Posted by under Bez kategorii,Koloryzacja włosów on Październik 21 2011, 0 comments

Farbowanie włosów jest zabiegiem, który z powodzeniem można przeprowadzić w domowym zaciszu – samodzielnie. Jest to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest niedrogie i dość wygodne. Trzeba jednak mieć świadomość, że by farbowanie włosów zakończyło się sukcesem i dało zadowalający efekt – trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek – zasad samodzielnego farbowania czupryny.

1. Kosmetyk dobrany do potrzeb

Jeśli chcemy zmienić kolor włosów, warto pamiętać, by w pierwszej kolejności określić, jaki rodzaj specyfiku chcemy wykorzystać. Wiadomo, że na rynku istnieją preparaty oparte o różnorodne formuły, które powodują, że efekty farbowania utrzymują się krócej lub dłużej.

Jeśli twoim celem jest tylko chwilowa zmiana koloru włosów – np. chcesz zaskoczyć ekstrawaganckim wyglądem swoich przyjaciół podczas zabawy sylwestrowej czy karnawałowej – zdecyduj się na tzw. szamponetki. Są to kosmetyki, które nie zawierają w swoim składzie amoniaku, a więc kolorowe pigmenty nie wnikają w strukturę włosa. Są to specyfiki całkowicie zmywalne, co oznacza że kolor utrzymuje się najczęściej do 6-8 myć.

Trwalsze efekty można uzyskać stosując kremy i szampony koloryzujące. Podobnie zresztą henna do włosów Rezultaty są widoczne przez 6-8 tygodni (do ok. 28 myć). Ich zaletą jest to, że zmywają się równomiernie, nie pozostawiając odrostów. Nie można jednak liczyć na to, że za pomocą szamponów i kremów rozjaśnimy lub przyciemnimy włosy o kilka tonów.

Najtrwalsze efekty dają oczywiście farby koloryzujące. Z reguły takie specyfiki zawierają amoniak, co powoduje że pigmenty wnikają w łuski włosa. Oznacza to więc, że ich równomierne usunięcie nie jest możliwe – pojawiają się odrosty.

2. Kolor dostosowany do karnacji

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni preparat do koloryzacji włosów. Niezwykle ważne jest to, by dobrać odpowiedni kolor farby, który będzie pasował do karnacji oraz – co najważniejsze – do naturalnego koloru włosów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza nowa fryzura będzie wyglądała całkowicie naturalnie. By efekt ten osiągnąć, warto pamiętać, by wybierać takie kolory, które będą o 2-3 tony jaśniejsze bądź ciemniejsze.

Warto także zwrócić uwagę na to, by dobrze dobrać odcień. Jeśli jesteś szatynką albo blondynką z jasną cerą, wówczas najlepiej sprawdzą się wszystkie chłodne odcienie, np. platynowy i popielaty blond, czarny z fioletowym akcentem czy mahoń. Jeśli jednak twoja cera ma ciepły koloryt, wówczas najlepiej sprawdzą się kolory ciepłe, np. miedziany, złocisty czy miodowy brąz, złocisty blond.

Jeśli twoja cera jest zmęczona i poszarzała nie ryzykuj i nie wybieraj ciepłego piaskowego blond, bowiem w ten sposób tylko podkreślić swoje niedoskonałości.

3. Próba uczuleniowa – obowiązkowo

Jeśli decydujesz się na koloryzację włosów, koniecznością jest wykonanie próby uczuleniowej. Nie należy zapominać, że kosmetyki do koloryzacji włosów zawierają w swoim składzie wiele substancji chemicznych. Co więcej – skład jest dość często modyfikowany. Nie można więc wykluczyć tego, że tym razem farbowanie obejdzie się bez podrażnień.

Jeśli okaże się, że skóra nie piecze po nałożeniu specyfiku, wówczas oznacza to, że farbę bez obaw można zastosować. Jeśli jednak pojawia się nieprzyjemne pieczenie bądź swędzenie, trzeba jak najszybciej pozbyć się preparatu z włosów.

4. Stwórz płaszcz lipidowy na skórze głowy

Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów są dość agresywne, mogą mieć więc niekorzystny wpływ na skórę głowy. Dlatego też zaleca się, by na 2-3 dni przed przeprowadzeniem zabiegu koloryzacji nie myć włosów. W ten sposób bowiem pozwolimy na wykształcenie się naturalnego płaszcza ochronnego.

5. Regeneracja zniszczonych włosów – przed farbowaniem

Jeżeli nasza czupryna jest dość zniszczona, lepiej nie decydować się na koloryzację. Już nie chodzi nawet o to, by dodatkowo nie zniszczyć włosów, lecz raczej o to, że w ten sposób nie uzyskamy idealnych efektów. Warto mieć świadomość, że czupryna, która wymaga regeneracji nie przyjmuje równomiernie farby. Dlatego też, by uniknąć nieestetycznej koloryzacji, trzeba doprowadzić czuprynę „do porządku”.

Jeśli jednak koniecznie musimy zmienić kolor włosów, by chociażby zamaskować pojedyncze siwe włosy, zamiast farb zdecydujmy się na szamponetki. Dopiero gdy czupryna zostanie zregenerowana, będzie można przystąpić do trwałej koloryzacji.

6. Uwaga na mieszanie kolorów

Bardzo często zdarza się tak, że decydujemy się na mieszanie kilku kolorów, bowiem chcemy otrzymać swoją własną „unikalną kompozycję”. Oczywiście nie jest to zabronione, aczkolwiek trzeba wiedzieć, w jaki sposób się do tego zabrać, by efekty koloryzacji nie były opłakane. W pierwszej kolejności należy mieć świadomość tego, by mieszać wyłącznie farby o tych samych odcieniach. Muszą one również należeć do tego samego producenta – a nawet tej samej linii.

Ja jednak mimo wszystko polecam takie eksperymenty jedynie w salonach fryzjerskich. Doświadczeni fryzjerzy wiedzą bowiem, co można, a czego lepiej unikać.

To tylko zaledwie połowa zasad związanych z bezpieczną koloryzacją włosów. Po kolejne zapraszam do następnego wpisu.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment