Włosy potrafią przysporzyć sporo problemów. Jeśli nie wypadają, to najczęściej szybko się przetłuszczają albo też są suche i łamliwe. Jeszcze innym razem pozbawione są blasku, a matowe zaczynają przypominać siano, co nie daje estetycznego efektu. Warto więc przyjść na ratunek swoim włosom i przywrócić je do doskonałej formy. Dzięki poniższym wskazówkom wasza czupryna znów może nabrać blasku i będzie dodatkowym atutem.

Najczęstsze problemy z włosami

Samodzielne postawienie diagnozy związanej z tym, co może dolegać włosom, może w wielu przypadkach okazać się dość trudne. O ile wiemy, jak wyglądają nadmiernie przetłuszczające się włosy czy włosy pozbawione blasku, zdiagnozowanie przyczyn przerzedzania się czupryny może okazać się dość trudne. Jeśli nie mamy pewności, wówczas warto wybrać się najpierw do fryzjera, a jeśli to na niewiele się zda, koniecznością może okazać się wizyta u dermatologa.

Warto jednak pamiętać, że problemy z włosami może zapoczątkować wiele czynników, w tym pogoda oraz stan naszego organizmu.

Łamliwe i suche włosy

Bardzo często nasze włosy są suche i łamliwe. Odpowiadają za to przede wszystkim mechaniczne uraz, ciepłe i i suche powietrze, czy nawet nagłe wahania temperatur. W rezultacie dochodzi do otwierania się łusek i utraty wilgotności. Nierzadko dochodzi również do zaburzenia funkcjonowania pracy gruczołów łojowych, a to zaś prowadzi do przesuszenia skóry głowy. Włosy zaś w ten sposób zostają pozbawione warstwy ochronnej.

Jeżeli włosy są suche i mają skłonność do łamania się, koniecznością są odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim takie preparaty, które wykazują działanie silnie nawilżające oraz przyczyniają się do regeneracji. Warto więc wybierać takie kosmetyki do włosów, w składzie których nie brakuje takich substancji jak: proteiny, keratyna, witamina B5, wyciąg z aloesu zwyczajnego.

By zregenerować włosy i odpowiednio je nawilżyć, koniecznością jest nakładanie odpowiedniej odżywki. Nie bez znaczenia jest również nakładanie maski – by spotęgować jej działanie najlepiej włosy owinąć folią, a następnie ciepłym ręcznikiem. Ciepło ma tę właściwość, że łuski będą się otwierały, a więc maksymalnie wchłaniały dobroczynne substancje.

Włosy z tendencją do przetłuszczania się

Nadmierne przetłuszczanie się włosów spowodowane jest wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, w które nasza skóra obfituje. Do zwiększenia intensywności ich pracy dochodzi najczęściej w przegrzanym pomieszczeniu, na słońcu czy pod czapką. To zaś prowadzi do nadprodukcji sebum. Z jednej strony włosy otrzymują ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a z drugiej – może dojść do zatykania porów skóry. To zaś skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnego świądu oraz łupieżu, z którym bardzo trudno się uporać. Co więcej – nadmierne przetłuszczanie się włosów może zapoczątkować stany zapalne skóry głowy, co w efekcie może doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów.

W pierwszej kolejności należy zapanować nad częstym przetłuszczaniem się. Włosy należy myć tak często, jak tylko tego potrzebują. Należy wyzbyć się przekonania, że im częściej to robimy, tym czupryna będzie częściej się przetłuszczać, bowiem nie jest ono słuszne. Włosy można być codziennie, stosując odpowiednie szampony – przeznaczone do pielęgnacji codziennej, a wykazujące działanie przeciwłojotokowe. Istotne znaczenie odgrywa tutaj skład szamponów. Ważne są: wyciąg z czarnej rzodkwi, wyciąg z skrzypu, szałwii cz brzozy. W przypadku włosów ze skłonnością do częstego przetłuszczania się sprawdzą się ponadto wszelkie substancje wykazujące właściwości łagodzące, ściągające oraz antyseptyczne.

W walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów liczy się również odpowiednie mycie głowy. Przede wszystkim należy używać letniej, a nie gorącej wody. Zbyt mocne masowanie skóry również nie jest wskazane, podobnie jak nakładanie odżywek na całej długości włosów (w przypadku czupryny przetłuszczającej wskazane jest ich aplikowanie od połowy długości).

Nadmiernie wypadające włosy

Jeżeli włosy są osłabione, wówczas zaczynają wypadać. W takiej sytuacji należy przyjrzeć się możliwym przyczynom takiego stanu. Bardzo możliwe, że jest to niewłaściwa dieta albo też pielęgnacja włosów prowadzona w nieprawidłowy sposób, z nadużywaniem sprzętu do stylizacji oraz kosmetyków.

W takiej sytuacji, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której nie będzie brakowało najważniejszych witamin i minerałów, których niedobory mogą stać się przyczyną wzmożonego wypadania włosów.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie odpowiednich kuracji wzmacniających. Doskonale sprawdzą się wszelkie ampułki oraz szampony przeciwdziałające wypadaniu włosów. Zawierają w swoim składzie substancje odżywcze, których celem jest stymulowanie mieszków i cebulek włosowych. Warto zadbać o takie specyfiki, w składzie których znajdziemy witaminy z grupy B, miedź czy aminokwasy. Dobrze sprawdzą się i preparaty, które zawierają żeń-szeń czy siarkę.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment