Posted by under Bez kategorii,łupież on maj 2 2011, 1 comment

Łupież jest bardzo nieestetyczną przypadłością. Nic więc dziwnego, że chcemy pozbyć się jej jak najszybciej. Sypiące się z głowy „białe płatki” opadające na ramiona mogą powodować poczucie dyskomfortu i stać się powodem do kompleksów. Podobnie jest z łupieżem tłustym – łojotokowym. Co prawda płatki nie opadają na ramiona, lecz są przytwierdzone do skóry głowy, a to sprawia, że są jeszcze bardziej szkodliwe. Dlatego też, bez względu na rodzaj łupieżu, schorzenie to trzeba leczyć. Jeżeli problem ten zaniedbamy, wówczas może dojść do wtórnego zakażenia grzybami oraz zmian wtórnych. To z kolei może stać się przyczyną wypadania włosów.

Jak walczyć z łupieżem?

Okazuje się, że sposobów walki z łupieżem jest wiele, począwszy od domowych metod, a skończywszy na stosowaniu leczniczych szamponów przeciwłupieżowych. Dzięki temu można pozbyć się problemu i cieszyć się mocne i lśniące włosy bez śladów łupieżu.

Domowe sposoby na łupież

Jak już wyżej wspomniałam – domowych metod walki z łupieżem nie brakuje. Jeżeli zastosujemy się do poniższych wskazówek, wówczas szybko zauważymy poprawę.

Jednym ze sposobów na nieestetyczne płatki – łupież suchy jest olejek rycynowy. Pół szklanki tego olejku należy nie wcierać lecz wklepać w umytą skórę głowy (nie we włosy). Następnie olejek należy przytrzymać na głowie przez około trzydzieści minut, a następnie umyć łagodnym szamponem. Do spłukiwania należy używać letniej, a nie gorącej wody.

Innym sposobem na rozprawienie się z łupieżem jest wywar z pokrzywy. Suszoną pokrzywę należy zalać wrzącą wodą. Następnie letnim wywarem należy masować skórę głowy. Ziele można zakupić w każdej aptece bądź zielarskim sklepie. Można także samodzielnie nazbierać liście pokrzywy (najlepiej w maju), a następnie wysuszyć. Trzeba pamiętać o tym, by pokrzywa była dobrze wysuszona, bowiem unikniemy wtedy ewentualnego przebarwienia włosów.

Zgodnie z „babcinymi” sposobami, na łupież pomóc może cytryna. Sok ze świeżo wyciśniętego owocu należy wycisnąć bezpośrednio na skórę głowy i delikatnie go wklepać. Można także cytrynę pokroić w plasterki i masować nimi skórę głowy.

Na łupież pomaga także jajko kurze. Można je wykorzystać zarówno do mycia włosów, jak i wmasowywania w skórę głowy.

W walce z łupieżem pomocna może okazać się oliwa z oliwek (ewentualnie olej, oliwka kosmetyczna). Specyfik należy wykorzystać do masażu skóry głowy. Po takim zabiegu należy głowę i włosy należy bardzo dokładnie umyć i spłukać – raz ciepłą, a na koniec letnią wodą.

Na łupież pomóc może także czosnek. Od lat znany jest jako panaceum na wiele chorób. W walce z łupieżem sprawdzi się więc doskonale. Z rozgniecionego czosnku (dwa ząbki) i szklanki wody należy przygotować mieszankę. Taką miksturę należy następnie nałożyć na skórę głowy i delikatnie ją wmasować. Po upływie pięciu minut głowa i włosy powinny być dokładnie umyte szamponem, a następnie dokładnie i obficie spłukana wodą. Warto pamiętać, by taki „zabieg” przeprowadzać nie częściej niż raz w tygodniu.

Kosmetyki, które zwalczą łupież

Jeżeli ktoś sceptycznie podchodzi do domowych metod walki z łupieżem, może spróbować działania gotowych kosmetyków przeciwdziałających łupieżowi.

Polecanym specyfikiem są maseczki z glinki o działaniu odtłuszczającym. W ten sposób możemy pozbyć się łupieżu, któremu towarzyszy częste przetłuszczanie się włosów. Glinki zawierają sporą dawkę niezbędnych witamin i składników mineralnych. Przyczyniają się zatem do poprawy kondycji nie tylko włosów, ale i kondycji skóry głowy.

Poza maseczkami z glinki pomocne mogą okazać się szampony przeciwłupieżowe. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie tego rodzaju specyfiki przynoszą ulgę. Najlepiej sprawdzą się lecznicze preparaty, które można zakupić w każdej aptece oraz dobrej drogerii internetowej. Takie specyfiki zawierają w swoim składzie przede wszystkim substancje o działaniu leczniczym, które przyczyniają się do likwidacji nie objawów, ale przyczyn łupieżu.

W składzie leczniczych szamponów przeciwłupieżowych nie powinno zabraknąć dziegciu, selenu, cynku, siarki, krzemu. Warto podkreślić, że skuteczne są szampony zawierające ketokonazol – substancję o działaniu przeciwgrzybicznym. Szampony zawierające tę substancję przynoszą efekty niemalże natychmiast. By jednak całkowicie pozbyć się łupieżu, należy stosować go przed około dwa tygodnie, co kilka dni. Gdy pozbędziemy się łupieżu, wówczas po taki specyfik można sięgnąć profilaktycznie – raz na tydzień.

Jak przeciwdziałać łupieżowi?

Warto pamiętać, że raz zlikwidowany łupież nie oznacza, że i po raz kolejny problem się nie pojawi. Dlatego, poza zwalczaniem „płatków”, ważne jest by mu przeciwdziałać. Poza profilaktycznym stosowaniem leczniczych szamponów przeciwłupieżowych (raz na tydzień), warto pamiętać o właściwym odżywianiu. Wraz z pożywieniem należy dostarczać organizmowi dobroczynnych substancji, które wpływają korzystnie na kondycję włosów i skóry głowy. Okazuje się bowiem, że to niedobór tych składników może przyczynić się do powstawania łupieżu. W diecie nie powinno więc zabraknąć: witaminy A, witaminy E, witamin z grupy B, krzemu, selenu i cynku.

5,1 k

Tags: , , ,

Jeden komentarz

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment