Posted by under Bez kategorii,Łysienie on styczeń 2 2011, 0 comments

Wypadanie włosów wzbudza niepokój. Wypadanie włosów to dramat, jeśli spotyka kobiety. Wypadanie włosów jest jednak zjawiskiem fizjologicznym pod warunkiem, że nie przekracza 100 (niektórzy dermatolodzy powiększają tę liczbę do 200). Jeśli codziennie przez 2 miesiące zbieramy pokaźną garść włosów, oznacza to, że łysienie się zaczęło, więc pora zgłosić się do lekarza. Nawet mężczyźni nie muszą się od razu poddawać, w ich przypadku terapia również odnosi pozytywny skutek. Łysienie androgenowe można powstrzymać, a nawet spowodować porost włosów.

Co androgeny mają do łysienia?

Jest wiele przyczyn łysienia, w wielu przypadkach jest ono odwracalne, gdy zostaną zlikwidowane czynniki je wywołujące. Natomiast łysienie androgenowe wymaga specjalistycznego leczenia. Wywołuje je jeden z męskich androgenów (męskich hormonów). Jest to dihydrotestosteron (DHT), który powstaje z przekształcenia testosteronu pod wpływem enzymu 5- alfa reduktaza. Tenże enzym jest wytwarzany w prostacie (u mężczyzn) i w jajnikach (u kobiet), w nadnerczach a także w skórze głowy.  DHT odpowiada za tworzenie się takich cech męskich, jak agresja czy potrzeba dominacji, także stymuluje popęd seksualny. Jego oddziaływanie na mieszki włosowe jest szkodliwe. Powoduje, że następuje zahamowanie podziału komórek macierzy włosa, więc następuje zmniejszenie mieszków, z których wyrastają cieńsze i słabsze włosy oraz następuje ich trwała( jeśli nie nastąpi leczenie) utrata.

Na czym polega leczenie łysienia androgenowego?

W leczeniu tego typu łysienia chodzi o zablokowanie enzymu 5 – alfa reduktaza, by nie następowało przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron. Gdy się to uda, a niestety nie wszyscy pacjenci łatwo poddają się leczeniu, wówczas następuje zahamowanie wypadania włosów. Łysinka przestaje się powiększać. Kolejny cel to uaktywnienie mieszka włosowego do produkcji włosów.

W leczeniu łysienia androgenowego ważne jest, by rozpocząć terapię jak najwcześniej. Najbardziej podatni na leczenie są młodzi mężczyźni, u których proces wypadania włosów dopiero się rozpoczął. Wraz z wiekiem oraz z powiększającą się łysina zmniejsza się prawdopodobieństwo powrotu do gęstych włosów. U młodszych pań też są bardziej zadowalające wyniki.

Czym leczyć leczenie androgenowe?

Najskuteczniejszym lekiem jest finasteryd. Jest to substancja stosowana do leczenia chorób prostaty. U pacjentów zażywających go zauważono znaczne zgęstnienie włosów. Zaczęto więc używać go w kuracjach na porost włosów. Jest doskonałym ihibitorem zmniejszającym aktywność enzymu 5 – alfa, dzięki czemu zostaje zahamowana produkcja szkodliwego dihydrotestosteronu. Na lecznicze skutki trzeba trochę poczekać, poprawa stanu włosów zaczyna się po pół roku kuracji, a o skuteczności leku można mówić dopiero po upływie roku stosowania finasterydu. Zostaje zahamowane łysienie, a u niektórych mężczyzn następuje też porost włosów.

Przy długotrwałym zażywaniu tego leku występują też niepożądane skutki uboczne: problemy z potencją, ale jest to dolegliwość przemijająca. Ten lek jest niewskazany dla kobiet, które nie powinny nawet dotykać rozkruszonej tabletki.

Na podobnej zasadzie działa szampon najnowszej generacji oparty na technologii nonosomowej. Cząsteczki aktywnej substancji wnikają do mieszków włosowych, chroniąc je przed wniknięciem dihydrotestosteronu.

Paniom zleca się kurację hormonalną tabletkami zawierającymi estrogen lub działającymi antygenowo. Dobre skutki przynosi zażywanie tabletek antykoncepcyjnych III i IV generacji oraz – w okresie menopauzy – stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Popularnym i skutecznym lekiem do stosowania miejscowego  u kobiet i mężczyzn jest minoxidil, który stosuje się w stężeniu 2 i 5-procentowym ( w niektórych krajach są dostępne preparaty o  większym stężeniu). Należy wcierać go dwa razy dziennie, by po kilku miesiącach doczekać się zgęstnienia włosów. Jednak po zaprzestaniu kuracji włosy ponownie wypadają w zwiększonych ilościach.

Skuteczny jest również aminexil oraz procyjanidyna, która pobudza porost włosów. Nowoczesne preparaty zawierają peptydy miedzi, które uaktywniają na nowo zminiaturyzowane mieszki włosowe, powodując ich powiększenie. Sprawia to, że włosy odrastają, choć po długim czasie stosowania i nie u każdej łysiejącej osoby.

Na leczenie szybciej reagują mieszki włosowe znajdujące się na szczycie i z tyłu głowy, są bardziej odporne na DHT. Podatność na leczenie jest sprawą indywidualną, ale zawsze są szanse, nie można z nich rezygnować bez walki.

4,5 k

Tags: , , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment