Posted by under Bez kategorii,Łysienie on Luty 4 2011, 0 comments

Pomimo, że świadomość wśród panów, dotycząca dbania o siebie rośnie, wciąż zbyt dużo z nich uważa, że łysienie to normalny proces poprzedzający starzenie się. Jest to oczywiście błędny pogląd, ponieważ włos zdrowego człowiek rośnie około 1,5 cm na miesiąc. W tym, że ludziom wypadają włosy nie ma nic dziwnego – codziennie człowiek gubi nawet do 100 włosów. Jednak problem zaczyna się w momencie, gdy włosów wypada więcej niż powinno i jest to widoczne gołym okiem. W wypadku, gdy nasza fryzura zaczyna się wyraźnie przerzedzać, powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, który zaradzi naszym problemom, a co więcej postara się o przywrócenie włosom dawnej świetności.

Po pierwsze diagnoza

Nie każde łysienie to popularne łysienie androgenowe. Dotyczy ono mężczyzn w po 25 roku życia. Powoduje je enzym 5 – alfa reduktazy, który przeistacza męski hormon testosteron w dihydrotestosteron, który jest z kolei odpowiedzialny za usuwanie włosów. No dobrze, przyczyna znana, ale co dalej? Tutaj są dwie możliwości, które w celu największej skuteczności najlepiej połączyć ze sobą. Pierwsza to zastosowanie inhibitora, czyli środka, który zahamuje działanie enzymu, a w rezultacie nie dojdzie do zamiany testosteron, dzięki czemu włosy nie będą usuwane. Następnie powinniśmy zastosować minoxidil, który pobudza wzrost włosów. Jednak istnieją inne odmiany łysienia, których leczenie niekoniecznie należy do tak prostych i wygodnych. Jednym z nich może być łysienie plackowate – dotyczy ono także dzieci i młodzieży, a włosy wychodzą na określonym obszarze. Kolejna możliwa odmiana to łysienie telogenowe na wskutek jakiegoś bodźca czy czynnika, na przykład stresu. Po jego ustąpieniu włosy zaczynają powrotem odrastać. Łysienie anagenowe jest najczęściej powodowane chemioterapią. Proces niszczenia włosa polega na tym, że włosy, które są w fazie aktywnego wzrostu są łamane. Łysienie bliznowate powstaje na skutek pewnych urazów mechanicznych, czy oparzeń.

Zapobiegać czy leczyć?

O ile  w przypadku łysienia androgenowego leczenie jest proste, to nie każda przyczyny łysienia jest prosta do usunięcia. Warto zadbać o swoje włosy odpowiednio wcześniej, tak aby w późniejszych latach nie mieć z nimi kłopotu, zwłaszcza gdy problemy z wypadającymi włosami są codziennością w naszej rodzinie. Warto się odpowiednio odżywiać, gdyż w ten sposób dostarczamy składniki odżywcze naszemu organizmowi, dzięki którym jest możliwy wzrost włosów. Nie mamy się co łudzić, że istnieją maseczki na głowę, które spowodują błyskawiczny odrost włosów. Wszystkie szeroko reklamowane środki to przeważnie substancje podobne do odżywek do włosów, które wzmacniają strukturę włosa dzięki czemu może się wydawać, że naszych włosów przybyło, jednak w rzeczywistości są one jedynie mocniejsze, grubsze i bardziej widoczne. Jak wiadomo farbowanie znacznie osłabia włosy, zwłaszcza jeżeli są to farby na bazie amoniaku. Dlatego lepiej pozostać przy naturalnym kolorze włosów, dzięki czemu ich nie osłabimy. W przypadku, gdy włosy wypadły całkowicie, a żadna kuracja nie przynosi skutku, możemy się oddać w ręce chirurga plastycznego, który przeprowadzi zabieg przeszczepu włosów. Oczywiście ten sposób daje nam natychmiastowe efekty. Zabieg polega na tym, że z tylnej oraz bocznej części głowy są pobierane mieszki włosowe, które następnie przeszczepia się w miejsca wyłysiałe. Jednak to, czy zdecydujemy się na przeszczep zależy od nas i nie jest metodą leczenia – zapewnia jedynie estetyczny wygląd. Jednak w przypadku łysienia najważniejsza jest szybka reakcja, która pozwoli zahamować procesy usuwania włosów.

3,5 k

Tags: , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment