Posted by under Bez kategorii,Łysienie on Lipiec 29 2011, 0 comments

Wiele miejsca poświęca się przede wszystkim łysieniu androgenowemu. I choć właściwie nie ma się czemu dziwić, bo jest to jeden z najczęstszych typów łysienia, to jednak warto skupić się również na innych odmianach. Dziś na „tapecie” będzie łysienie bliznowaciejące, które, mimo że dotyka znacznie mniejszą część populacji, jest również uciążliwe jak inne typy wzmożonego wypadania włosów.

Łysienie bliznowaciejące – definicja

Przez łysienie bliznowaciejące należy rozumieć trwałe i nieodwracalne uszkodzenie mieszków włosowych. Zalicza się do nabytych bądź wrodzonych schorzeń z którym – na szczęście – boryka się niewielki odsetek populacji.

Schorzenie swoim zasięgiem obejmuje wszelkiego rodzaju zaburzenia, które przyczyniają się do zniszczenia torebek włosowych, w efekcie czego dochodzi do zastępowania ich tkanką bliznowatą oraz trwałą utratą włosów.

Przyczyny łysienia bliznowaciejącego nabytego

Przyczyn łysienia bliznowaciejącego jest wiele. Najczęściej jednak dochodzi do niego na skutek urazu lub pojawienia się innego stanu chorobowego, któremu towarzyszy tego rodzaju łysienie.

W wielu przypadkach, łysienie o charakterze bliznowaciejącym towarzyszy wszelkiego rodzaju infekcjom, spowodowanym wirusami, bakteriami i grzybami. Niekiedy jednak tego rodzaju łysienie może być następstwem rogowacenia mieszkowego kolczystego wyłysiejącego.

Warto również wiedzieć, że łysienie bliznowaciejące może być spowodowane różnorodnymi oparzeniami, w tym środkami chemicznymi i ogniem. Niekiedy łysienie tego typu związane jest z otarciami i skaleczeniami naskórka. Na pojawienie się łysienia może mieć także wpływ odmrożenie.

Szczególną przyczyną łysienia bliznowaciejącego jest napromieniowanie promieniami X, które wykorzystywane są podczas prześwietleń rentgenowskich. Jeszcze kilkanaście lat temu tego rodzaju prześwietlenia były stosowane powszechnie – na szeroką skalę, nie mając jednak świadomości, jakie skutki może przynieść takie działanie. Obecnie, mając na uwadze zdrowie pacjenta, ogranicza się ilość wykonywanych prześwietleń. Czy to oznacza, że okresowe badania, którym się poddajemy czy jednorazowe prześwietlenie szczęki czy zęba może zapoczątkować łysienie bliznowaciejące? Oczywiście że nie, jeśli z prześwietleń rentgenowskich korzystamy w razie konieczności. W gorszej sytuacji są bowiem osoby, które obsługują tego rodzaju urządzenia. Co prawda jakość ich została ulepszona, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa, aczkolwiek nadal ryzyko istnieje.

Wrodzone łysienie bliznowaciejące – charakterystyka

Wyżej wspomniałam o tym, że łysienie bliznowaciejące może mieć charakter wrodzony. Warto więc nieco przybliżyć to zagadnienie.

Wrodzone łysienie tego rodzaju zdarza się na szczęście bardzo rzadko i obejmuje między innymi wrodzony niedorozwój skóry. Można je obserwować między innymi przy jednoczesnym występowaniu rozszczepu kręgosłupa, wodogłowia, czy defektów w przegrodzie serca.

Niekiedy przyczyną wrodzonego łysienia bliznowaciejącego mogą być wrodzone znamiona, w tym znamię łojowe, znamię naskórkowe czy wrodzone naczyniaki krwionośne.

Nowotwory skóry jako przyczyna łysienia bliznowaciejącego

W niektórych przypadkach łysienie bliznowaciejące może być efektem nowotworów, które atakują skórę oraz przerzuty do owłosionej skóry głowy. Nowotwory podstawno komórkowe, które rozwijają się przyczyniają się do powstawania bliznowacenia skóry, co w efekcie doprowadza do wyłysienia tych miejsc.

Warto wiedzieć, że owłosiona skóra głowy jest częstym miejscem przerzutów nowotworów związanych z narządami wewnętrznymi, w tym raka jelita grubego, raka żołądka czy raka nerek.

Metody leczenia łysienia bliznowaciejącego

W związku z tym, że łysienie bliznowaciejące ma charakter nieodwracalny, jedyną skuteczną metodą jego zwalczania jest chirurgiczna interwencja. Możliwości zabiegów jest wiele, począwszy od prostych zabiegów polegających na jednoczasowym wycięciu i zamknięcia ubytku, a skończywszy na poważniejszych transplantacjach skóry.

U osób dorosłych, w których łysienie bliznowaciejące jest rozległe stosuje się najczęściej metodę przeszczepu dziurkowanego. Natomiast, gdy łysienie tego rodzaju dotyka dzieci i młodzież, najczęściej wykorzystywana jest metoda polegająca na rozciąganiu skóry głowy za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. rozszerzaczy tkankowych, czyli ekspanderów.

Łysienie bliznowaciejące a zapobieganie

Warto wiedzieć, że we wczesnych stadiach łysienia bliznowaciejącego, znając jednocześnie przyczynę choroby, można zapobiec dalszemu jej rozwojowi. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zgłosić się do specjalisty i podjąć odpowiednie leczenie farmaceutyczne.

4,6 k

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment