Posted by under Bez kategorii,Uncategorized on Wrzesień 15 2010, 0 comments

włosy
Włosy są niezwykle czułym wskaźnikiem zdrowia. Jeżeli wypadają albo są łamliwe, wówczas to znak, że organizm potrzebuje twojej pomocy. Przyjrzyj się swojej czuprynie i spróbuj samodzielnie postawić diagnozę.

Włosy „różnokolorowe”

Zauważyłaś / Zauważyłeś, że twoje włosy są siwe? Okazuje się, że pierwsze taki włosy mogą pojawić się już około trzydziestego roku życia. Wcześniejsze siwienie może wskazywać między innymi o nadczynności tarczycy, niedokrwistości, chorobach krążenia czy osteoporozie. Jeśli na twojej głowie pojawiło się zaledwie kilka siwych włosów, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak nie masz jeszcze „trzydziestki na karku”, wówczas koniecznością może okazać się wizyta u lekarza. Trzeba będzie wykonać badania krwi, by móc wykluczyć istnienie chorób.

Jeżeli twoje włosy zżółkły, wcale nie oznacza to, że stajesz się blondynką / blondynem. Taki kolor nadaje włosom bowiem dym papierosowy. Jeżeli chcesz pozbyć się tego brzydkiego żółtego zabarwienia włosów, koniecznie musisz rzucić palenie. Jeżeli jednak pali ktoś z twoich domowników, poproś, by podczas palenia wychodził na balkon. Musisz również pamiętać, że bierne palenie nie tylko szkodzi włosom, ale i zdrowiu.

Jeżeli twoje włosy przybrały zielonkawy odcień, wówczas może oznaczać to, że woda w której myjesz czuprynę zawiera miedź. Włosy mogą stać się zielonkawe również wtedy, gdy używasz szamponów zawierających dziegcie (a masz włosy tłuste), bądź często korzystasz z basenu, gdzie jest chlorowana woda. Jeżeli masz taki problem, rozwiązaniem będzie zmiana szamponu na inny. Na basenie noś czepek.

Gdy włosy są o ton jaśniejsze, szczególnie latem, nie musisz się niepokoić. Włosy płowieją na skutek działania promieni słonecznych. Jeżeli natomiast zauważyłeś / zauważyłaś, że czupryna stała się jaśniejsza zimą, wówczas może świadczyć to o niedoborze nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeżeli tak jest, wówczas do swojego codziennego jadłospisu musisz wprowadzić ryby oraz orzechy.

Twoje włosy stały się matowe? Może to świadczyć o atopowym zapaleniu skóry, grzybicy lub niedoczynności tarczycy. Koniecznością jest wizyta u dermatologa. Udaj się również na badania polegające na oznaczeniu poziomu hormonów we krwi.

Włosy wypadają

Niedawno chorowałaś / chorowałeś? Jeżeli tak, a była to choroba zakaźna przebiegająca dodatkowo z wysoką gorączką albo stosowałaś / stosowałeś antybiotyki, nie ma się czym martwić. Sytuacja unormuje się w ciągu najbliższych tygodni. Jeżeli chcesz wzmocnić włosy, możesz też łykać tabletki (na rynku jest ich dużo).

Urodziłaś dziecko? Nic dziwnego, że tracisz włosy. W ciąży bowiem wypada znacznie mniej włosów, ponieważ są one pod ochroną hormonów. Po porodzie jednak poziom estrogenów znacznie się obniża, w efekcie czego możesz odnieść wrażenie, że łysiejesz. Najlepszym rozwiązaniem jest przeczekanie aż włosy przestaną wypadać. Możesz też zgłosić się do dermatologa.

Jeżeli odchudzasz się, a twoje włosy wypadają w nadmiarze, oznacza to że w twoim organizmie brakuje witamin oraz składników mineralnych. By zlikwidować problem, wykonaj badanie krwi, a następnie sprawdź czy nie masz za mało cynku, żelaza, wapnia oraz magnezu. Jeżeli tak jest, wówczas do swojego menu dołącz więcej warzyw i owoców. Możesz również łykać preparaty witaminowe.

Włosy mogą wypadać na skutek zawirowań hormonalnych (szczególnie dotyczy to kobiet). Na stan włosów wpływa bowiem poziom żeńskich hormonów: progesteronu, estrogenu, prolaktyny. Zaburzenia w ich wydzielaniu mogą towarzyszyć wielu chorobom, między innymi: nadnerczy, tarczycy, jajników oraz przysadki mózgowej. Włosy kobiety mogą tracić również na skutek odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli masz z tym problem, koniecznością będzie wizyta u endokrynologa, który zleci ci zbadanie poziomu hormonów.

Od cebulek aż po końce

Twoje włosy przerzedzają się na czubku głowy, po bokach oraz nad czołem? To typowy objaw łysienia androgenowego. Wywołane jest przez testosteron, dlatego jest typowe dla mężczyzn, aczkolwiek zdarza się i kobietom. By zwalczyć ten problem, trzeba zastosować specjalne preparaty, które przeciwdziałają temu łysieniu. Powinny zawierać minoxidil, finasterd (tylko dla mężczyzn), cynk, wyciąg z palmy sabałowej.

Jeżeli na głowie pojawiają się łyse miejsca to znak, że dotknęło cię łysienie plackowate. W około 20 procent przypadków jest ono dziedziczne. Istnieją jednak podejrzenia, że może wynikać ze stresu albo zaburzeń pracy tarczycy. Koniecznie trzeba udać się do lekarza, bowiem łysienie plackowate leczy się lekami zawierającymi sterydy.

Jeżeli swędzi cię głowa, może to oznaczać, że masz do czynienia z kontaktowym zapaleniem skóry, reakcją alergiczną na farbę do włosów albo środki do stylizacji. Jeżeli jednak świąd obejmuje także i inne części ciała, wówczas może to świadczyć o chorobie nerek. Jeżeli twoim problemem jest reakcja alergiczna, udaj się do alergologa. Warto również wykonać badanie krwi i moczu, żeby wykluczyć chorobę nerek.

Jeżeli na twoje głowie pojawił się łupież, wówczas masz do czynienia z efektem zapalenia, które świadczy o obecności drożdżaków. Grzyby te bytują na naszej skórze, ale u niektórych osób wywołują stan zapalny, co objawia się szybszym łuszczeniem naskórka. Koniecznością będzie stosowanie szamponu przeciwłupieżowego (na przykład Nizoralu lub Dandrene).

5,3 k

Tags: , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment