Posted by under Bez kategorii,Łysienie,wypadanie włosów on wrzesień 4 2011, 0 comments

Wzmożone wypadanie włosów zdarza się coraz częściej. I jak się okazuje – wcale nie dotyczy wyłącznie mężczyzn, ale również kobiet. Niestety część osób całkowicie bagatelizuję tę sprawę, uważając że codzienne wypadanie włosów jest procesem całkowicie normalnym. Owszem i jest, pod warunkiem że w ciągu dnia nie wypada więcej niż 100-150 włosów. Jeśli więc zauważymy, że tracimy włosy w nadmiarze, warto zacząć zwalczać ten stan. Gdy zbagatelizujemy sprawę, wówczas na zapobiegnięcie znacznemu wyłysieniu (przerzedzeniu włosów) może nie być szans.

Kilka słów o przyczynach wypadania włosów

Mówiąc o zapobieganiu łysieniu, warto wspomnieć o przyczynach problemu. Wówczas dużo łatwiej będzie nam zlokalizować powód, z którym związana jest nadmierna utrata włosów. A trzeba wiedzieć, że czynników, które mogą powodować nadmierne przerzedzani się czupryny jest wiele, począwszy od zawirowań hormonalnych i predyspozycji genetycznych, a skończywszy na chorobach czy niewłaściwej pielęgnacji włosów.

U mężczyzn bardzo często pojawia się łysienie typu androgenowego. Jest ono spowodowane zawirowaniami hormonalnymi (wzmożoną produkcją androgenów) oraz może mieć charakter dziedziczny (w genach mamy zapisaną wrażliwość mieszków włosowych na działanie androgenów). Pod wpływem działania enzymu: 5-alfa reduktazy dochodzi do powstawania dihydrotestosteronu (z testosteronu). W efekcie hormon ten przyczynia się do oddziaływania na mieszki włosowe, które ulegają stopniowej degradacji. Objawia się to stopniowym wypadaniem włosów – tworzeniem zakoli.

Inną przyczyną wypadania włosów jest niewłaściwy sposób odżywiania się. Gdy w diecie brakuje najważniejszych witamin i składników mineralnych, osłabione włosy zaczynają wypadać.

Okazuje się, że i przedłużające się sytuacje stresowe mogą mieć wpływ na wypadanie włosów. Ta zależność nie została do końca wyjaśniona, aczkolwiek stres uważa się za dość istotny czynnik.

Jak zapobiec łysieniu?

Zanim poznamy sposoby na to, by zapobiec wzmożonemu wypadaniu włosów, warto zadać sobie pytanie czy w naszej konkretnej sytuacji można rozpocząć akcję profilaktyczną. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach pytanie o zapobieganie wiąże się raczej z poznaniem sposobów zwalczania łysienia oraz metod zahamowania tego procesu. Warto mieć świadomość, że łysieniu da się zapobiec na dużo wcześniej, zanim pojawi się problem. Trzeba też wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwe jest jedynie spowolnienie łysienia.

Akcję profilaktyczną można przeprowadzić w przypadku, gdy wypadanie włosów może być spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania się. Wówczas wystarczy w codziennym jadłospisie dostarczać odpowiednich witamin i minerałów. Ważne jest, by w diecie znalazły się między innymi: witamina E, witamina C, biotyna (witamina H), beta karoten. Wśród minerałów niezwykle istotne jest dostarczanie selenu, żelaza, miedzi oraz cynku. Ważne są także aminokwasy (między innymi L-cysteina) oraz inozytol.

W przypadku łysienia androgenowego, które ma zwykle charakter dziedziczny, nie da się całkowicie zapobiec wzmożonemu wypadaniu włosów. W takiej sytuacji zwykle możliwe jest opóźnienie procesu łysienia.

Jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że łysienie spowodowane stresem może i nas dotyczyć, koniecznością jest nieprowadzanie do takich sytuacji. A jeśli się zdarzą, trzeba zadbać o to, by nie miały miejsca dość często oraz nie trwały bardzo długo.

Raz na jakiś czas, warto również skorzystać z zabiegu mezoterapii, który przyczynia się do poprawy kondycji włosów. Dzięki odżywczemu koktajlowi możliwe jest odżywienie czupryny, dzięki czemu wygląda ona na zdrową i nie „w głowie” jej utrata włosów.

Niemałe znaczenie ma również masaż. Warto mieć świadomość, że masowanie skóry głowy regularnie przyczynia się do poprawy krążenia, a co za tym idzie – lepszego dostarczenia substancji odżywczych.

Kiedy na zapobiegnięcie łysieniu jest za późno?

Jak już wyżej wspomniałam, nie zawsze istnieje możliwość zapobiegnięcia łysieniu. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji łysienia androgenowego. Panowie zastanawiają się, czy można przeciwdziałać temu problemowi wówczas, gdy pojawiają się pierwsze jego objawy – zakola oraz znaczne przerzedzenie włosów. Tymczasem trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji na zapobiegnięcie jest za późno.

W takiej sytuacji koniecznością jest jak najszybsze sięgnięcie po preparaty, które zatrzymują proces wypadania włosów. Jeżeli bowiem tego nie zrobimy, a zbagatelizujemy problem, wówczas może okazać się, że dojdzie do całkowitego wyłysienia spowodowanego całkowitą degradacją mieszków włosowych. By do tego nie dopuścić, koniecznością jest zastosowanie środków na porost włosów, które zawierają między innymi minoxidil. Jest to jedna z najbardziej skutecznych substancji, która przyczynia się do aktywizowania komórek włosa do pracy. Tylko dzięki temu uda się zatrzymać proces postępującego łysienia. Substancję tę znajdziemy między innymi w preparacie NR-07. Poza minoxidilem, pomocne mogą okazać się peptydy miedzi,  czy Apple Polyphenol.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment