Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on Maj 8 2011, 0 comments

O włosy starannie zaczynamy dbać, gdy zaczną pojawiać się z nimi problemy. Tymczasem każdy z nas – nie tylko kobiety – powinny zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja włosów. Co więcej – wybierając odpowiednie specyfiki do tego celu, warto mieć na uwadze rodzaj włosów. Każdy z nas ma inne włosy, które mają różne potrzeby. Dlatego też trzeba podjąć takie kroki, które zapewnią prawidłową pielęgnację. Jeżeli bowiem mamy włosy przetłuszczające się, a wybierzemy specyfiki do pielęgnacji włosów suchych, możemy mieć potem nie lada kłopot.

Uniwersalne metody pielęgnacji włosów

Choć nasze włosy różnią się od innych, warto pamiętać, że w niektórych przypadkach koniecznością jest stosowanie uniwersalnych środków pielęgnacyjnych. Mowa przede wszystkim o szamponach przeciwłupieżowych. Te lecznicze zawierają w sobie składniki o działaniu przeciwgrzybicznym, które zwalczają przyczynę łupieżu na każdym rodzaju włosów. Zresztą – łupież to przede wszystkim problem skóry głowy.

Podobnie jest z preparatami przeciwdziałającymi łysieniu. Za wzmożone wypadanie włosów odpowiedzialne są enzymy, które przekształcają testosteron w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron. Natomiast działanie takich specyfików polega na aktywizowaniu komórek do ponownego wzrostu.

Poza stosowanie specyfików, zaleca się by każdy raz na jakiś czas wybrał się do salonu fryzjerskiego na podcinanie końcówek oraz regenerowanie czupryny.

Metody pielęgnacji włosów tłustych

Włosy, które mają tendencję do przetłuszczania się są dość wymagające. Taka skłonność spowodowana jest przede wszystkim nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które produkują zwiększone ilości łoju. Takie włosy bardzo szybko się sklejają i przyciągają wszelkie zanieczyszczenia. Co więcej – włosy ze skłonnością do przetłuszczania są bardziej podatne na łupież. Warto pamiętać, że włosy tłuste należy myć tak często, jak to tylko konieczne. Wcale nie musimy obawiać się, że czupryna będzie jeszcze bardziej się przetłuszczać – jest to mit, który już dawno powinien zostać obalony. Jeżeli mamy włosy tłuste, a myjemy je codziennie, należy wybierać łagodne szampony, które nie będą wysuszały skóry. Bowiem wysuszenie skóry wbrew pozorom nie jest korzystne – nasila łojotok. W składzie szamponów powinny znaleźć się między innymi: wyciąg ze skrzypu polnego, chmielu, słonecznika bądź aloesu.

Odżywki także są wskazane. Najlepsze będą jednak takie specyfiki, które należy spłukać. Dzięki temu nie będą nadmiernie obciążać czupryny.

Jak pielęgnować włosy osłabione?

Słabe włosy to jeden z częstych problemów. Taka czupryna charakteryzuje się włosami łamliwymi, kruchymi. Taki stan spowodowany jest najczęściej błędnymi nawykami żywieniowymi, które – jak wiadomo – w ogromnym stopniu przyczyniają się do złej kondycji włosów. Jeżeli chcemy zapobiec łamliwości, rozdwajaniu oraz wypadaniu, należy przede wszystkim uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych. Ważna jest również prawidłowa pielęgnacja poprzez stosowanie odżywek i masek, które przyczynią się do wzmocnienia czupryny.

Sposoby na włosy suche

Włosy suche także sprawiają wiele problemów. Przede wszystkim przypominają „siano”, z którym ciężko sobie poradzić. Suche włosy nie biorą się jednak znikąd. Bardzo często to my sami mamy wpływ na doprowadzenie czupryny do takiego stanu. Włosy suche to nic innego, jak włosy pozbawione wilgoci, spowodowanej nadmierną stylizacją włosów, brakiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym czy nieprawidłowym myciem.

Jak zatem pielęgnować suchą czuprynę? Naszym celem powinno być stosowanie odżywek i szamponów, które wygładzą włosy oraz je nawilżą. Warto także zrezygnować z dużej ilości kosmetyków do pielęgnacji. Trzeba także ograniczyć zabiegi: farbowanie, ondulację, prostowanie, suszenie gorącym strumieniem.

Jeżeli wybieramy się na plażę na kilkugodzinne opalanie, koniecznością jest zastosowanie okrycia na głowę (jakiegokolwiek), by nie dopuścić do rozchylenia łusek i wyparowania wody.

Gdy włosy się elektryzują

Dość często pojawia się problem elektryzowania włosów. Ma to miejsce najczęściej w czasie zimy, gdy nosimy czapki wykonane ze sztucznych włókien. Jak ujarzmić niesforne kosmyki, które nierzadko „stają dęba”? Doskonale sprawdzi się woda oraz wszystkie specyfiki, które wykazują działanie antystatyczne (zapobiegną gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych).

Jeżeli nasza czupryna ma tendencje do elektryzowania się, najlepiej zrezygnować z plastikowych szczotek i grzebieni na rzecz „narządzi” z włosia bądź drewna.

Jak pielęgnować włosy normalne?

Osoby, które posiadają włosy normalne należą do niewielkiej grupy. Włosy normalne są bowiem rzadkością, a ci którzy są ich właścicielami mają wyjątkowe szczęście. Taka czupryna nie ma większych wymagań. Nie oznacza to jednak, że można zaniechać jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy zwracać na końcówki, bowiem mimo wszystko mają tendencję do rozdwajania. Wystarczy jednak regularnie podcinać je, by pozbyć się kłopotów. Wskazane są także odżywki, które ochronią czuprynę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

5,1 k

Tags: , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment