Posted by under Bez kategorii,łupież on Kwiecień 18 2011, 1 comment

Na twoim ciele, a także na skórze głowy pojawiły się niepokojące żółto-brunatne plamy? Wszystko wskazuje na to, że masz łupież pstry. Na szczęście nie masz powodów do zmartwień. Wystarczy bowiem zastosować odpowiednie metody, by chorobę tę całkowicie wyleczyć. Musisz jednak poznać przyczyny jej powstawania oraz najbardziej popularne, a zarazem skuteczne metody leczenia.

Czym jest łupież pstry?

Łupież pstry jest schorzeniem, które zalicza się do powierzchniowych zakażeń naskórka. Jest ono wywołane obecnością grzybów – drożdżaków Malessezia Furfur. Łupież pstry charakterystyczny jest przede wszystkim dla osób młodych. Bardzo rzadko z chorobą tą borykają się dzieci oraz osoby dorosłe.

Objawy łupieżu pstrego

Łupież pstry daje charakterystyczne objawy. Można go rozpoznać dzięki występowaniu różowych, różowo-brązowych bądź żółto-brunatnych plam także na owłosionej skórze głowy, pleców, rąk czy nóg. Niemniej plamy najczęściej zlokalizowane są na klatce piersiowej.

Łupież pstry objawia się występowaniem plam, które mają tendencję do zlewania się i tworzenia skupisk, które zajmują znaczną powierzchnię skóry.

Łupież pstry najłatwiej rozpoznać latem, ponieważ plamy nie poddają się działaniu promieni ultrafioletowych. Plamy nie opalają się, dlatego bardzo łatwo je zlokalizować.

Łupież pstry a możliwość zarażenia się

Ludzie, jeśli mają do czynienia z osobami ze schorzeniami skóry, bardzo często obawiają się zarażenia. Podobnie jest i z łupieżem pstrym. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwość zarażenia się łupieżem pstrym uzależniona jest wyłącznie od predyspozycji danej osoby. Warto jednak wiedzieć, że drożdżaki Malessezia Furfur dobrze rozwijają się na podłożu tłustym. Ale wszystko zależy także od jakości tłuszczu. Niektóre osoby mają bowiem tłuszcz, który nie jest przyjazny drożdżakom i dlatego nie będą się rozwijać, a inne osoby mają tłuszcz, który dla drożdżaków jest idealnym środowiskiem do rozwoju. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy łupieżem pstrym można się zarazić. W związku z tym, że nie ma możliwości, byśmy dowiedzieli się, z jakim rodzajem tłuszczu mamy do czynienia, należy robić wszystko by zapobiegać ewentualnemu zarażeniu się drożdżakami i łupieżem pstrym.

By nie zarazić się łupieżem tego rodzaju najlepiej unikać wszystkich sytuacji, w których można by było przyciągnąć drożdżaki. Nie jest zatem wskazane używanie przyborów do czesania włosów (szczotek, grzebieni, spinek) wspólnych z osobą chorą, czy noszenie czapek. Warto mieć świadomość, że łupieżem pstrym można zarazić się również całkiem nieświadomie – podczas wizyty u fryzjera czy solarium. Jest to możliwe, ponieważ nie wszystkie salony fryzjerskie czy salony kosmetyczne dezynfekują sprzęt. Nie mamy więc pewności czy osoba, która przed nami korzystała z tych samych nożyczek czy urządzeń nie miała łupieżu pstrego. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wszystkie narzędzia i maszyny są dokładnie dezynfekowane, wówczas bez obaw możemy siadać na fotelu bądź umieszczać swe ciało w kapsule.

Warto również mieć świadomość, że powstawanie łupieżu pstrego może wiązać się z czynnikami immunologicznymi i hormonalnymi, a także nadmierną ekspozycją na słońce czy zanieczyszczeniami powietrza.

Leczenie łupieżu pstrego

Choć łupież pstry bywa dokuczliwy (przede wszystkim ze względu na nieestetyczne plamy, które pojawiają się na skórze), istnieją sposoby, by się go pozbyć. Oczywiście samemu raczej niewiele się zdziała, bowiem potrzebne są odpowiednie środki. Najlepiej więc udać się do dermatologa, który przyjrzy się plamom, a następnie zleci odpowiednią kurację.

W leczeniu łupieżu pstrego wykorzystuje się przede wszystkim lecznicze szampony przeciwłupieżowe zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwgrzybicznym. Takie specyfiki należy stosować codziennie w pierwszych tygodniach kuracji. By leczenie łupieżu przyniosło rezultaty, należy szampon przytrzymać na skórze dłużej (najczęściej kilka minut). Tylko w ten sposób pozwolimy dobroczynnym substancjom na wniknięcie w głąb skóry. W kolejnych tygodniach stosowanie szamponów leczniczych należy ograniczyć do jednego razu na tydzień. Po całkowitym wyleczeniu łupieżu pstrego, by zapobiec nawrotom choroby, warto raz na jakiś czas w ramach profilaktyki.

Poza szamponami przeciwgrzybicznymi, dermatolog w niektórych przypadkach może zlecić kurację związaną z zażywaniem środków doustnie. Najczęściej dotyczy to osób, które po kilkutygodniowym stosowaniu szamponów nie widzą poprawy.

Czy łupież pstry może powrócić?

Choć łupież pstry najczęściej nie ma tendencji do częstego nawracania, może się jednak zdarzyć i taka sytuacja. Najczęściej jednak schorzenie powraca do tych osób, u których pojawienie się łupieżu pstrego związane jest z genetyką.

Nawracanie choroby może także świadczyć o tym, że organizm ma obniżoną odporność. W takim przypadku lekarze zalecają wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą stwierdzić, czy łupież pstry to faktycznie efekt zaburzeń immunologicznych.

5,0 k

Tags: , , ,

1 komentarz

  • […] Łupież pstry to bardzo charakterystyczne schorzenie głównie dla młodych ludzi. Nie ma oznaczonego wieku, w którym schorzenie „ujawni się”. Na to schorzenie cierpią również starsze osoby oraz dzieci, ale są to dosyć rzadkie przypadki. […]

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment