Posted by under Bez kategorii,wypadanie włosów on Lipiec 1 2011, 0 comments

Większość z nas boi się łysienia. I choć wydawać by się mogło, że panom jakoś łatwiej się pogodzić z przerzedzaniem się czupryny, w rzeczywistości tak nie jest. Nie tylko kobiety, ale również mężczyźni robią wszystko co w ich mocy, by opóźnić łysienie. Nierzadko stosują dość dziwne sposoby, których skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Niestety łysienie jest takim tematem, wokół którego obrosło wiele mitów. Zanim więc sięgniemy po kolejny mało efektywny preparat, warto poznać wszystkie fakty dotyczące problemu, jakim jest wypadanie włosów.

Łysieją tylko mężczyźni

Mit. Prawda jest taka, że łysienie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednakże wzmożone wypadanie włosów jest o wiele bardziej widoczne u panów. A to dlatego, że u mężczyzn powstają najczęściej charakterystyczne zakola. U pań zaś mamy do czynienia z równomiernym przerzedzaniem się włosów i bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Warto także wiedzieć, że zarówno u panów, jak i pań łysienie może mieć związek z androgenami. Mimo wszystko przebieg łysienia w zależności od płci różni się między sobą.

Stres wzmaga wypadanie włosów

Prawda. Mówi się, że włosy od stresu siwieją. Okazuje się jednak, że nasilające się sytuacje stresowe mogą zapoczątkować proces wzmożonego wypadania włosów. Dzieje się tak, ponieważ stres wyzwala procesy prowadzące do nadmiernego wydzielania się prolaktyny. A jej nadmiar sprawia, że czupryna zaczyna stopniowo się przerzedzać. Co prawda związek między sytuacjami stresowymi a łysieniem nie został do końca poznany, aczkolwiek wiadomo, że związek takowy istnieje i łączy się go właśnie z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny.

Istnieje jeszcze jedna teoria, która zakłada, że stres przyczynia się do pogorszenia krążenia. A jak wiadomo, im gorsze krążenie, tym gorsze odżywienie – także cebulek. W rezultacie, gdy nie zostanie do nich dostarczona odpowiednia ilość pokarmu, wówczas dochodzi do osłabienia i wypadania włosów, którym doskwiera brak odżywczych substancji.

Częste mycie włosów doprowadza do łysienia

Mit. Choć wiele osób uważa, że częste mycie włosów doprowadza do wzmożonego wypadania włosów, nie jest to prawidłowe stwierdzenie. Warto o tym pamiętać i nie dać się zwieść, bowiem łysienie nie ma nic wspólnego z częstością mycia czupryny. Ważny może jednak okazać się sposób mycia włosów. Jeżeli używamy gorącej wody oraz nieodpowiednich szamponów, wówczas możemy doprowadzić do osłabienia czupryny, a w efekcie jej przerzedzania. Jeśli mamy potrzebę codziennego mycia włosów, nie istnieją żadne przeciwwskazania. Trzeba jednak pamiętać, by używać łagodnych szamponów do codziennej pielęgnacji włosów oraz stosować letnią wodę.

Przetłuszczające się włosy mają skłonność do wypadania

Prawda. Okazuje się, że produkowanie sebum w nadmiarze, odpowiadające za przetłuszczanie się włosów, może doprowadzić do ich wzmożonego wypadania. Nie należy tego bagatelizować, bowiem tłuste włosy mogą powodować stany zapalne skóry głowy, swędzenie czy wreszcie wypadanie włosów. Oczywiście włosy nie wypadają szybko, lecz jest to proces stopniowy.

Warto więc o tym pamiętać i myć włosy tak często jak tego potrzebują. Nie należy tkwić w przekonaniu, że im rzadziej będziemy je myć, tym wolniej będą się przetłuszczać. Takim zachowaniem można bowiem doprowadzić do poważnych problemów, w tym do łysienia.

Odchudzanie wpływa na łysienie

Prawda. Problem, jakim jest łysienie kobiece dotyczy wielu pań. Co prawda u pań bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia, ale znaczne przerzedzanie włosów jest możliwe. Jedną z przyczyn jest stosowanie drastycznych diet odchudzających. Dzieje się tak, ponieważ zbyt rygorystyczna kuracja odchudzająca jest najczęściej uboga w witaminy i minerały, a ich dostarczanie organizmowi jest niezwykle ważne i konieczne do prawidłowego funkcjonowania ustroju oraz zdrowia włosów. Dłuższe trwanie w takiej diecie może doprowadzić nawet do znacznego przerzedzenia. Dlatego też jeśli zależy nam na tym, by pozbyć się zbędnych kilogramów, warto sięgać po zdrowe diety, które dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, które odpowiadają za kondycję włosów.

Łysieniu androgenowemu można zapobiec

Mit. Warto pamiętać, że łysienie androgenowe uwarunkowane jest gospodarką hormonalną. Jeżeli w organizmie pojawia się duża ilość androgenów, wówczas szanse na niepojawienie się łysienia są niewielkie. Co więcej – łysienie androgenowe ma charakter genetyczny. A to oznacza, że jeśli w rodzinie były przypadki łysienia tego typu, wówczas na pewno tego nie unikniemy. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy są na nie skazani. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

Włosy, które wypadają nie odrastają samoistnie

I tak, i nie. Ciężko jednoznacznie odnieść się do tego stwierdzenia, bowiem wszystko zależy od tego, czym spowodowane jest wypadanie włosów. Jeśli jest to w dalszym ciągu proces naturalny, wypadaniem włosów nie należy się martwić. Podobnie jest w przypadku przerzedzania się czupryny spowodowanego niewłaściwą dietą czy ogólnym osłabieniem organizmu. Jeżeli zaś łysienie ma charakter hormonalny (związany z aktywnością androgenów), wówczas najczęściej koniecznością będzie zastosowanie odpowiednich środków na porost włosów.

5,2 k

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment