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment