Posted by under Bez kategorii,wypadanie włosów on Styczeń 26 2011, 0 comments

Wypadanie włosów dotyka każdego z nas. Powodów do zmartwień nie powinno być wówczas, gdy codziennie wypada nam nie więcej niż 100-150 włosów. Jest to bowiem proces naturalny, związany z cyklem wzrostu włosów. Jeśli jednak włosów wypada znacznie więcej, pojawia się kłopot. I od razu nasuwają się także niezliczone pytania związane z wieloma mitami krążącymi wokół tego problemu. By nie popaść w paranoję, warto umieć oddzielić te informację, które zawierają choć ziarenko prawdy od tych, które z prawdą mają niewiele wspólnego. Oto najczęściej pojawiające się mity, dotyczące wypadania włosów.

Wypadanie włosów nie dotyczy młodych ludzi

To mit. Co prawda wypadanie włosów kojarzy się nam przede wszystkim z dojrzałymi łysiejącymi już mężczyznami. Tymczasem okazuje się, że i dwudziestolatki (a nawet i dzieci) mogą borykać się z wypadaniem włosów. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem wypadania włosów mamy do czynienia. Przerzedzanie czupryny może wiązać się z nieprawidłowym sposobem odżywiania się, chorobami, niewłaściwą ich pielęgnacją. Nie jest więc powiedziane, że taki problem nie może dotknąć młodych ludzi. Ponadto wypadanie włosów z młodym wieku może mieć związek z czynnikami genetycznymi (łysienie androgenowe) albo też z rodzajem łysienia (łysienie plackowate, które często dotyka dzieci).

Częste mycie włosów powoduje ich wypadanie

Mit. Nie istnieją żadne dowody na to, żeby codzienne mycie włosów powodowało ich wypadanie. Trzeba jednak pamiętać, by do częstego mycia włosów wybierać takie szampony, które będą odpowiednie do codziennej pielęgnacji. Zawierają one w swoim składzie łagodne substancje, które nie mają negatywnego wpływu na włosy. Warto również pamiętać, by do każdego mycia stosować odpowiednie odżywki do włosów, które pozytywnie wpłyną na naszą czuprynę. Dzięki takiemu postępowaniu nawet codzienne mycie czupryny nie będzie w stanie spowodować wzmożonej utraty włosów.

Kapelusze przyczyniają się do wypadania włosów

Mit. Choć niektórzy uważają, że nakrycia głowy mogą przyczynić się do nasilonego przerzedzania się czupryny, takie stwierdzenie nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Co więcej – wiele osób jest zdania, że to właśnie kapelusze oraz inne nakrycia chronią czuprynę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz – nie wpływają korzystnie na czuprynę i mogą przyczyniać się do wypadania włosów.

Łupież nie ma wpływu na włosy

Są osoby, które przekonują innych do tego, że łupież nie może stać się przyczyną wypadania włosów. Tłumaczą to tym, że łupież jest chorobą, która dotyczy skóry głowy, a nie włosów. Tymczasem najnowsze doniesienia wskazują jednoznacznie na to, że uporczywy łupież może przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów. Dlatego też, jeśli borykamy się zarówno z jednym, jak i drugim problemem, w pierwszej kolejności należy zadbać o redukcję łupieżu. Najlepiej wybrać szampony przeciwłupieżowe lecznicze, które zawierają w swoim składzie między innymi ketokonazol.

Wypadanie włosów nie ma nic wspólnego z krążeniem

Mit. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że słabe krążenie nie ma żadnego wpływu na wypadanie włosów. Tymczasem okazuje się, że łysienie u mężczyzn może być zdeterminowane przez problemy z krążeniem w skórze głowy. Badania wykazują bowiem, że osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów cechują się mniejszym krążeniem w skórze aniżeli osoby, które problemu z przerzedzeniem czupryny nie mają.

Łysienie związane jest wyłącznie z genami

To mit. Wypadanie włosów nie zawsze wiąże się z czynnikami genetycznymi. Znaczne przerzedzanie czupryny może wynikać również z innych przyczyn. Wypadanie włosów bywa także związane z niedoborem witamin i minerałów, niewłaściwą pielęgnacją, ciążą, chorobami, zawirowaniami hormonalnymi. Zwykle geny dotyczą łysienia androgenowego.

Mitów dotyczących wypadania włosów znalazłoby się jeszcze więcej. Moim celem było jednak zaprezentowanie tych najczęstszych. Warto więc pamiętać, że nie wszystkie stwierdzenia padające z ust innych ludzi muszą być prawdziwe. Dobrze jest więc oddzielić mity od prawd.

4,1 k

Tags: , , , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment