Posted by under Bez kategorii,Mycie włosów on Listopad 7 2011, 0 comments

Wydawać by się mogło, że w myciu włosów nie ma nic trudnego i skomplikowanego. Przecież robimy to niemal codziennie. Ale czy faktycznie działamy świadomie? Czy może jest to nawyk wyuczony na tyle, że powtarzamy go bezwiednie wtedy, gdy wydaje nam się, że włosy tego potrzebują? Czy takim myciem włosów nie wyrządzamy im szkody? A może właśnie to jest przyczyną problemów z przerzedzaniem się włosów i powstawaniem łupieżu? Okazuje się, że mycie włosów jest sztuką, którą warto pojąć, by nasza czupryna wyglądała naprawdę zdrowo i ładnie.

Jaki środek do mycia włosów wybrać?

Sztuka mycia włosów to przede wszystkim wybór odpowiedniego specyfiku do mycia włosów. Tymczasem zwykle nie przywiązujemy wagi do tego, jaki szampon wybieramy. Bardzo często zdarza się, że sięgamy po taki preparat, który mamy pod ręką, nie zważając na to, czy jest on przeznaczony do naszych włosów. I tu pojawia się pierwszy błąd, który może nas wiele kosztować.

Warto więc pamiętać, by wybierać takie specyfiki, które będą przeznaczone do problemu, z jakim boryka się nasza czupryna.

Osoby, które do mycia włosów wybierają mydła (najczęściej są to panowie), powinny czynność mycia włosów zakończyć skropieniem czupryny wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Chodzi bowiem o to, by zneutralizować zasadowe pH mydeł (krótka lekcja chemii – kwas działający na zasadę prowadzi do reakcji zobojętnienia – pH wynosi wówczas około 7).

Ważna odżywka

Zwykle używamy zwykłych szamponów. Ale najczęściej włosy po zastosowaniu takich specyfików nie wyglądają zbyt dobrze, nie są też przyjemne w dotyku, lecz „tępe”. Mimo że są dobrze oczyszczone. W takiej sytuacji nie należy zapominać o nałożeniu odpowiedniej odżywki. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie specyfiki kondycjonujące powinny być odpowiednio dobrane, uwzględniające potrzeby naszej czupryny. Jeśli włosy są przetłuszczające, nie należy stosować preparatów do włosów suchych, jeśli są zniszczone – odżywki regenerujące będą konieczne. Jeżeli zaś nasze włosy są kręcone, odżywki muszą zapobiegać puszeniu się.

Jak często myć włosy?

Sporną kwestią jest zagadnienie związane z tym, jak często myć włosy. Okazuje się, że zwolenników teorii dotyczącej jak najrzadszego oczyszczania włosów (co zmniejszy podatność czupryny na przetłuszczanie się) nie brakuje. Okazuje się jednak, że odwlekanie mycia może przynieść odwrotny efekt, a i doprowadzić do pojawienia się łupieżu.

Warto pamiętać, że włosy można myć tak często, jak tylko tego wymagają. Jeśli okazuje się, że włosy przetłuszczają się codziennie, czupryna powinna być oczyszczana każdego dnia. Trzeba jednak pamiętać, by stosować takie specyfiki, które będą przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów. Zawierają one bowiem dużo łagodniejsze substancje (mniej skoncentrowane), które nie będą podrażniały skóry głowy.

Jeśli chcemy sprawdzić czy włosy są czyste, wystarczy spojrzeć na pianę. Jeśli po nałożeniu szamponu włosy dość dobrze się pienią, to znak że czupryna jest czysta. Jeśli nie, wówczas czynność trzeba powtórzyć.

Trzeba jednak mieć świadomość, że gdy włosy są dość brudne, a my ujemy je tylko raz, tak naprawdę jedyne co zrobimy, to wmasujemy wszelki brud w skórę głowy. Dlatego też, mimo wszystko polecam dwukrotne mycie czupryny.

Odpowiednia ilość szamponu

Wiele osób zastanawia się, jak dużo szamponu należy nałożyć, by włosy zostały dokładnie umyte. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jak długie są włosy, jak gęste jest czupryna, i jak skoncentrowane składniki dany preparat zawiera.

Okazuje się, że najczęściej stosujemy zasadę polegającą na sprawdzeniu, czy włosy się pienią. Większość z nas uważa, że jeśli piana nie powstaje, specyfiku jest za mało. Tymczasem warto mieć na względzie fakt, o którym wspomniałam wyżej. Ilość wytwarzanej piany uwarunkowana jest przede wszystkim tym, czy włosy są czyste. Jeśli nie pojawia się zbyt dużo piany, wówczas należy włosy dokładnie spłukać, i czynność mycia czupryny należy powtórzyć.

Niemniej jednak warto zastosować zasadę: im mniej, tym lepiej. Zawsze lepiej czynność mycia włosów powtórzyć, niż nałożyć zbyt dużą ilość szamponu, by potem mieć problem z jego spłukaniem.

Sekret spłukiwania szamponu

Najwięcej problemów przynosi spłukiwanie szamponów. Okazuje się, że większość z nas robi to zupełnie niepoprawnie. Zwykle za szybko kończymy tę czynność, co nie ma pozytywnego działania na naszą czuprynę.

Każdy powinien mieć świadomość, że niedokładne spłukanie szamponu przyczynić się może do podrażnień skóry, w efekcie czego dojść do uaktywnienia drożdżaków bytujących na skórze i… łupież gotowy.

Warto więc wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo spłukać włosy, by nie nabawić się łupieżu i nie pobudzić do pracy gruczołów łojowych.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że włosy należy spłukiwać letnią wodą. Gorąca powoduje podrażnienia skóry oraz nasila pracę gruczołów łojowych, co może skutkować znacznie częstszym przetłuszczaniem się włosów. Warto także pamiętać, by strumień kierować na włosy dość długo. Chodzi o to, by dokładnie pozbyć się resztek szamponu i dokładnie oczyścić skórę. Ważne jest również to, by strumień był skierowany od nasady po końce, bowiem w ten sposób przyczynimy się do zamknięcia łusek.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment