Posted by under Bez kategorii,łupież,Pielęgnacja włosów on Lipiec 5 2011, 0 comments

Lato jest taką porą roku, która właściwie nie jest korzystna dla naszej czupryny. Jeżeli nie chronimy włosów dostatecznie, wówczas dochodzi do przesuszenia skóry głowy, czego efektem są sypiące się białe płatki, czyli łupież suchy. Przesuszona skóra głowy to także tendencje do częstszego przetłuszczania się włosów, co powoduje, że łupież biały szybko przeradza się w łupież tłusty. Choć ten jest mniej widoczny aniżeli łupież suchy, przysparza spore ilości problemów. Jeśli i ty należysz d grona osób z problemem łupieżu tłustego, dowiedz się jakie są jego przyczyny, a następnie zacznij działać.

Czy to łupież tłusty?

Łupież tłusty jest dość charakterystyczną dolegliwością, która dotyczy skóry głowy. Najczęściej przybiera bowiem postać żółtych łusek, które ściśle przylegają do skóry głowy. Niekiedy dochodzi do tego, że istniejące łuski nakładają się na siebie, tworząc warstwy. Łupieżowi tłustemu może dodatkowo towarzyszyć swędzenie oraz stany zapalne.

Jeżeli łupież tłusty nie jest leczony, wówczas może dojść do przerzedzania włosów, czyli tak zwanego łysienia łojotokowego.

Przyczyny powstawania łupieżu tłustego

Na powstawanie łupieżu tłustego (łojotokowego) składa się wiele czynników. Dość często tego rodzaju choroba skóry głowy związana jest z pojawieniem się podrażnień spowodowanych nadużywaniem kosmetyków do stylizacji włosów. Niekiedy łupież tłusty może zostać zapoczątkowany już przez samą wodę, najczęściej tę, która zawiera zbyt dużo chloru.

Występowanie łupieżu łojotokowego może być związane także z zakażeniem grzyba drożdżopodobnego z rodziny Pityrosporum ovale. Co prawda on normalnie bytuje na skórze głowy, ale na skutek długotrwałych sytuacji stresowych, niewłaściwego sposobu odżywiania się czy alergii może dość do zainfekowania.

Warto wiedzieć, że na powstawanie łupieżu tłustego może mieć związek z tak błahą czynnością jak mycie włosów. Okazuje się bowiem, że stosowanie nieodpowiedniej techniki oraz niedokładnego spłukiwania włosów, może zapoczątkować rozwój łupieżu łojotokowego.

Niekiedy tego rodzaju choroba skóry głowy może być zapoczątkowana niedoborami niektórych witamin, szczególnie tych z grupy B oraz witaminy E i wymiany A. Również niedobory minerałów, w tym: selenu, cynku, magnezu, żelaza, wapnia czy potasu może stać się przyczyną początku łupieżu tłustego.

Zapobiegać czy leczyć?

Są osoby, które bagatelizują problem łupieżu tłustego. Licząc na to, że choroba ta nigdy nie dotknie ich skóry głowy, nie przykładają wagi nie tylko do swojej diety, ale również do pielęgnacji włosów w sposób właściwy. Dopiero, gdy pojawią się pierwsze objawy łupieżu, zastanawiają się, co mogą zrobić. Tymczasem wystarczyłaby akcja profilaktyczna odpowiednio wcześnie, by całkowicie zapobiec problemowi, jaki wiąże się z tłustym łupieżem.

Jak zatem powinna wyglądać akcja profilaktyczna? Przede wszystkim należy mieć na uwadze wszystkie przyczyny powstawania łupieżu tłustego. Wystarczy wyeliminować wszystkie sprzyjające czynniki, by łupież tego rodzaju się nie pojawił.

Przede wszystkim należy większą wagę przykładać do tego, w jaki sposób myjemy włosy. Warto sprawdzić, jak bardzo nasza woda jest chlorowana. Następnie trzeba pamiętać, by szampony do włosów, zanim nałożymy na czuprynę, rozcieńczać z wodą. Koniecznością jest również dokładne spłukiwanie specyfików.

Nie należy wierzyć słowom, że częste mycie włosów, osłabia je. Czuprynę należy myć tak często, jak czupryna tego potrzebuje. Nie należy dopuszczać do nadmiernego przetłuszczania włosów.

By uchronić się przed łupieżem tłustym, warto również pamiętać o stosowaniu środków ochrony włosów przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym słońca, wiatru oraz mrozu. Nakrycie głowy jest zatem konieczne nie tylko zimą, ale również latem.

Na czym polega leczenie łupieżu tłustego?

Niewiele jest osób, które są w stanie zapobiec problemowi łupieżu tłustego. Mało jest też takich, którzy podejmują leczenie we wczesnych stadiach choroby.

Jeżeli łupież tłusty dopiero się pojawił, można podjąć leczenie na własną rękę. W aptekach dostępne są specjalne szampony przeciwłupieżowe, które – dzięki odpowiednim substancjom – są w stanie zredukować problem łupieżu tego rodzaju.

W walce z łupieżem o charakterze łojotokowym pomocny może okazać się Dandrene szampon przeciwłupieżowy. Jego działanie opiera się na wielu dobroczynnych substancjach, w tym ketokonazolu (zwalcza grzyby drożdżopochodne, w tym odpowiedzialny za powstawanie łupieżu tłustego Pityrosporum ovale), klimbazolu (wykazuje działanie przeciwgrzybiczne), wyciąg z granatu (poprawia funkcje obronne skóry, zmniejszając jej podatność na wszelkie infekcje grzybicze). Zaletą tego szamponu jest jego innowacyjność oraz zastosowane nowoczesne technologie. Dzięki temu Dandrene charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Najczęściej na leczenie decydujemy się, gdy choroba ma postać dość zaawansowaną, co powoduje że koniecznością jest leczenie specjalistyczne pod okiem dermatologa.

Leczenie łupieżu tłustego, w wielu przypadkach, rozpoczyna się od usunięcia żółtych i twardych łusek ze skóry głowy. Jest to czynność konieczna, by wszelkie preparaty (kremy, maści, szampony) miały szansę zadziałać.

5,0 k

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment