Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on Czerwiec 17 2011, 0 comments

Każdy chciałby mieć bujną czuprynę, która nie sprawiałaby żadnych kłopotów. Niestety bardzo często sami jesteśmy winni sobie tego, że włosy są suche, zniszczone, pozbawione blasku, a na dodatek wypadają. Składa się na to wiele czynników, których należy unikać, by włosy pozostawały w dobrej formie. Warto więc wiedzieć, czego nasza czupryna potrzebuje, a czego należy unikać by nie przysporzyć sobie większej ilości problemów z włosami.

Błędy pielęgnacyjne a zła kondycja włosów

Dopóki z naszymi włosami jest wszystko w porządku, tak naprawdę nie zastanawiamy się czy dbamy o czuprynę prawidłowo czy też nie. Wykorzystujemy prostownicę, lokówki na każdym kroku. Najczęściej jednak suszymy włosy – i nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie to że korzystamy z gorącego powietrza. Takie czynniki nie wpływają korzystnie na nasze włosy. Powodują ich osłabienie oraz przesuszenie, a słabe włosy są bardziej skłonne także do wypadania.

Kolejnym błędem, który może zaważyć na pogorszeniu kondycji włosów jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Gdy tylko zauważamy, że włosy są suche, sięgamy po specyfiki (odżywki, szampony, maski), które przeznaczone są do włosów zniszczonych. Tymczasem może okazać się to dość poważnym błędem. Jeżeli decydujemy się na kosmetyki do pielęgnacji włosów, warto dobierać je do faktycznych potrzeb włosów. Jeśli nie wiemy, czego potrzebuje nasza czupryna, nie należy „celować” w ciemno. Najlepiej udać się do salonu fryzjerskiego i poprosić o fachową poradę.

Na kondycję włosów może rzutować także woda – szczególnie morska oraz chlorowana. Oba „dodatki” wpływają niekorzystnie na czuprynę prowadząc do wysuszenia włosów. Dlatego też zaleca się, by kąpiele w wodzie chlorowanej i morskiej odbywać w czepku. A jeśli nie jest to możliwe, wówczas należy je jak najszybciej spłukać „czystą” wodą.

Skoro już o wodzie mowa, warto także pamiętać, żeby czupryny nie eksponować na słońce. Promienie słoneczne przyczyniają się do rozchylania łusek włosa, co zaś prowadzi do utraty wilgoci. Włosy stają się więc przesuszone. Dlatego też przed wyjściem na ostre słońce, warto zabezpieczyć nie tylko swoją skórę, ale również i włosy. W sprzedaży dostępne są odżywki oraz szampony, które zawierają filtry przeciwsłoneczne. Jeśli zaś nie chcemy stosować takich specyfików, należy koniecznie pamiętać o nakryciu głowy.

Potrzeby włosów

Prawda jest taka, że nasza czupryna nie jest bardzo wymagająca. Wystarczy spełnić kilka warunków, by włosy były zadowolone i nie sprawiały problemów.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej diecie – rozumianej w tym przypadku jako sposób odżywiania się. Posiłki trzeba tak przygotowywać, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, które mają znaczenie dla włosów. Najważniejsze są witaminy z grupy B (znajdziemy je między innymi w drożdżach), a także witamina E i A. Kwas foliowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe są jak najbardziej wskazane. Spośród minerałów bardzo ważny jest cynk (jego niedobór może doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów), żelazo, magnez, krzem czy selen. By poprawić kondycję włosów, warto również wspomóc się suplementacją, by mieć pewność, że wszystkie niezbędne substancje zostały dostarczone. Dzięki temu uda się przywrócić włosom blask i zdrowy wygląd.

Czupryna nasza potrzebuje również odpowiedniego nawilżenia. Dlatego też trzeba zapewnić jej odpowiednie kosmetyki. Dobrze sprawdzą się odżywki, których na rynku kosmetycznym nie brakuje. By wzmocnić efekt takiej kuracji, i by nie pozwolić na to żeby włosy zostały pozbawione wilgoci, warto chronić je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych: wysokimi i niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem.

Włosy potrzebują również „spokoju”, którego często im nie gwarantujemy. Nie chodzi tu jednak o unikanie sytuacji stresowych, ale o wycieranie włosów po myciu. Mamy tendencję do tego, by mocno pocierać ręcznikiem o włosy, by szybciej wyschły. Tymczasem z włosami należy postępować bardzo delikatnie. Najlepiej delikatnie wgniatać resztki wody i pozostawić do naturalnego wysuszenia.

Niektóre włosy potrzebują codziennego mycia. My jednak nie decydujemy się na taki krok, będąc przekonanym, że im częściej włosy myć będziemy, tym częściej będzie się przetłuszczać. Jeśli jednak zdecydujemy się na codzienne oczyszczanie czupryny, należy przede wszystkim o stosowaniu szamponów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji włosów. Takie specyfiki są o wiele bardziej łagodne, a więc nie niszczą czupryny oraz nie powodują wzmożonego ich przetłuszczania się.

Jeżeli chcemy mieć piękne i zadbane włosy, a proces nadmiernego ich przerzedzania się został opóźniony maksymalnie, należy zwracać szczególną uwagę na potrzeby czupryny. Nie jest to jakiś ogromny wysiłek, pod warunkiem że prawidłowa pielęgnacja włosów odbywa się systematycznie.

4,8 k

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment