Posted by under Bez kategorii,Koloryzacja włosów,Siwe włosy on Styczeń 5 2011, 0 comments

Każdy z nas boryka się z różnymi problemami: w pracy, w domu, w szkole. Niekiedy zmartwienia są na tyle silne, że można osiwieć. I to wcale nie w przenośni, ale dosłownie… Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie jakiś czas temu postanowili odpowiedzieć naukowcy. Do jakich wniosków doszli? O tym będzie w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego siwiejemy ze stresu?

Badaniami nad przyczyną siwienia na skutek długotrwałego zmartwienia postanowił zając się Jeffrey Miller – profesor dermatologii z Penn State’s College of Medicine. Okazało się bowiem, że choć wiadomo iż można osiwieć ze stresu, nie pojawiły się żadne badania, które wyjaśniały by w pełni ten mechanizm.

Profesor, dzięki swoim analizom stwierdził, że włosy stają się siwe, gdyż przestają produkować barwnik – melaninę. Jest to naturalny etap, który ściśle wiąże się z postępującym procesie starzenia.

Naukowiec przypomniał, że życie włosa składa się z trzech faz: fazy anangenowej (faza wzrostu), fazy katagenu (fazy zanikowej), fazy telogenowej (fazy odpoczynku). Faza pierwsza trwa różnie – od dwóch do ośmiu lat. To właśnie tyle lat rośnie nowy włos. Następnie podstawka mieszka włosowego ulega skurczeniu. Pojawia się faza katagenu, która trwa maksymalnie cztery tygodnie. Przez kolejne miesiące odbywa się faza telogenu, podczas której mieszek włosowy odpoczywa.

Jeffrey Miller w swoich badaniach podkreślił, że w miarę postępowania procesów starzenia się, fazy wzrostu włosa ulegają skróceniu. To z kolei powoduje, że melanina szybciej się rozpada. A więc jeżeli włosy będą wypadać szybko, wówczas komórki pigmentowe zacznie wcześniej przestaną funkcjonować.

Melanina jest barwnikiem, który pojawia się nie tylko we włosach, ale także w skórze czy oczach. Ilość barwnika ma więc decydujący wpływ na kolor. U blondynek melaniny jest niewiele, natomiast u brunetek bardzo dużo. Natomiast w białych włosach melaniny nie ma w ogóle.

Siwe włosy to nic innego, jak mieszanka włosów zabarwionych i włosów białych. Cały proces siwienia rozpoczyna się już w czwartej dekadzie życia, czyli po czterdziestych urodzinach. Jednakże zdarza się i tak, że siwe włosy występują już u nastolatek. Zdaniem profesora z Penn State’s College of Medicine początki siwienia włosów uzależnione są od skłonności genetycznych. Jeżeli w rodzinie wszystkie osoby dość wcześnie zaczynają siwieć, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki sam los spotka i kolejną osobę z rodziny.

Jak zamaskować siwiznę?

Prawda jest taka, że na zawsze nie da się odwrócić procesu siwienia włosów, choć usilnie trwają prace nad taką możliwością. Jeżeli więc chcemy zamaskować srebrne pasma, należy korzystać z tego, co mamy do tej pory. Są to oczywiście wszelkiego rodzaju szampony i farby do włosów. Szamponetki do siwych włosów nie są polecane, bowiem najczęściej  włosy „nie złapią” koloru.

Fary dają najbardziej trwałe efekty. Trzeba jednak pamiętać, że rezultat nie trwa wiecznie. Trzeba systematycznie dbać o to, żeby nie dopuścić do dużych odrostów. Taka czupryna nie będzie wyglądała zbyt atrakcyjnie. Można śmiało powiedzieć, że znacznie gorzej aniżeli naturalne siwe włosy. Z tego też powodu, jeżeli nie zamierzamy systematycznie farbować włosów, lepiej tego wcale nie zaczynać.

Warto również podkreślić, że nie wszystkie farby i odcienie będą nadawały się do koloryzacji. Fryzjerzy polecają stawianie na klasyczne odcienie: brązy oraz blondy. Eksperymentowanie z kolorami może zakończyć się klęską. Dlatego też trzeba dokładnie czytać opakowanie i ulotkę, bowiem producenci kosmetyków dołączają taką informację.

3,5 k

Tags: , , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment