Posted by under Bez kategorii,wypadanie włosów on Listopad 30 2010, 1 comment

Zdrowy, dorosły człowiek ma na  swojej głowie około 100-150 tysięcy włosów. Jak wiadomo podczas codziennych czynności, takich jak mycie głowy, czesanie czy suszenie, a nawet w samoczynny sposób, możemy tracić od 50 do 100 włosów. Niestety bywają sytuacje, w których utrata włosów jest zbyt duża. Takim okresem może być ciąża. Co prawda sam okres jej trwania jest korzystny dla kobiety, ponieważ wzrost poziomu estrogenów w organizmie ma korzystne skutki. Jednym z nich jest aktywny przyrost włosów, ponieważ estrogeny powodują wzmożenie fazy anangenowej, która jest odpowiedzialna za przyrost nowych włosów, a co więcej hamuje fazę telogenową, która powoduje usuwanie włosów. W związku z tym kobiety ciężarne mogą zauważyć u siebie większą ilość włosów, czy bardziej atrakcyjny wygląd. Jednak należy pamiętać, że okres ciąży to także ogromne obciążenie. Wszystkie składniki odżywcze są przekazywane do płodu za pomocą łożyska. W przypadku, gdy kobieta ciężarna nie dostarcza odpowiedniej ilości składników, organizm sam sobie wybiera priorytetowe organy, których działanie musi być zapewnione. I tak na przykład wszelkie witaminy czy makro i mikroelement są przekazywane do wątroby, na czym cierpią włosy, ponieważ nie ma odpowiedniego budulca do ich wzrostu, w związku z czym wypadają, a nowe nie są produkowane.

Domowe sposoby na łysienie

U kobiet w ciąży nie jest wskazane samodzielne zażywanie jakichkolwiek witamin czy leków wzmacniających. Przed użyciem jakichkolwiek preparatów należy skontaktować się  z ginekologiem prowadzącym ciąże. W takim wypadku lepiej skorzystać z preparatów, czy kosmetyków do stosowania zewnętrznie. Warto także zastosować domowe sposoby. O ile używanie ziół nie jest wskazane, to można skorzystać z maseczek, lub płukanek zawierających żółtko jajka, oliwę, mleko oraz cytrynę. Należy pamiętać, aby nie stosować ziół bez konsultacji z lekarzem. Zły wpływ na płód oraz przebieg ciąży mogą mieć między innymi wrotycz, szałwia czy ruta. Warto także wzbogacić swoją dietę w produkty, które dostarczają dużo składników odżywczych i witamin, ponieważ po dostarczeniu odpowiednich składników dziecku, reszta jest spożytkowana na wzmocnienie organizmu przyszłej matki, w  tym na budowę włosów.

Inne powody łysienia kobiet

Z pewnością dosyć normalnym zjawiskiem jest łysienie w okresie połogu, ponieważ gwałtownie spada poziom estrogenów w organizmie. Dzięki temu ponownie wydzielana jest prolaktyna, która powoduję fazę telogenową wzrostu włosów, czyli ich usuwanie. W normalnym procesie, jest to powrót do stanu włosów sprzed ciąży. Jednakże, gdy kobieta karmi dziecko piersią, składniki odżywcze znów są przekazywane głównie w pokarmie dziecku. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie odżywianie w czasie połogu. Jednak gdy odpowiednia dieta czy odżywki nie pomagają odbudować włosów, warto poradzić się lekarza dermatologa, ponieważ łysienie jest najczęstszym objawem chorób skóry głowy. Jedną z nich może być grzybica, która powoduje łamanie się włosów tuż przy nasadzie. Kolejna to łojotokowe zapalenie skóry, które powodując miejscowe zapalenia blokuje mieszki włosów oraz uniemożliwia wzrost nowych włosów. Podobne objawy dotyczą także łupieżu tłustego, który oblepiając włos u nasady, znacznie go osłabiają i mogą powodować łamliwość, a także zaczopowanie mieszków. Także nadczynność oraz niedoczynność tarczycy może powodować nadmierne wypadanie włosów. Należy pamiętać, że stres w czasie ciąży, a także po urodzeniu, wpływa nie tylko negatywnie na dziecko, ale również na organizm kobiety, a może być także przyczyną łysienia w ciąży oraz w okresie połogu.

3,5 k

Tags: , , ,

1 komentarz

  • By Szamponydowlosow on 9 stycznia 2011 at 05:35

    Szamponydowlosow…

    […] something about szamponydowlosow[…]…

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment