Posted by under Bez kategorii,Łysienie on Grudzień 27 2010, 0 comments

Wypadanie włosów ma wiele przyczyn. Może mieć charakter mechaniczny, być następstwem stresu, pewnych chorób czy niedoborów pokarmowych. Łysienie wówczas ma charakter przejściowy, porost włosów następuje po kilkunastu tygodniach od ustania przyczyn. Groźniejsze skutki ma łysienie androgenowe, nazywane też łysieniem męskim, chociaż dotyczy także kobiet. Niepodjęte odpowiednio wcześnie leczenie sprawia, że utrata włosów jest trwała i ciągle postępuje, ale wczesna terapia może zahamować łysienie lub nawet zgęstnienie włosów.

Jaka jest przyczyna łysienia androgenowego?

Winę za łysienie androgenowe ponoszą hormony męskie, a ściślej – dihydrotestosteron (DHT). Powstaje on z przemiany testosteronu  pod wpływem enzymu 5- alfa – reduktaza.  Ten enzym jest produkowany przez prostatę u mężczyzn i jajniki u kobiet, gruczoły nadnercza a także wytwarza się w skórze głowy. Nadmiar DHT atakuje mieszki włosowe, które ulegają miniaturyzacji na skutek zahamowania podziału komórek macierzy włosa, co z kolei powoduje ścieńczenie włosa, przerwanie jego wzrostu i w końcu – wypadnięcie. U niektórych osób mieszki włosowe są tak wrażliwe na obecność DHT, że do wypadania włosów dochodzi nawet przy prawidłowym jego stężeniu.

Łysienie jest często uwarunkowane genetycznie. W rodzinach, gdzie ono występuje, pierwsze objawy pojawiają się bardzo wcześnie, już u mężczyzn przed dwudziestym rokiem życia.

U kobiet łysienie androgenowe jest skutkiem zaburzeń hormonalnych, dlatego może pojawic się w okresie pokwitania i menopauzy, poza tym towarzyszy zespołowi pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników,  zespołowi nadnerczowo-płciowemu,  nadczynności kory nadnerczy pierwotnej lub wtórnej oraz guzom jajników lub nadnerczy.

Ryzyko łysienia androgenowego wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny czy kobiety.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe u mężczyzn zaczyna się od kątów czołowych, powstają wówczas tzw. zakola, oraz od utraty włosów na czubku głowy. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, zakola i łysinka na szczycie głowy się powiększają, doprowadzając niemal do całkowitej utraty włosów. Pozostaje tylko „wianuszek” w części potylicznej głowy, gdyż mieszki włosowe w tym miejscu są odporne na szkodliwe działanie dihydrotestosteronu.

U kobiet rzadko łysienie androgenowe doprowadza do całkowitej utraty włosów. Ma ono charakter rozlany, choć bardziej zaznacza się nad skroniami i na czubku głowy. Cechą charakterystyczną jest pozostawienie grzywki, nawet gdy łysienie jest zaawansowane. Kobiety szybciej reagują na leczenie, które polega na podawaniu tabletek z zawartością estrogenów lub działających antygenowo.

2,6 k

Tags: , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment