Posted by under Bez kategorii,Łysienie on luty 13 2011, 0 comments

Utrata włosów nie jest niczym przyjemnym. Poza tym, że może to być objawem choroby, traci także na tym ładny wygląd. Wielu osobom bardzo ciężko jest się pogodzić z łysieniem, czy wypadaniem włosów, zwłaszcza gdy dotychczas piękna fryzura była mocnym punktem aparycji. Nie należy jednak załamywać rąk, ponieważ przeważnie utrata włosów to nie są zmiany nieodwracalne. Sposobów na łysienie jest bardzo dużo, jednakże nie wszystkie będą działały tak samo na różne osoby. Zwłaszcza jeżeli powody utraty włosów są zupełnie inne. Nie jest jednak proste samemu rozpoznać przyczyny, dlatego w przypadku łysienia należy porazić się lekarza dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę, oraz wybierze najlepszą metodę na łysienie.

Dlaczego tracimy włosy?

Nie należy ulegać błędnym przekonaniom, że łysienie jest czymś naturalnym, a w procesy starzenia nie należy ingerować. Jest to duży błąd, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy jak najwięcej ludzi chce zatrzymać młodość i atrakcyjny wygląd. Najczęściej łysienie dotyka panów po 25 roku życia. Najpierw pojawiają się zakola, a potem ubytek włosów jest coraz większy. Dlaczego tak się dzieje? Organizm po okresie dojrzewania zaczyna wydzielać pewien enzym, który przekształca testosteron w taki sposób, że ten usuwa włosy. Problem łysienia androgenowego może czasem dotyczyć kobiet, jest to jednak znacznie rzadsze zjawisko, niż w przypadku panów. Metoda leczenia jest w tym przypadku dość prosta – lekarz przepisuje inhibitor, który zatrzymuje wydzielanie enzymu, a dodatkowo może zalecić preparat, który powoduje wzrost włosów. Zmiany hormonalne kobiet również mogą objawiać się nadmierną utratą włosów. Najczęściej jest to okres po urodzeniu dziecka, po przejściu menopauzy lub też po odstawieniu sztucznie dostarczanych hormonów – na przykład tabletek antykoncepcyjnych. Estrogeny powodują zatrzymanie fazy, która jest odpowiedzialna za usuwanie włosów, natomiast w przypadku spadku poziomu tego hormonu w organizmie, faza usuwania włosów powraca. W związku z tym po pozornej poprawie następuje usuwanie nadmiar włosów. Kolejną dość powszechną przyczyną wypadania włosów może być anemia. Niedobory pewnych składników odżywczych i witamin powodują, że organizm steruje tak ciałem, aby najważniejsze organy mogły pracować – takie jak serce, nerki czy wątroba. Wtedy zostają zatrzymane mniej potrzebne funkcje człowieka  jak wzrost włosów czy paznokci. Inne przyczyny to również choroby skóry głowy, takie jak łuszczyca, grzybica, łysienie plackowate, łupież tłusty czy łojotokowe zapalenie skóry. Zbytnia przesada w dbaniu o piękny wygląd również może mieć wpływ na włosy. A to dlatego, że składniki zawarte w preparatach do farbowania czy rozjaśniania włosów mogą powodować ich niszczenie. Także zbyt długie narażanie głowy na działanie promieni UV jest szkodliwe. Ponadto zabiegi kosmetyczne takie jak prostowanie, kręcenie włosów czy intensywne szczotkowani, tapirowanie lub zbyt ciasny splot włosów może doprowadzić do ich łamliwości.

Jak zadbać o włosy?

Odpowiedź jest dość prosta – na prawidłowy wzrost włosów, wpływ ma wiele czynników. Oczywiście ważne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. Należy także uważnie dobierać kosmetyki do pielęgnacji włosów, a także rodzaj szczotki – lepsze są te, które mają naturalne włosie, ponieważ nie niszczy ono zbytnio struktury włosa przy czesaniu. Jeżeli powodem łysienia jest choroba, należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. Dla niecierpliwych polecane są zabiegi przeszczepu włosów, jednak jest to już dosyć poważna ingerencja w skórę głowy, ponieważ aktywne mieszki włosów są przeszczepiane w miejsce, gdzie włosy wypadły. W ten sposób efekt jest natychmiastowy, jednak należy pamiętać, że jest to już zabieg chirurgiczny. Nie istnieje jedna, dobra metoda, skuteczna dla wszystkich, jednak warto pamiętać o tym, że istnieje mnóstwo sposobów na łysienie i warto z nich skorzystać.

4,0 k

Tags: , , , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment