Posted by under Bez kategorii,wypadanie włosów on Sierpień 26 2011, 0 comments

Ciąża jest okresem w życiu każdej kobiety, na który wiele pań czeka z utęsknieniem. Trzeba jednak pamiętać, że jest to czas ogromnych zmian, będących wyzwaniem dla kobiecego organizmu. Dochodzi bowiem do zawirowań hormonalnych, które mają za zadanie przygotować kobietę do porodu. Wszystkie te zaburzenia – jak się okazuje – nie pozostają bez wpływu na kondycję włosów. Co grozi naszym włosom podczas ciąży? Czy to możliwe, by czupryna uległa przerzedzeniu przez te 9 miesięcy? Jak należy w sposób prawidłowy dbać o włosy?

Zawirowania hormonalne a kondycja włosów

Przede wszystkim należy pamiętać, że ciąża to okres, kiedy dochodzi do zwiększenia poziomu estrogenów. Oznacza to zatem, że podczas ciąży nie ma szans na to, by włosy zaczęły wypadać. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny przyczyniają się do zatrzymania produkcji prolaktyny, a ta zaś odpowiada za wypadanie włosów. Na skutek podwyższonego poziomu estrogenów dochodzi również do wzrostu poziomu lizyny – związku, który przyczynia się do wstrzymywania wypadania włosów poprzez utrzymywanie ich w fazie wzrostu. Oznacza to więc, że włosy u kobiet w ciąży cały czas – przez okres 9 miesięcy – znajdują się w fazie anagenu. Można więc powiedzieć, że czupryna staje się znacznie gęstsza i nierzadko zwiększa swoją objętość.

Tygodnie ciąży a włosy

Warto wiedzieć, że w pierwszych tygodniach ciąży, gdy estrogenów przybywa, włosy nie wypadają, jednakże znacznie szybciej dochodzi do ich przetłuszczania. Zwiększona ilość sebum związana jest ze zwiększoną produkcją estrogenów. Jeśli u kobiet, które przed ciążą miały problem z często przetłuszczającymi się włosami, w ciąży powinny spodziewać się nasilenia problemu. Natomiast panie, które uskarżały się na suche włosy, mogą zauważyć poprawę kondycji czupryny.

W drugiej połowie ciąży, gdy organizm przyzwyczai się niejako do zawirowań hormonalnych, można zauważyć znaczną poprawę w kondycji czupryny. Włosy zwykle stają się dużo ładniejsze oraz gęstsze. Jednocześnie trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że niekiedy może pojawiać się również dodatkowe owłosienie (niechciane) – przede wszystkim na twarzy oraz na brzuchu.

Pielęgnacja włosów podczas ciąży

By włosy podczas ciąży zachowały zdrowy wygląd, należy o nie w odpowiedni sposób dbać. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie szampony. Najlepszym rozwiązaniem są delikatne kosmetyki, przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów. Zawierają one mniej skoncentrowane składniki, dzięki czemu codzienne mycie czupryny nie powoduje pogorszenia kondycji włosów.

Podczas ciąży warto również zrezygnować z wykonywania trwałej ondulacji oraz farbowania. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o kondycję czupryny, ale przede wszystkim o zdrowie. Do tej pory nie zostało udowodnione, że farbowanie czy trwała są całkowicie bezpieczne dla rozwoju dziecka. Dlatego też – dla własnego bezpieczeństwa i spokoju – lepiej przez 9 miesięcy wstrzymać się od tych zabiegów fryzjerskich.

Warto także pamiętać o tym, by podczas ciąży dbać o prawidłowe nawilżenie włosów. Warto sięgać po odżywki nawilżające, a w miarę możliwości unikać stosowania lokówek, prostownic i suszarek (szczególnie gorącego nawiewu powietrza).

Dieta w ciąży a kondycja włosów

Warto wiedzieć, że na kondycję włosów wpływa dieta. Dlatego też kobiety w ciąży powinny szczególnie o nią zadbać. Ważne jest dostarczanie wszystkich niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, dzięki czemu nie tylko zadbamy o zdrowie własne i zdrowie naszego dziecka, ale również o stan naszej czupryny. Bardzo ważne jest, by w codziennym jadłospisie nie zabrakło takich witamin jak: witamina A, witamina E, witaminy z grupy B. Spośród minerałów niezwykle ważny jest cynk, selen, wapń oraz żelazo.

Warto pamiętać, by dostarczać witaminy i składniki mineralne w postaci naturalnej (w produktach spożywczych). Co prawda suplementy diety nie są zakazane, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że witaminy w postaci naturalnej znacznie szybciej i lepiej się wchłaniają.

Włosy po porodzie

Ważna jest nie tylko pielęgnacja włosów w czasie ciąży, ale również po porodzie. A to dlatego, że zaraz po urodzeniu dziecka dochodzi do znacznego spadku poziomu estrogenów. Doprowadza to do wzrostu poziomu prolaktyny – odpowiadającej za wypadanie włosów. W efekcie czupryna przerzedza się na skutek wypadania włosów, które powinny wypaść już podczas ciąży oraz do wypadania tych włosów, na które przyszła pora (które przeszły fazę anagenową). W rezultacie dochodzi do znacznego przerzedzenia się czupryny, bowiem włosy wypadają niemalże garściami. Nie należy się jednak obawiać, bowiem jest to łysienie okresowe. Problem szybko zanika (po około sześciu tygodniach) i włosy znów normalnie rosną i wypadają w normalnym tempie. Nie są potrzebne żadne specjalne szampony przeciwdziałające łysieniu, aczkolwiek można sięgnąć po kosmetyki (zawierające naturalne substancje), które stymulują komórki włosa. W ten sposób można nieco przyspieszyć odrost włosów.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment