Wzmożone wypadanie włosów jest zmorą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Dziś już nikt nie zgadza się ze stwierdzeniem, że łysina jest męska. Dlatego nawet panowie robią wszystko, by zapobiec łysieniu i ewentualnie wygrać z nim walkę. Zanim jednak sięgniemy po leki farmaceutyczne, warto sprawdzić domowe sposoby. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach są one niezwykle skutecznie. Przyczyniają się bowiem do wzmocnienia włosów, a tym samym przeciwdziałają wypadaniu.

Kilka słów o przyczynach wypadania włosów

Na pewno wszyscy wiedzą, że przyczyn wypadania włosów jest wiele. Czupryna może przerzedzać się na skutek niewłaściwego sposobu odżywiania się, przesuszenia włosów i utraty przez nie wilgotności, nieodpowiedniej pielęgnacji, hormonów, chorób, a nawet genów.

Braki niektórych składników mineralnych oraz witamin przyczyniają się do wypadania włosów. W taki bowiem sposób nasz organizm manifestuje niedobór witamin z grupy B, witaminy A, witaminy E, a także cynku, selenu, żelaza czy siarki.

Niewłaściwa pielęgnacja również może przyczynić się do przerzedzenia czupryny. Stosowanie w nadmiarze kosmetyków do stylizacji, nadużywanie prostownicy czy lokówki, a także suszenie czupryny gorącym strumieniem powietrza, przyczynia się do osłabienia, a w konsekwencji do wypadania włosów.

Włosy mogą wypadać także na skutek wielu chorób zakaźnych, którym towarzyszy wysoka gorączka. Podobnie sprawa ma się z przyjmowaniem niektórych leków.

Wypadanie włosów może być spowodowane hormonami. Najczęstszym przypadkiem jest łysienie androgenowe, które choć charakterystyczne jest dla mężczyzn, może pojawić się u kobiet. Niemniej jednak łysienie to ma w jednym i drugim przypadku ma odmienny przebieg. U panów może dojść do całkowitej miniaturyzacji mieszków włosowych, a więc i niemal całkowitego wyłysienia. Tymczasem u kobiet, jeżeli pojawi się już łysienie androgenowe, prowadzi do przerzedzenia włosów na czubku głowy.

Walka z wypadaniem włosów domowymi sposobami

Prawda jest taka, że sposobów walki z wypadaniem włosów jest wiele. W niektórych przypadkach w zupełności wystarczą domowe sposoby. Warto więc sięgnąć po sprawdzone metody, które z pewnością stosowały już nasze prababcie, nie mając takiej oferty gotowych preparatów na porost włosów, jaką my mamy.

Ziołowe płukanki wzmocnią włosy

Kto jeszcze nie doświadczył i nie poznał na „własnej skórze” mocy ziołowych płukanek, powinien jak najszybciej to zrobić. By kuracja płukankami była skuteczna, należy wybierać takie zioła, które będą zawierały krzemionkę oraz będą wykazywały działanie pobudzające krążenie skóry głowy. Dużą skutecznością będą cieszyły się takie rośliny jak: rozmaryn, skrzyp polny oraz pokrzywa.

Ziół jako płukanki można użyć dopiero wtedy, gdy cały napar wystygnie. Czuprynę można polewać takim specyfikiem. Aczkolwiek znacznie wygodniej jest włosy spryskiwać. Wystarczy przelać preparat do pojemnika, który będzie wyposażony w atomizer. Tak przygotowany kosmetyk należy używać tak często, jak to tylko możliwe.

Sprawdzone przez babcię – jajka

O dobroczynnych właściwościach jajek słyszało się już wiele. Warto więc raz na jakiś czas zastosować taką kurację, by wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu.

By przygotować taki specyfik należy zmieszać dwa żółtka jajek z dwiema łyżkami olejku rycynowego. Całość należy wymieszać. Przygotowaną w ten sposób maseczkę należy wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na około trzydzieści minut. Po tym czasie maseczkę należy zmyć.

Jeżeli chcemy wzmocnić działanie maseczki jajecznej, wówczas do składników można dodać niewielką ilość soku z cytryny, jedną łyżkę miodu, niewielką ilość drożdży.

Na wypadanie włosów – cebula?

Okazuje się, że warzywo, które u niejednej osoby wyciska łzy przy obieraniu, może przyczynić się do wzmocnienia włosów i przeciwdziałać ich wypadaniu. Cebula jest pomocna, ponieważ w swoim soku zawiera spore ilości korzystnie działającej na włosy siarki.

Chyba najprostszym, a zarazem skutecznym sposobem zastosowania cebuli jest wyciśnięcie z niej soku i bezpośrednie nałożenie go na skórę głowy. Należy sok pozostawić na kilkanaście minut – do pół godziny, a następnie sok zmywamy z włosów. Żeby efekty były bardzo widoczne, taką kurację warto stosować codziennie przez trzy miesiące.

A może na porost włosów?

Dla wielu osób problemem jest nie tylko wypadanie włosów. Trzeba bowiem wiedzieć, że przeciwdziałanie wypadaniu, a porost włosów to dwie różne sprawy. Warto więc raz na jakiś czas zastosować kurację, która spowoduje, że włosy, które straciliśmy, zaczną odrastać.

Dzięki ziołowej płukance komórki włosa zostaną pobudzone do pracy, dzięki czemu – na skutek regularnego stosowania – będziemy mogli cieszyć się zdrową czupryną.

By pobudzić porost włosów należy zmieszać ze sobą trzy łyżki tymianku, trzy łyżki pokrzywy oraz dwie łyżki nasturcji i tyle samo łyżek łopianu. Zioła należy zalać litrem wody, a następnie gotować przez kilkanaście minut (około 25 minut). Tak przygotowany płyn należy nakładać na włosy po każdorazowym myciu, podczas ostatniego płukania.

5,0 k

Tags: , , , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment