Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on Marzec 21 2011, 2 komentarze

Z wiekiem włosy każdej kobiety stają się słabsze, matowe. Pojawia się również siwizna, której sprzyja eksponowanie czupryny na słońce, niewłaściwy sposób odżywiania się oraz nadmiar sytuacji stresowych. Gdy w organizmie kobiet zaczyna brakować estrogenów (a trzeba pamiętać, że poziom tych żeńskich hormonów płciowych spada wraz z wiekiem), włosy zaczynają się przerzedzać. Zdarza się również i tak, że na skutek przewagi męskich hormonów płciowych niektóre panie, które znajdują się w okresie menopauzy, zaczynają łysieć – na czubku głowy, tak jak mężczyźni. Odpowiednio dobrana terapia hormonalna pozwala jednak wyeliminować ten problem.

Jako kobiety dojrzałe, panie powinny dbać o włosy, by zachować ich doskonałą formę i blask? Czy istnieją sposoby na to, by wzmocnić włosy oraz zapobiec ich przerzedzaniu się? Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego, co robić, by włosy wyglądały idealnie.

Maskowanie siwych włosów

Choć ostatnimi czasy panuje moda na naturalne siwe włosy, wiele kobiet boi się upływającego czasu, dlatego decyduje się na ich maskowanie. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać odpowiednie środki koloryzujące, by uniknąć nieprzyjemnych w skutkach wpadek. Co więcej, trzeba regularnie przeprowadzać taki „zabieg”, by nie było widać ani cienia siwizny.

By mieć pewność, że włosy siwe będą idealnie zamaskowane, nie należy oszczędzać pieniędzy na profesjonalnych usługach fryzjerskich. Skutkiem domowych eksperymentów z farbami koloryzującymi mogą być odrosty w ostrych, niepożądanych kolorach. Tymczasem specjalista fryzjer jest w stanie dobrać odpowiedni kolor farby, który będzie pasował do karnacji, ale i poprzedniego koloru włosów. Trzeba pamiętać, że zbyt ciemne farby przyczyniają się do wyostrzenia rys oraz postarzania.

Warto kilka słów poświęcić także pielęgnacji włosów siwych. Jest bowiem wiele kobiety, które akceptują swoją siwiznę. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednich szamponach pielęgnacyjnych. Koniecznością są także naturalne odżywki i płukanki. Polecane są srebrne i fioletowe płukanki, które eliminują brzydki żółtawy odcień siwizny, a nadają popielaty połysk.

Zapobieganie wypadaniu włosów

W związku z tym, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość estrogenów – żeńskich hormonów płciowych, włosy kobiet w okresie menopauzy bardzo często ulegają przerzedzeniu. Winę za to ponosi zbyt duża ilość męskich hormonów płciowych, które zwykle odpowiedzialne są za łysienie kobiece.

By zapobiec wypadaniu włosów, należy przede wszystkim dbać o odpowiednią dietę. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów spożywczych, które są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Wpływają one bowiem na kondycję włosów.

Kolejny krok, gdy przerzedzanie czupryny jest dość zauważalne, to stosowanie odpowiednich specyfików na porost włosów oraz hamujących wypadanie. Zawierają one w swoim składzie dobroczynne substancje (najczęstszym ich składnikiem jest minoxidil), które przeciwdziałają wypadaniu włosów oraz aktywizują do pracy komórki włosowe. Ogromną rolę odgrywają 3 inhibitory DHT kwas oleinowy, wyciąg z jagody plamy sabałowej, kwas azelainowy – które blokują przekształcanie testosteronu w szkodliwy dihydrotestosteron.

Warto również masować skórę głowy, by w ten sposób pobudzić krążenie i wpłynąć na odżywienie włosów. Należy także unikać szamponów, które osłabiają czuprynę.

Sposoby na wzmocnienie włosów

Kobiety, którym zależy na tym, by ich włosy cały czas były w dobrej kondycji i były pełne blasku, powinny zadbać o właściwe wzmocnienie czupryny. W drogeriach i aptekach znajdziemy wiele środków, dzięki którym będzie to możliwe.

By wzmocnić włosy, szczególną uwagę należy przywiązać do składu kupowanych specyfików. Na czuprynę bardzo dobrze wpływają szampony i odżywki, które zawierają w swoim składzie proteiny. Są to substancje, które przyczyniają się do wzmocnienia włosów dzięki odbudowywaniu ich struktury.

Wzmocnienie włosów wiąże się również z dostarczaniem do organizmu odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Na włosy dobrze działają witaminowe suplementy diety, które mogą być uzupełnieniem codziennej diety. Dobre efekty przynosi zażywanie tabletek, które  zawierają w swoim składzie drożdże, skrzyp polny, czarną rzepę, pokrzywę. Regularnie zażywane wzmacniają włosy oraz przywracają im blask.

Włosy potrzebują także odpowiedniego nawilżenia. Gdy są przesuszone, stają się słabe, łamliwe i matowe. Dlatego też należy pamiętać, by chronić je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych: wiatru, słońca, słonej wody, mrozu.

4,6 k

Tags: , , , ,

2 komentarze

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment