Posted by under Bez kategorii,wypadanie włosów on Wrzesień 27 2011, 0 comments

Jeśli w ostatnim okresie zauważyć się dało u nas intensywniejsze wypadanie włosów niż kiedykolwiek wcześniej, to zły znak. Okazuje się, że strata owłosienia skóry głowy może mieć różnorodne przyczyny. Znając je można problem rozwiązać. Do tego celu służą znane sposoby przeciwdziałające wypadaniu włosów. Pamiętajmy o tym, że włosy z głowy nam nie spadną, jeśli będziemy przestrzegać i diety i odpowiedniej pielęgnacji. A jeśli już włosy nam wypadają, to wówczas koniecznością staje się podjęcie działań „naprawczych”.

Jeśli co dzień z głowy „wylatuje” nam od 50 do 100 włosów, to raczej nie mamy powodów do większych zmartwień. Bowiem, jak się okazuje, taka liczba mieści się w ogólnie przyjętych normach.

Ale jak sprawdzić ile faktycznie codziennie tracimy włosów? Może być to dość trudne zadanie. Ale dla ułatwienia można przeprowadzić nietrudny test. Postarajmy się nie myć włosów przez jeden dzień. Następnie trzeba złapać między palec wskazujący a środkowy niewielki kosmyk włosów (składający się z około 50 włosów). Nie wypuszczając go trzeba przesunąć palce od nasady włosów, aż po same końcówki. Taki test koniecznie trzeba wykonać na włosach znajdujących się przy czole, skroni, na czubku głowy i z tyłu. Jeżeli w sumie „złapiemy” sześć lub więcej włosów, to wówczas koniecznością staje się wdrożenie planu ochrony swej czupryny.

Co najczęściej jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów?

Nadmierne wypadanie włosów bardzo często jest „efektem przejściowym”. Zdarza się ono na przykład po porodzie, po ostrej infekcji – z wysoką gorączką, po silnym stresie, jak też po zbyt drastycznym odchudzaniu. Trzeba wiedzieć, ze jeśli nas organizm wróci do stanu „normalnego” włosy odrastają. Jest to obserwowane w przeciągu sześciu miesięcy. Czy można w jakiś sposób przyspieszyć ten proces? Okazuje się, że tak. Wystarczy tylko zastosować kilka prostych wskazówek. Po pierwsze dieta, a po drugie ziołowe kuracje.

Jeśli jednak problem nie mija samoistnie po sześciu miesiącach, to wówczas można nadal stosować domowe metody na wypadanie włosów, a ponadto warto pójść do specjalisty ! Internisty, bądź dermatologa.

By ustalić przyczyny wypadania włosów koniecznością staje się przeprowadzenie badań krwi- morfologię oraz stężenie hormonów płciowych i tarczycowych. Wykonanie ich z pewnością pomoże ustalić czy mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi ( które w 95 % przypadków są odpowiedzialne za łysienie u mężczyzn i w blisko 60% u kobiet), bądź z chorobami mającymi duży wpływ na stratę owłosienia skóry głowy. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy trzeba koniecznie dostosować się do zaleconej kuracji leczniczej.

Dorze dobrana dieta – to podstawa!

Jak wcześniej wspomniano – przyczyną nadmiernej straty włosów jest nieodpowiednio dobrana dieta. Chodzi szczególnie o braki w niej właściwych ilości żelaza. Ale oprócz tego na wypadanie włosów mają wpływ również niewystarczające ilości pozostałych witamin i mikroelementów. Ich barki niekorzystnie odbijają się na kondycji naszej czupryny. Całe szczęście, że temu można dobrze przeciwdziałać. Wystarczy co dzień zjadać 5 – 6 mniejszych posiłków. Dania winny być dość urozmaicone, tak, by dostarczały wszystkich składników mineralnych. Szczególnie na włosy korzystnie wpływa cynk. Znajdziemy go m.in. w orzechach. Postarajmy się wzbogacić swe menu o witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz w witaminę E i w biotynę.

Ziołowe kuracje na wypadanie włosów

Ziołowe kuracje są jednym z domowych sposobów na wypadanie włosów. Działają one dość łagodnie, aczkolwiek są one skuteczne. Warto jednakże wiedzieć, że jeżeli stosujemy pewne leki, czy jesteśmy w ciąży, albo chorujemy, to wówczas koniecznością staje się skonsultowanie z lekarzem ( tuż przed rozpoczęciem kuracji).

Warto wypróbować wzmacniające napary. Co najmniej przez okres czterech tygodni warto wypijać po dwie szklanki naparu – co dzień. Najlepiej sprawdzają się mikstury sporządzone z pokrzywy, skrzypu polnego, a także z liści brzozy. Jak przyrządzić napar? Otóż na szklankę wrzątku potrzeba łyżki ziół. Letnim naparem można również włosy spłukiwać tuż po każdorazowym myciu włosów. Tego typu „zabiegi” ziołowe poprawiają kondycję włosów, a co więcej pomogą w odbudowie struktury włosów.

Kuracje ziołowe to także i gotowe tabletki. Pozwalają one na pobudzenie mikrokrążenia skóry głowy, a ponadto lepiej odżywiają włosy. Warto zażywać np. preparaty z zawartością miłorzębu japońskiego.

Gdy potrzebne są kapsułki

Czasem dobrze dobrana terapia za pomocą tabletek pomoże już w ciągu miesiąca poprawić kondycję włosów. Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi czy innymi schorzeniami (np. cukrzyca, atopowe zapalenie skóry), to wówczas trzeba leczyć chorobę podstawową.

Warto pamiętać, że przerzedzanie włosów może wynikać także z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, antybiotyków, czy środków obniżających poziom cholesterolu. Warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, może zmiana dawki czy leku pomoże uporać się z wypadaniem włosów.

O tym pamiętaj!

Nasze włosy nie lubią suszenia gorącym nawiewem powietrza, stosownia nadmiernych ilości kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizujących. Co więcej włosom szkodzą fryzury – szczególnie te mocno pospinane. Powinniśmy zatem je jak najszybciej wyeliminować.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment