Posted by under Bez kategorii,Na porost włosów on Czerwiec 5 2011, 3 komentarze

Czy włosy w przypadku łysienia mogą odrastać? Czy są cudowne preparaty i leki na porost włosów, które to umożliwiają? Czy to nie mit i reklama?

Czy odrost włosów jest możliwy?

Otóż wszystko zależy od typu łysienia, zaawansowania tego procesu i przyczyn wypadania włosów. Na pewno mężczyzna nie odzyska bujnej czupryny, gdy rozległa łysina zdobi jego głowę od wielu lat. Natomiast we wczesnej fazie łysienia włosy dzięki odpowiednim środkom i lekom odrastają, a pozostałe zostają wzmocnione. Łysienie można powstrzymywać i opóźniać.

Włosy wypadają z wielu powodów. U mężczyzn najczęstszą przyczyną jest niszczenie mieszków włosowych przez dihydrotestosteron. Jest to typ łysienia androgenowego, który najtrudniej poddaje się leczeniu, ale nie jest to niemożliwe. W zakolach i na szczycie głowy w trakcie długiego i systematycznego leczenia następuje porost włosów.

Przerzedzanie włosów u kobiet na skutek zaburzeń hormonalnych można zwolnić i zredukować, jeśli tylko nie są to wielomiesięczne zaniedbania.

Równie trudno poddaje się terapii łysienie plackowate, występujące u kobiet, mężczyzn i dzieci. Jednak tu z pomocą, obok medycyny, przychodzi natura, gdyż u jednej trzeciej cierpiących na tę przypadłość zdarzają się wyleczenia samoistne.

Intensywne wypadanie włosów spowodowane urazami mechanicznymi, zatruciami chemicznymi, niektórymi lekarstwami i chorobami, także niedoborami pokarmowymi jest stosunkowo łatwe do wyleczenia.

Środki na porost włosów dla mężczyzn

Najskuteczniejszym lekiem na łysienie jest minoxidil. U 80% pacjentów następuje porost włosów. Już po 4 miesiącach pojawiają nowe włosy, po roku efekt jest zadowalający.  Skuteczność leku jest wyższa u młodych mężczyzn.

Przy łysieniu androgenowym nie można przerywać terapii, należy ciągle używać leku, a smarowanie głowy minoxidilem włączyć do stałych zabiegów higienicznych. Lek powinno się wklepywać w skórę głowy co 12 godzin, najlepiej go aplikować na świeżo umytą i wysuszoną głowę. Wtedy wchłanianie leku jest najwyższe.

W Polsce dostępne są następujące leki z zawartością minoxidilu: Loxon – 2 i 5%, Rogaine – 2 i 5%, Piloxidil – 2%. Przy wyższym stężeniu aktywnej substancji leczenie jest skuteczniejsze. W Ameryce sprzedaje się preparaty o 12 i 15% stężeniu, u nas niedostępne. Leki z minoxidilem można zakupić na receptę.

Do stosowania wewnętrznego przy łysieniu androgenowym zaleca się stosowanie preparatów z finasterydem. Jego działanie polega na blokowaniu procesu przekształcania testosteronu w szkodliwy dihydrotestosteron. Likwidowana jest więc przyczyna łysienia. Finasteryd znajduje się w tabletkach Propecia (1mg) oraz Proscar (5 mg). Lek dostępny tylko na receptę. Stwierdzono zatrzymanie procesu łysienia u 83% pacjentów, a porost nowych włosów u 66%. Kobietom nie wolno zażywać tych leków ani nawet dotykać pokruszonej tabletki.

Podobne działanie do finasterydu ma nanogen, który jest składnikiem niektórych szamponów. Zmniejsza on aktywność enzymów odpowiedzialnych za przekształcenia testosteronu w dihydrotestosteron. Takie szampony najlepiej się sprawdzają przy włosach średnio przerzedzonych.

Środki na porost włosów dla kobiet

Panie mogą z równym powodzeniem stosować preparaty z minoxidilem jak mężczyźni. W przypadku przerzedzania włosów spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi zaleca się stosowanie tabletek o działaniu antyandrogenowym – Diane 35, tabletek z estrogenami – Epicort E. Stan włosów poprawiają też pigułki antykoncepcyjne III i IV generacji, a w czasie menopauzy i w okresie pomenopauzalnym – hormonalna terapia zastępcza.

3,5 k

Tags: , , ,

3 komentarze

  • By Basia on 2 listopada 2012 at 19:03

    Jeśli chodzi o środki na porost włosów, polecam Procerin. Oczywiście w imieniu męża, bo to preaprat tylko dla facetów. Jakiś czas temu zaczął łysieć, a teraz włosy nie wypadają. A jest po 4-miesięcznej kuracji.

  • By Joanna on 8 listopada 2012 at 06:25

    Zgadzam się, że porost włosów jest możliwy. Ja od jakiegoś czasu stosuję ten szampon na porost włosów i jestem bardzo zadowolona. Myślałam ,że działa tylko na facetów, ale jak widać na kobiety też 🙂 Polecam.

  • By Krzysiek on 23 listopada 2012 at 05:30

    Basia – a coś więcej możesz napisać o tym produkcie? Czy ten, który stosuje Twój mąż to ten ze strony http://Procerin.Pl? Bo mam straszny problem z wypadajacymi włosami, a nie chce być łysy (ma dopiero 38 lat!).

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment