Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on Sierpień 12 2011, 0 comments

Sezon letni w pełni, szczególnie w krajach egzotycznych. Dla wszystkich wybierających się tam na wczasy, mam jedną ważną wiadomość – włosy nie lubią słońca. Tak samo jak nasza skóra. Ale różnica polega na tym, że o ile w przypadku skóry pamiętamy, by chronić ją przed działaniem promieni słonecznych, o tyle o włosach zupełnie zapominamy albo w ogóle nie myślimy. Czas to zmienić, bowiem dłuższa ekspozycja czupryny na słońcu może okazać się zgubna w skutkach. Jak więc działać?

Skutki działania słońca na włosy

Skóra poddana działaniu słońca robi się ładniejsza, bo staje się brązowa. Gdy wszyscy zachwycają się opalenizną, nikomu do głowy nie przychodzi, że taki kolor skóry to efekt działania czynników obronnych skóry. Są osoby, które celowo wystawiają włosy na słońce, bowiem wiadomo że w taki sposób dochodzi do naturalnego rozjaśnienia pasemek. Owszem, może i to ładnie wygląda, ale jednocześnie świadczy o tym, że promienie ultrafioletowe uczyniły pewne spustoszenia.

Warto pamiętać, że promienie słoneczne przyczyniają się do zmniejszenia szczelności osłonki włosa, która zbudowana jest z łusek nachodzących na siebie. W takiej sytuacji dochodzi do wniknięcie promieni w warstwę korową. W efekcie powoduje to wyparowanie wody oraz utlenienie pigmentu włosa – melaniny, która stanowi naturalna tarczę przeciw promieniowaniu słonecznemu. Dochodzi wówczas do powstawania wolnych rodników, te zaś odpowiadają za powstawanie uszkodzeń wewnętrznej struktury włosów.

Dodatkowym czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na włosy jest woda, szczególnie ta słona (morska) oraz chlorowana. Warto przypomnieć sobie (chociażby z lekcji fizyki), że krople wody są niczym soczewki skupiające na sobie promienie słoneczne. Natomiast sól morska oraz chlor są czynnikami, które mogą odpowiadać za podrażnienia skóry głowy.

To właśnie dlatego największe problemy z włosami pojawiają się tuż po zakończeniu urlopu czy po wakacjach w ogóle. Bardzo często są widocznie zniszczone – pozbawione połysku i sprężystości. Dodatkowo pojawiają się problemy z ich rozczesaniem i ułożeniem.

Jeżeli chcemy uniknąć takich kłopotów, przez całe lato należy zapewnić czuprynie należytą ochronę. Oto kilka cennych wskazówek.

Ochrona przed szkodliwością promieniowania słonecznego

W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe wyposażenie kosmetyczki. Podstawą są wszystkie specyfiki, które zapewniają ochronę przez szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Na szczęście w drogeriach coraz częściej pojawiają się nawet nie pojedyncze, ale całe serie kosmetyków tego rodzaju. Ich zaletą jest odpowiednio wysokie stężenie substancji nawilżających, odżywczych i co najważniejsze – tych, które przeciwdziałają szkodliwości wolnych rodników. Warto sięgać po takie kosmetyki do włosów, które zawierają w swoim składzie między innymi: morski kolagen, olejki roślinne, ceramidy, witaminę B5, witaminę H, witaminę A oraz witaminę E.

Trzeba jednak pamiętać, że zakup odpowiedniego preparatu to dopiero połowa sukcesu. By specyfik mógł spełnić swoje zadanie w 100 procentach, musi utrzymać się na włosach. Warto mieć więc świadomość, że nawet najlepsze szampony zawierające filtry wodoodporne chroniące czuprynę, nie są w stanie dostatecznie włosów zabezpieczyć. Prędzej czy później ulegają bowiem zmyciu. Dlatego też bardzo ważna jest regularna aplikacja kolejnych „dawek” kosmetyków ochronnych. W tej roli najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju „mgiełki”, czyli spreje do włosów.

Silna regeneracja wskazana

Włosy, które są przemęczonym działaniem promieniowania słonecznego, dość często wymagają silnej regeneracji. Tylko w ten sposób będzie można przyczynić się do znacznej poprawy ich kondycji. A jest to możliwe wyłącznie za sprawą odpowiednich kosmetyków. Zawierają one w swoim składzie bardziej skoncentrowane substancje, które wykazują działanie odbudowujące. Warto wybierać takie preparaty, które zawierają między innymi: witaminy, ceramidy, proteiny, olejki roślinne – substancje, które nawilżają i wzmacniają przesuszone oraz zniszczone włosy.

W silnej regeneracji niemałe znaczenie mają kuracje w ampułkach. Zawierają one w swoim składzie dobroczynne ekstrakty z roślin oraz szereg minerałów i witamin o silnym działaniu. Przyczyniają się do odbudowania zniszczonej słońcem struktury włosa oraz odpowiadają za lepsze ukrwienie skóry oraz odżywienie mieszków włosowych.

By zregenerować zniszczone promieniami słonecznymi włosy, warto raz na jakiś czas zastosować maski. Gotowe preparaty dostępne są w każdej drogerii i aptece. Specyfik nakłada się na świeżo umyte i wilgotne włosy. By spotęgować efekt ich działania, warto włosy owinąć folią spożywczą i ciepłym ręcznikiem. Pod wpływem ciepła łuski włosów otwierają się znacznie chętniej, dzięki czemu odżywcze i regenerujące substancje mają szansę lepiej się wchłonąć.

Łagodna codzienna pielęgnacja

Jeśli chcemy zadbać o włosy, nie wystarczy stosować kosmetyki zawierające filtry UV ani też raz na jakiś czas poddać czuprynę silnej regeneracji. Niezwykle istotna jest również codzienna pielęgnacja.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, by podczas upałów myć włosy codziennie, wykorzystując do tego celu łagodne szampony przeznaczone do codziennej pielęgnacji. W składzie takiego kosmetyku nie powinno zabraknąć ceramidów, olejków i wosków – które odpowiadają za odbudowę struktury włosa. Ważne są również składniki przyczyniające się do łagodzenia podrażnień skóry.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment