włosyWłosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Dlatego też należy o to zadbać, jeśli nie chcemy by czupryna stała się przesuszona, a włosy miały tendencję do łamania i wypadania. Wcale nie trzeba sięgać po najdroższe preparaty. Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym możliwa jest prawidłowa pielęgnacja czupryny. Warto w tych działaniach skorzystać z dobroczynnego działania oleju rycynowego. Okazuje się, że dzięki niemu można przywrócić dawną kondycję czupryny.

Właściwości oleju rycynowego

Warto mieć świadomość, że olej rycynowy, poza działaniem przeczyszczającym, posiada właściwości pielęgnujące. Okazuje się, że przyczynia się do znacznego wzmocnienia czupryny. Z jego dobroczynnego działania korzystają przede wszystkim włosy osłabione, ze skłonnością do łamliwości oraz wzmożonego wypadania. Jego działanie polega również na ochronie czupryny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (niskimi temperaturami, promieniowaniem ultrafioletowym, gorącym powietrzem). Za jego dobroczynne właściwości odpowiadają przede wszystkim kwasy tłuszczowe.

Trzeba wiedzieć, że swoje pozytywne działanie zawdzięcza temu, iż posiada on powinowactwo do keratyny – białka budującego włos. Stąd preparat ten jest doskonale tolerowany przez naszą czuprynę.

Jak stosować olej rycynowy?

Jeżeli decydujemy się na kurację z olejku rycynowego na włosy, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że nie jest on wygodny w stosowaniu, szczególnie na długich włosach. A winna jest temu konsystencja olejku. Nie dość, że dość znacznie utrudnia ona aplikowanie specyfiku na czuprynę, to dodatkowo jego usunięcie bywa kłopotliwe. Niemniej jednak nie należy zrażać się, lecz poznać moc oleju rycynowego.

Warto także wiedzieć, by – nie tylko z powyższych powodów – nie stosować raczej tego preparatu na całą długość włosów. Trzeba mieć świadomość, że olej rycynowy – jeśli jest stosowany w nadmiarze, może przyczynić się do znacznego przesuszenia czupryny. W ten sposób uzyskujemy zupełnie nieoczekiwane efekty.

Jeżeli więc zależy nam na tym, by takie specyfik należy nałożyć na całą długość włosów, należy olej rycynowy połączyć z innymi substancjami wywierającymi korzystny wpływ na kondycję czupryny.

Pomysły na wykorzystanie oleju rycynowego

Pomysłów na to, by wykorzystać dobroczynne właściwości oleju rycynowego, jest wiele. Warto jednak wziąć pod uwagę to, czego nasza czupryna potrzebuje najbardziej. W ten sposób sprawimy, że poprawa wyglądu włosów nadejdzie znacznie szybciej.

Do włosów zniszczonych

Jeżeli nasze włosy są zniszczone i wymagają regeneracji, warto przygotować następującą kurację. Jedno żółtko należy zmieszać z jedną łyżką oleju rycynowego oraz jedną łyżką oliwy z oliwek. Wszystkie składniki należy delikatnie podgrzać, a następnie nanieść na włosy. Trzeba jednak uważać, by się nie poparzyć. Po zaaplikowaniu specyfiku należy na czuprynę nałożyć czepek foliowy i owinąć głowę ręcznikiem (najlepiej jeśli będzie delikatnie ciepły). Po upływie 40-50 minut specyfik można zmyć. Trzeba pamiętać, by do ostatniego płukania dodać ocet jabłkowy bądź sok ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Inną możliwością jest przygotowanie odżywki, na którą składa się nafta kosmetyczna (1 łyżka), olej (1 łyżka), żółtko (z jednego jajka), olej rycynowy (1 łyżka), witamina E lub witamina A w płynie (kilka kropli). Wszystkie składniki należy wymieszać, a następnie – powstałą papkę nałożyć na włosy, nie pomijając skóry głowy. Jednocześnie należy wykonywać masaż skóry, by w ten sposób poprawić krążenie. Następnie należy nałożyć foliowy czepek, głowę owinąć ręcznikiem. Po upływie godziny maseczkę należy zmyć i dokładnie umyć włosy.

Do włosów pozbawionych blasku

Jeżeli nasze włosy pozbawione są blasku, są matowe, wówczas należy przygotować następującą kurację. 10 g oleju rycynowego należy połączyć z 100 ml octu jabłkowego i 100 ml soku jabłkowego. Następnie należy dodać składniki do 1 litra przegotowanej wody. Po uzyskaniu odpowiedniego roztworu preparat należy nałożyć na włosy – uprzednio umyte. Po kilkunastu minutach trzymania specyfiku na włosach, należy dokładnie spłukać czuprynę.

Inną możliwością jest maseczka, na którą składają się: olej rycynowy (1 łyżeczka), miód (1-2 łyżeczki), olej (1 łyżka). Wszystkie składniki należy połączyć i powstałą w ten sposób maseczkę – nałożyć na włosy. Po upływie 2 godzin specyfik należy zmyć, a włosy dokładnie umyć.

Do włosów osłabionych

Jeżeli nasze włosy są znacznie osłabione i mają tendencję do wypadania, można zafundować sobie masaż polegający na wcieraniu oleju rycynowego bezpośrednio w skórę głowy. Taki masaż poprawia ukrwienie skóry, a dodatkowo zwiększa wchłanianie dobroczynnych substancji zawartych w specyfiku. Masaż najlepiej wykonać przed snem, a włosy zmyć dopiero rano. Trzeba jednak mieć świadomość, że specyfik dość trudno usunąć, jednakże warto, bowiem kuracja przynosi naprawdę zaskakujące efekty.

Szampon z dodatkiem oleju rycynowego

Jako że olej rycynowy nie ma „łatwej” konsystencji, można dodać kilka jego kropli do stosowanego szamponu. W ten sposób nasza czupryna będzie nie tylko doskonale nawilżona, ale również puszysta i większa objętościowo.

Tags:

2 komentarze

  • […] są na bazie naparów i wywarów ziołowych (z szałwii, pokrzywy, skrzypu polnego). Dobrze działa olej rycynowy na włosy. Także płukanki z piwa czy drożdżowe koktajle do picia przynoszą oczekiwane […]

  • By Edzia on 18 stycznia 2013 at 08:34

    Ja przez 3 tygodnie dzień w dzień stosowałam olejek rycynowy i na łupież i na wypadanie włosów. I nic… Zero efektów, a upiorstwo to ciężko było zmyć. I buszując po sieci odkryłam szampon revita. Kosztował mnie kupę kasy, ale warto było. Bo włosy wyglądają zupełnie inaczej. Teraz mam w planach jeszcze kupić odżywkę, ale to muszę poczekać na kaskę.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment