Posted by under Bez kategorii,Mycie włosów,Pielęgnacja włosów on Listopad 15 2010, 1 comment

Wydawać by się mogło, że mycie włosów nie jest czynnością trudną. Wystarczy nałożyć szampon na głowę, a następnie masować do momentu, w którym pojawi się piana. Potem włosy należy spłukać i gotowe. Włosy po wysuszeniu będą czyste, pachnące i lśniące. Ale czy faktycznie? Czy rzeczywiście prawidłowe mycie włosów jest takie proste? Oto kilka zasad, które określają, jak prawidłowo umyć włosy. Sprawdź, czy tę czynność wykonujesz dobrze.

Włosy – jak je myć?

Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że im częściej będziemy myć włosy, tym szybciej będą się przetłuszczały. Tymczasem okazuje się, że to nie jest prawdą. Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Jeżeli okazuje się, że czupryna staje się tłusta i wygląda nieświeżo już następnego dnia, nic nie stoi na przeszkodzie, by włosy myć codziennie. Trzeba jednak używać specjalnych szamponów do tego celu przeznaczonych.

Trzeba pamiętać, że codzienne mycie włosów nie sprawi, że gruczoły łojowe będą pracować „ze zdwojoną siłą. Natomiast tłusta warstwa na głowie jest doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które mogą stać się przyczyną łupieżu, a nawet wypadania włosów.

Zasada 1. Jak już wyżej wspomniałam – do codziennego mycia włosów należy używać szamponów, które są łagodne. Jeżeli twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się, musisz zrezygnować z preparatów przyczyniających się do zwiększania powierzchni. Można do nich powrócić wtedy, gdy czynność gruczołów łojowych zostanie uregulowana.

Zasada 2. Zaleca się by szamponów nie nakładać bezpośrednio na włosy. Trzeba bowiem wiedzieć, że w taki sposób skondensowane składniki specyfiku przyczyniają się do uszkodzenia struktury łusek włosowych. To właśnie z tego powodu najbardziej podatne na zniszczenia są włosy na czubku głowy.

Zamiast bezpośredniego nakładania szamponów, zaleca się nakładanie niewielkiej ich ilości na rękę, a następnie rozcieńczenie z wodą. Dopiero wtedy całość rozprowadzić na głowie.

Zasada 3. Warto pamiętać, by na głowę nakładać tyle specyfiku, ile jest go potrzebne. Najpierw można szampon nałożyć na czubek głowy. Taką samą ilość można rozprowadzić po bokach. Gdy szampon zaczyna się pienić, wówczas będzie to wystarczająca ilość. Jeżeli jednak jest go za mało, trzeba nałożyć jeszcze odrobinę preparatu, uprzednio rozcieńczając go z niewielką ilością wody.

Zasada 4. By spłukać włosy, używaj sporej ilości wody. Problemy z włosami mogą bowiem wynikać z niedokładnego ich oczyszczenia. Czuprynę należy płukać przez około trzy minuty. Najlepszy będzie duży strumień wody.

Zasada 5. Do płukania należy używać letniej wody. Gorąca oraz zimna – przyczyniają się do pobudzenia gruczołów łojowych, co powoduje, że włosy znacznie szybciej się przetłuszczają. Woda letnia jest zatem najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Jak wzmocnić działanie szamponów?

Żeby wzmocnić działanie szamponów, które nabłyszczają włosy i je wygładzają, warto używać dodatkowych kosmetyków. Dobrze sprawdzą się odżywki z tej samej serii, co szampon. Raz na jakiś czas można zafundować włosom maskę.

3,1 k

Tags: , , ,

1 komentarz

  • By Ela S on 14 stycznia 2011 at 18:34

    Dodatkowo używam odżywek w spray-u które pozostawiają przyjemny zapach i nie obciążają włosów 🙂 Polecam 🙂

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment