Posted by under Bez kategorii,łupież on Sierpień 3 2011, 1 comment

Nawet niewielki łupież może urosnąć do rangi problemu. Wiedzą o czym mówię wszystkie te osoby, które borykają się z nim od dłuższego czasu i nie mogą sobie z nim poradzić. Białe płatki, które sypią się z naszych głów niemalże garściami potrafią doprowadzić do „białej gorączki” i wprowadzić w zakłopotanie – szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi ważne spotkanie. Z własnych doświadczeń wiem jedno – nie należy się poddawać i cały czas podejmować z nim walkę. Ale by jednak usuwanie łupieżu było możliwe, przede wszystkim trzeba poznać przyczyny jego powstawania, a następnie dobrać odpowiednią metodę walki.

Kilka słów na temat przyczyn powstawania łupieżu

Z medycznego punktu widzenia, łupież jest procesem naturalnym, ponieważ to nic innego jak złuszczanie się owłosionej skóry głowy bądź skóry gładkiej. Ma najczęściej charakter przewlekły, bowiem wykazuje tendencję do nawrotów. Szczęściem w nieszczęściu jest to że przebiega bez stanów zapalnych.

Wiadomo, że najbardziej powszechną przyczyną łupieżu jest drożdżopodobny grzyb z rodziny Malessezia Furfur. Co prawda bytuje on nawet u osób bez łupieżu, aczkolwiek jest nadmierne występowanie związane jest najczęściej z zapoczątkowaniem tego problemu. Efekt działania drożdżaka jest znaczne – bo czterokrotne – przyspieszenie procesów prowadzących do złuszczania naskórka. Stąd właśnie białe płatki.

Trzeba jednak wiedzieć, że nadmierne występowanie grzyba drożdżopodobnego z rodziny Malessezia Furfur to tylko jeden z czynników mogących zapoczątkować powstawanie łupieżu. Okazuje się, że by łupież pojawił się, najczęściej muszą wystąpić inne, dodatkowe czynniki. Zalicza się do nich między innymi: niedobór witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne, łojotok, nieprawidłowa pielęgnacja włosów, czy wreszcie – predyspozycje genetyczne.

Jak pokonać łupież?

Nie da się ukryć, że łatwiej jest zapobiegać łupieżowi, aniżeli potem go zwalczać. Niestety najczęściej nie ma w nas tyle motywacji do walki dopóki sami nie zetkniemy się z tym problemem.

Skuteczne szampony przeciwłupieżowe

Jednym z najprostszych sposobów zwalczania łupieżu jest oczywiście zastosowanie szamponów. Trzeba jednak pamiętać, że z problemem pożegnamy się, gdy wykorzystamy wyłącznie lecznicze szampony przeciwłupieżowe. Lecznicze, czyli takie, które zawierają w swoim składzie odpowiednie substancje przyczyniające się do zwalczenia przyczyn, a nie objawów łupieżu.

Skuteczne szampony powinny więc zawierać składniki odpowiadające za redukcję grzybów z rodziny Malessezia Furfur, a także substancje przyczyniające się do normalizacji pracy gruczołów łojowych oraz redukcji efektów szybkiego złuszczania się naskórka. Jeżeli szampon przeciwłupieżowy ma zwalczać problem, powinien zawierać między innymi: ketokonazol / pochodne imidazolu, kwas salicylowy, smołę pogazową, siarkę czy selen. Część z tych substancji zawiera między innymi szampon Dandrene.

Wszystkie inne szampony dostępne na rynku, które reklamują się jako przeciwłupieżowe, są jedynie preparatami pielęgnacyjnymi, które można wykorzystać jedynie jako sposób zapobiegania występowania łupieżu.

Środki na łupież dostępne w aptece

W walce z łupieżem pomocne mogą okazać się wszelkiego rodzaju maści i kremy, które w swoim składzie zawierają odpowiednie substancje. Trzeba jednak wiedzieć, że niemal wszystkie dostępne są wyłącznie na podstawie recepty.

Zwalczanie czynników wpływających na powstawanie łupieżu

Warto pamiętać, że by walka z łupieżem była skuteczna, koniecznością jest również zdiagnozowanie przyczyny. Redukcja łupieżu, jeśli ma być skuteczna, powinna obejmować nie tylko usuwanie objawów, ale przede wszystkim przyczyn.

Bardzo często jest nią łojotok. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym, by wyeliminować łupież, należy w pierwszej kolejności zadbać o normalizację pracy gruczołów łojowych. Koniecznością jest zastosowanie odpowiednich środków, dzięki którym osiągniemy taki efekt. Trzeba jednak uważać, by nie przyczynić się do przesuszenia skóry, bowiem takie działania dadzą zupełnie odwrotny rezultat – czyli nasilenie łojotoku.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach to niewłaściwa dieta odpowiada za powstawanie łupieżu. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że niedobory niektórych witamin i minerałów mogą mieć wpływ na kondycję skóry głowy, zwiększając podatność na ataki drożdżaków łupieżotwórczych. Jeżeli chcemy przyczynić się do skutecznej redukcji łupieżu, warto swój dotychczasowy jadłospis wzbogacić o produkty będące źródłem cynku, żelaza, magnezu.

By pokonać łupież i zmniejszyć ryzyko jego nawrotu, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji naszej czupryny. Na powstawanie łupieżu ma wpływ nadużywanie środków do stylizacji włosów, które zawierają substancje chemiczne, a które mogą odpowiadać za podrażnienie skóry i zwiększenie jej podatności na atakowanie drożdżaków. Ważna jest również odpowiednia częstotliwość mycia włosów. Nie należy dopuszczać do znacznego przetłuszczenia się czupryny. Jeżeli zachodzi taka konieczność, można włosy myć codziennie, jednak stosując do tego celu nie szampon przeciwłupieżowy, lecz przeznaczony do codziennej pielęgnacji włosów.

5,1 k

Tags:

1 komentarz

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment