Kobiety, które posiadają bujną burzę loków z chęcią zamieniłyby się z paniami, które mają gładką czuprynę. Tymczasem wcale to nie jest konieczne. Wystarczy bowiem odpowiednio pielęgnować swoje włosy, by ujarzmić niesforne kosmyki.

Włosy kręcone – czym się charakteryzują?

Proste włosy sprawiają wrażenie gładkich i błyszczących, ponieważ odbija się od nich światło jak od jednolitej tafli. O gładkość i błyszczenie ciężko natomiast w przypadku włosów kręconych. Delikatne loki lub niesforne sprężynki zdają się żyć własnym życiem. Na domiar złego zwykle są pozbawione elastyczności i suche. Ponadto podatne są na łamliwość, a pod wpływem wilgotnego powietrza w włosy elektryzują się lub puszą.

Włosy kręcone nie są podatne na układanie. A gdy wreszcie uda się osiągnąć wymarzoną fryzurę, wystarczy kropla deszczu, by włosy powróciły do swojego pierwotnego stanu.

Jak czesać kręcone włosy?

W przeciwieństwie do włosów prostych, które można czesać niemalże bez ograniczeń, włosy kręcone zwykle powinno czesać się tylko po ich umyciu. Gdyby jednak spróbować rozczesać suche kręcone włosy, na głowie zamiast bujnych loczków zrobiłoby się „siano”. Dlatego też należy bezwzględnie włosy kręcone rozczesywać po umyciu, gdy czupryna jest jeszcze mokra. Do tego zadania najlepszy będzie grzebień charakteryzujący się szerokim rozstawieniem zębów.

Nawilżanie przede wszystkim

Jak już wyżej wspomniałam – włosy kręcone są przesuszone i matowe jak żadne inne. Dlatego też podstawą ich pielęgnacji jest nawilżanie czupryny. Dobrym rozwiązaniem są gotowe kosmetyki, które dostaniemy w każdej aptece oraz drogerii. Warto sięgać po specyfiki będące całymi seriami: szamponami, odżywkami, maskami. Zawarte w nich odpowiednie substancje wzajemnie wzmagają swoje działanie. Celem kosmetyków jest przede wszystkim regeneracja włosów oraz zmniejszenie  skłonności do puszenia. Niektóre specyfiki dodatkowo przyczyniają się do podkreślenia skrętów loków, a co ważne – ułatwiają także rozczesywanie. Regularne stosowanie takich specyfików sprawi, że włosy staną się bardziej odżywione.

Warto jednak pamiętać, że liczy się nie tylko rodzaj kosmetyków, ale przede wszystkim sposób ich aplikowania. Do mycia włosów należy używać letniej wody, a specyfiki spłukiwać wodą chłodną. Po każdym myciu ważne jest wmasowanie odżywki we włosy, a nie skórę głowy!

Gdy włosy się przetłuszczają

Włosy kręcone, w przeciwieństwie do włosów prostych, bardzo powoli się przetłuszczają. Ale jak wiadomo – od każdej reguły są wyjątki – gdy włosy kręcone mają tendencję do przetłuszczania się, wówczas warto sięgnąć po ziołowe szampony naturalne przeznaczone do włosów tłustych. Natomiast odżywki powinny być przeznaczone typowo do pielęgnacji włosów kręconych / podatnych na kręcenie.

By dodać włosom sprężystości

„Siano”, które może zrobić się z loków nie wygląda ładnie. Dlatego trzeba dbać o to, żeby włosy były sprężyste. Doprowadzenie czupryny do takiego stanu jest możliwe dzięki odpowiednim kosmetykom. Szampony i odżywki do włosów za sprawą dobroczynnych składników (między innymi wyciągu z aloesu) sprawiają, że loki są sprężyste i miłe w dotyku.

Suszenie dozwolone?

Fryzjerzy radzą, by włosy kręcone w miarę możliwości poddawać suszeniu naturalnemu, czyli dać im możliwość samodzielnego wyschnięcia. Czasami jednak nie jest to możliwe. Dlatego też użycie suszarek jest dozwolone. Pod warunkiem, że będą to suszarki z dyfuzorem. Zwykłe urządzenie sprawi bowiem, że loki będą puszyły się i stracą sprężystość. Natomiast suszarka ze specjalną końcówką – funkcją jonizacji powietrza sprawią, że włosy będą uniesione u nasady i nie będą elektryzowały się.

Suszarka z dyfuzorem nie zwalnia nas z obowiązku suszenia włosów chłodnym strumieniem powierza. Użycie powietrza gorącego sprawi, że włosy będą znów przesuszone i będą elektryzowały się.

A kosmetyki do stylizacji włosów?

W przypadku włosów kręconych  dozwolone jest stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów. Szczególnie polecane są pianki, które podkreślają skręt i sprawiają, że loki przypominają sprężynki. Po nałożeniu pianki, podczas suszenia należy pamiętać, by ugniatać je jednocześnie. Fryzurę można utrwalić także lakierem do włosów. Trzeba jednak pamiętać, by nie nakładać tony kosmetyku, bowiem zamiast zwiewnych loczków otrzymamy twardą skorupę.

4,2 k

Tags: , , , ,

2 komentarze

  • By Natalia on 29 września 2011 at 12:50

    prawda, prawda..! Trzeba dbać o kręcone włosy, żeby nie wyglądały na sianowate i suche. Wciąż jednak szukam idealnego szamponu dla mnie, usiłuję znaleźć taki produkt, dzięki, któremu pianka nie będzie już potrzebna-naturalne, piękne loki bez względu na pogodę! :DD

  • By Dagmara on 10 listopada 2011 at 20:42

    Ciągle testuje nowe szampony i odżywki ale nic nie działa tak jak bym chciała 🙁 z czego jestem zadowolona to z tego ze nie muszę używać pianki do włosów, która mi je wysusza i powoduje to ze się łamią :/ do stylizacji włosów po ich umyciu wraz z nałożeniem odżywki nakładam jedwab a następnie na wilgotne jeszcze włosy nakładam odżywkę Pantine Pro-V i to wystarcza 🙂

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment