Wszyscy, szczególnie jednak kobiety chciałyby mieć piękne włosy. Nic więc dziwnego, że z zazdrością patrzą na modelki w reklamach oferujących szampony. Okazuje się, że każda pani może mieć zdrową, piękną i bujną czuprynę. Najważniejsza jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli nie zatroszczymy się o włosy w sposób właściwy, wówczas czupryna będzie osłabiona i pozbawiona blasku. Jak zatem działać i jak pielęgnować włosy, by stały się zdrowe i godne pozazdroszczenia?

Pamiętaj o prawidłowym myciu

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji włosów jest ich mycie. Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa czynność. Okazuje się, że włosy trzeba myć bardzo ostrożnie i starannie. Większość z nas jednak nie przykłada do tego większej wagi. I w tym właśnie tkwi błąd.

Przede wszystkim należy pamiętać, by włosy myć zawsze wtedy, gdy tego potrzebują. Jeśli masz tendencję do szybkiego przetłuszczania czupryny, wówczas możesz myć je nawet codziennie, pamiętając o tym, by stosować odpowiednie szampony. Odpowiednie, to znaczy delikatne, które są przeznaczone do codziennej pielęgnacji.

Bardzo ważne jest, by podczas mycia nie używać gorącej ani zimnej wody. Gorąca przyspiesza bowiem proces przetłuszczania się włosów, bowiem pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Najlepszy będzie letni strumień. Warto pamiętać, by włosy myć dwukrotnie. Za pierwszym razem wykonujemy bowiem zawsze czynność oczyszczania. Trzeba pamiętać, by wtedy nie masować skóry głowy, bowiem razem z cennymi składnikami szamponu wmasowujemy wszelkie zanieczyszczenia, które zdążyły zgromadzić się na włosach. Po oczyszczeniu czupryny, można następnie przystąpić do właściwego mycia (wówczas należy użyć znacznie mniej szamponu). Po dokładnym spłukaniu preparatu należy koniecznie „potraktować” czuprynę chłodnym strumieniem wody, by  zamknąć łuski i wygładzić włosy.

Stosowanie odżywek i masek

Jeżeli chcemy, by nasze włosy były zdrowe, koniecznością jest stosowanie odpowiednich odżywek oraz masek. Trzeba wybierać takie specyfiki, które przeznaczone są do rodzaju naszych włosów. Jeżeli czupryna ma skłonność do przetłuszczania się, koniecznością jest zrezygnowanie z odżywek, których się nie spłukuje. Jeżeli włosy są łamliwe i osłabione, warto wybrać preparaty o działaniu odżywczym i regeneracyjnym. Bardzo ważne jest, by odżywki stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Wówczas będziemy mieć pewność, że preparaty spełnią swoje zadanie w 100 procentach.

Raz na jakiś czas warto zastosować odpowiednie maski do włosów, które przyczynią się do poprawy kondycji czupryny. Maski zawierają w swoim składzie skoncentrowane dobroczynne substancje. Warto pamiętać, by po nałożeniu preparatu na włosy owinąć głowę folią, a następnie ręcznikiem. Wówczas takie postępowanie pozwoli na jeszcze lepsze wniknięcie dobroczynnych substancji w głąb skóry.

Pamiętaj o witaminach i minerałach

Chcesz mieć zdrowe włosy? Musisz pamiętać, by nie dopuszczać do powstawania niedoborów witamin i składników mineralnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dieta uboga w te składniki wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd włosów. Jeżeli żyjesz w ciągłym biegu i nie masz czasu na przygotowanie posiłków, które zawierają odpowiednie ilości witamin i minerałów, wspomóż się gotowymi suplementami witaminowymi (pamiętaj jednak, że one nieco gorzej się wchłaniają aniżeli naturalne witaminy i minerały).

Warto mieć świadomość, że włosy– by były w dobrej formie, powinny otrzymywać odpowiednią ilość witamin z grupy B, cynku, selenu i żelaza. Dostarczanie tychże witamin i minerałów przyczynia się do zapobiegnięcia swędzenia skory głowy, łupieżowi, a nawet wzmożonemu wypadaniu włosów.

Zminimalizuj częstość suszenia i prostowania włosów

Twoje włosy nie lubią suszenia gorącym powietrzem, prostowania czy podkręcania lokówką. Są to zabiegi, które i faktycznie mogą dodać uroku i całkowicie odmienić fryzurę. Jednakże warto pamiętać, że częste ich powtarzanie skutkuje przede wszystkim przesuszeniem włosów oraz ich osłabieniem. Włosy mają tendencję do łamania się i kruszenia. Mogą również wypadać.

Jeżeli więc chcemy mieć zdrowe włosy, warto zminimalizować częstość prostowania, podkręcania oraz suszenia włosów urządzeniami, które odpowiadają za nagrzewanie włosów. Jeżeli chcemy suszyć, używajmy wyłącznie takich suszarek, które mają opcję zimnego nawiewu. Co prawda włosy będą schły znacznie wolniej, aczkolwiek takie postępowanie będzie dużo korzystniejsze dla czupryny.

Chroń włosy przed słońcem

Bardzo często przyczyną nadmiernego przesuszenia włosów jest brak ochrony przed słońcem, wiatrem oraz innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli chcemy mieć zdrowe włosy, wówczas warto pamiętać o prawidłowej ich ochronie. Latem koniecznością jest osłanianie czupryny chustką lub kapeluszem. Natomiast zimą koniecznością jest schowanie włosów pod czapkę (najlepiej wykonaną z naturalnych włókien, które zapobiegną elektryzowaniu czupryny).

4,95 k

Tags: , , ,

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment