Posted by under Bez kategorii,łupież on Listopad 4 2011, 1 comment

Osób, które mają notoryczne problemy z łupieżem wcale nie ubywa. Czasami można odnieść wrażenie, że jest ich coraz więcej. Podobnie zresztą jest z łojotokiem. Nie da się ukryć, że walka zarówno z łupieżem, jak i częstym przetłuszczaniem się włosów bywa kłopotliwa. Dlatego też niektórzy – niemający zbyt wiele cierpliwości – poddają się. Ale czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie? Czy łupież i łojotok nie są zupełnie groźnymi dolegliwościami skórnymi, które można tak po prostu zbagatelizować?

Łupież a łojotok

Z medycznego punktu widzenia łupieżem określa się efekt nadmiernego złuszczania się naskórka. Można by więc powiedzieć, że jego powstawanie jest właściwie procesem całkowicie naturalnym, tak samo jak chociażby wypadanie włosów. Ale czy faktycznie? Okazuje się, że o ile łupież suchy (przyjmujący postać drobnych białych łusek) nie jest aż tak groźny, o tyle bagatelizowanie tego problemu może spowodować, że pyłek przekształci się w łupież tłusty, a to już jest dużo bardziej kłopotliwe. Łupież tłusty (zwany także łupieżem łojotokowym) charakteryzuje się występowaniem nawarstwionych żółtych łusek, które z czasem przekształcają się w strupy, mocno przytwierdzone do skóry głowy. Łupieżowi tłustemu może towarzyszyć stan zapalny oraz świąd, co zwykle kończy się jednym – wzmożonym wypadaniem włosów (tak zwany łysienie łojotokowe).

Łojotok zaś oznacza wzmożone wydzielane łoju, co jest spowodowane intensywniejszą pracą gruczołów łojowych. Proces ten jest charakterystyczny dla miejsc, które w takie gruczoły obfitują, a więc między innymi i skórę głowy.

W związku z tym, że istnieje ścisła zależność między łojotokiem a łupieżem, bardzo często osoby borykające się z łupieżem narzekają również na to, że ich włosy zbyt często się przetłuszczają.

Czynniki wpływające na powstawanie łupieżu oraz łojotoku

Warto mieć świadomość, że łupież i łojotok właściwie nie biorą się same z siebie. Wiadomo, że biały pyłek związany jest z aktywnością drożdżaków bytujących na skórze głowy, a łojotok z aktywnością hormonów płciowych (przede wszystkim androgenów). Trzeba jednak mieć świadomość, że drożdżaki znajdują się u każdego, podobnie jak androgeny, jednak nie wszyscy borykają się z łupieżem i łojotokiem. Oznaczać to może tylko jedno – istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania problemu.

Warto wiedzieć, że ogromne znaczenie mają predyspozycje osobnicze. Właściwie ma to związek z gospodarką hormonalną oraz obecnością drożdżaków, które u jednym osób uaktywniają się, a u innych nie.

Trzeba mieć świadomość, że na powstawanie łojotoku, a zaraz po nim – łupieżu, wpływ na podwyższone stężenie androgenów, które zwykle ma miejsce podczas zawirowań hormonalnych.

Niemały wpływ na łupież i łojotok ma nieodpowiednia dieta i choroby, które nieodłącznie związane są z niedostarczeniem organizmowi odpowiednich witamin i składników mineralnych. Zaś osłabione włosy i skóra głowy jest bardziej podatna na aktywność drożdżaków.

Łupież i łojotok mogą pojawiać się w następstwie nadużywania środków do stylizacji włosów: pianek, żeli, lakierów. Podobne efekty przynosi częste farbowanie włosów oraz stosowanie innych preparatów do koloryzacji. Na powstawanie łupieżu i łojotoku ma wpływ również niedokładne zmywanie szamponów, szczególnie przy użyciu gorącej wody. Są to bowiem czynności, które przyczyniają się do wywoływania podrażnień i uaktywnienia się drożdżaków, a jednocześnie pobudzenia do pracy gruczołów łojowych.

Warto także mieć świadomość, że powstawanie łupieżu może być związane ze… stosowaniem szamponów przeciwłupieżowych. Brzmi to dość paradoksalnie, aczkolwiek jest możliwe. Dlatego też warto lecznicze szampony przeciwłupieżowe stosować nie do codziennej pielęgnacji, lecz jako forma leczenia – kilka razy w tygodniu.

Okazuje się, że powstawanie łupieżu i łojotoku może być związane z niewłaściwą pielęgnacją włosów. Warto mieć świadomość, że przeczesując czuprynę zbyt często, susząc kosmyki gorącym powietrzem, pobudzamy gruczoły łojowe do pracy, co doprowadza do łojotoku, a w konsekwencji także i łupieżu.

Jak sobie pomóc?

Warto mieć świadomość, że łupieżu wcale nie jest łatwo się pozbyć. I nawet nie chodzi o to, że nie istnieją skuteczne środki zaradcze – wręcz przeciwnie – jest ich sporo. Dla osób zmagających się z białymi łuskami sypiącymi się z głowy mam niezbyt dobrą wiadomość, a mianowicie – łupież lubi powracać – ma bowiem charakter przewlekły z tendencją do nawracania. Niemniej jednak nie należy rezygnować ze stosowania dostępnych metod leczenia łupieżu, bo bagatelizowanie problemu – wiadomo czym się kończy.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, by wyeliminować wszystkie czynniki prowokujące powstawanie łupieżu, sprzyjające podrażnieniom. Jest to bowiem warunek konieczny do tego, by terapia leczenia łupieżu i zwalczania łojotoku była skuteczna.

Warto pamiętać o prawidłowej diecie, która będzie dostarczała przede wszystkim witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę A, siarkę oraz cynk.

Koniecznością jest zastosowanie szamponów przeciwłupieżowych, ale tylko tych leczniczych (zawierających ketokonazol, klimbazol, kwas salicylowy, dwusiarczek selenu, cyklopiroks).

A gdy żadne sposoby nie pomagają, pomocy warto szukać w gabinetach dermatologicznych.

Tags:

1 komentarz

  • […] jednego, jak i drugiego problemu wcale nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. Zatem – łojotok i łupież – czy są to groźne „schorzenia”? Czy faktycznie można je zbagatelizować? Przekonajmy […]

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment