Posted by under Bez kategorii,wypadanie włosów on Październik 28 2010, 1 comment

Kobiety spędzają wiele godzin przed lustrem. Wykazują ogromną dbałość o swoją urodę. Pielęgnują nie tylko swoją cerę, ale również i włosy. Nie dziwi więc fakt, że na widok wypadających włosów, panie wpadają w panikę. Przecież każda kobieta marzy o tym, by mieć bujną fryzurę i zdrowe włosy jak najdłużej. Jednakże rzeczywistość bywa okrutna. W wielu przypadkach, na skutek różnych czynników, dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Czy panie borykające się z tym problemem, powinny się bać? Czy może lepiej go zbagatelizować, ponieważ „samo przejdzie”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego wypadają włosy?

Warto na wstępie zaznaczyć, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym. Każdy włos bowiem przechodzi przez swój cykl. Całość rozpoczyna faza anagenu, która jest fazą intensywnego wzrostu. Trwa ona od kilku miesięcy do kilku lat. Następnie włos przechodzi w stadium katagenu, podczas której mieszek włosowy ulegam miniaturyzacji (kurczy się). Faza ta trwa najczęściej kilka tygodni i kończy się fazą telogenu, która prowadzi do wypadania włosów. Na szczęście w jego miejscu pojawia się zupełnie nowy włos.

Nie należy więc mieć apokaliptycznych wizji, gdy codziennie tracimy do 150 włosów. Jest to dość normalne. Dopiero gdy liczba utraconych włosów znacznie przekroczy tę liczbę, wówczas należy zacząć niepokoić się.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Powodów, dla których włosy mogą wypadać w nadmiarze jest wiele, począwszy od urazów mechanicznych, choroby zakaźne, stosowanie niektórych leków, a na hormonach skończywszy.

Czynniki mechaniczne a łysienie

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że włosy mogą wypadać na skutek nadmiernego stosowania kosmetyków przeznaczonych do stylizacji i pielęgnacji włosów. Panie, dbając o swoją fryzurę, by trzymała się jak najdłużej, nakładają na swoją czuprynę tony kosmetyków: a to pianki, a to gumy, pasty czy lakiery. Wszystkie te specyfiki, stosowane w nadmiarze i nie usuwane codziennie z włosów mogą przyczynić się do ich osłabienia i w efekcie – wypadania. Podobnie sprawa ma się z  używaniem wszelkiego rodzaju prostownic i lokówek. Rozgrzane urządzenia powodują przypalenie włosów i ich osłabienie. Podobnie jest z częstym suszeniem włosów za pomocą gorącego strumienia powietrza. Powoduje ono utratę wilgoci, przez co włosy stają się suche, łamliwe i mają tendencję do wypadania.

Wiele kobiet dziwi się wzmożonemu wypadaniu włosów po wakacyjnym urlopie. Korzystając z uroków lata i opalając się w pełnym słońcu zawsze pamiętamy o tym, by posmarować ciało kremem zawierającym filtr UV oraz zakładamy okulary przeciwsłoneczne. Zapominamy jednak, że i nasze włosy potrzebują dodatkowej ochrony. Promienie ultrafioletowe mają bowiem również zgubny wpływ na naszą czuprynę. Przesuszone i pozbawione wody włosy stają się suche i bardziej podatne na wypadanie.

Do wypadania włosów może przyczynić się również nieodpowiednie uczesanie. Jeżeli włosy codziennie związane są mocno gumką do włosów, a co gorsza – niemalże na samym czubku głowy, wówczas włosy mogą wypadać. Podobnie sprawa ma się z częstym noszeniem wysokich koków. Jeżeli nie chcemy, by nasza czupryna przerzedziła się z tak błahego powodu najlepiej – tak często, jak to możliwe – chodzić z włosami rozpuszczonymi.

Wypadanie włosów a choroby

Wzmożone wypadanie włosów może wynikać z przebytych chorób zakaźnych. Najczęściej obserwuje się taki stan, gdy dolegliwości przebiegają z wysoką gorączką (przekraczającą 39 stopni Celsjusza), bądź też zażywa się antybiotyki.

Skoro już przy chorobach jesteśmy, warto wspomnieć, że wzmożone wypadanie włosów może wynikać z przyjmowania niektórych leków (tak zwane łysienie polekowe). Zwykle po ich odstawieniu przestajemy obserwować utratę włosów.

Łysienie a hormony

Najczęstszą jednak przyczyną wypadania włosów w nadmiarze są hormony. Mogą to być zarówno żeńskie hormony płciowe – estrogeny,  jak i hormony regulujące pracę tarczycy.

Zacznijmy jednak od estrogenów. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z dwojakim rodzajem wypadania włosów. Otóż z powodu zawirowań hormonalnych może dojść do łysienia poporodowego. Jak sama nazwa wskazuje – jest to łysienie, które dotyczy kobiet po połogu. W okresie ciąży dochodzi bowiem do wzrostu poziomu estrogenów sprawiając, że włosy, które powinny dawno wypaść „trzymają się” mieszków włosowych. Dopiero po porodzie, gdy poziom hormonów reguluje się (a więc spada), dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Nie ma się jednak czym martwić, bo jest to stan przejściowy. Włosy zaczną odrastać po kilku tygodniach. Jeżeli jednak nasza czupryna nadal będzie się przerzedzać, wówczas należy udać się do lekarza, bowiem nie jest to stan normalny.

Łysienie spowodowane hormonami można zauważyć również w okresie menopauzy. Dochodzi wówczas do spadku poziomu tychże hormonów płciowych. Gdy spadek ten jest na tyle duży, że wzrasta przewaga androgenów nad estrogenami, wówczas może dojść do łysienia androgenowego. Choć łysienie to jest typowe przede wszystkim dla mężczyzn, może pojawić się również u kobiet. Na szczęście przebieg jest zupełnie inny. W przypadku kobiet dochodzi najczęściej do przerzedzenia na czubku głowy.

Jak widać – przyczyn łysienia u kobiet jest wiele. A to oznacza, że różne będą sposoby walki z łysieniem. O ile w przypadku wzmożonego wypadania włosów spowodowanego czynnikami mechanicznymi, wystarczy wyeliminować przyczynę, tak w przypadku łysienia spowodowanego hormonami, koniecznością będzie zastosowanie odpowiednich leków.

5,5 k

Tags: , , , ,

1 komentarz

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment