Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on Grudzień 19 2011, 0 comments

Pielęgnacja włosów jest bardzo ważna. Niejedna osoba na pewno się o tym przekonała. Wykazują właściwą troskę jesteśmy w stanie przywrócić włosom blask, sprawić że czupryna będzie większa objętościowo. Istnieje także możliwość zapobiegnięcia wzmożonemu wypadaniu włosów oraz stymulowania ich porostu. Jednak czy cała wiedza na temat pielęgnacji czupryny ma coś wspólnego z prawdą? A może to tylko mity, na praktykowanie których nie warto tracić czasu?

1. Ciemne włosy są mocniejsze i lepiej chronione

Prawda. Im ciemniejsze włosy, tym większą ilość pigmentu posiadają. Ten zaś w znacznie większym stopniu chroni czuprynę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, neutralizując wolne rodniki. Jeżeli mamy jasne włosy, należy je znacznie intensywniej chronić przed promieniowaniem UV, stosując odpowiednie kosmetyki zawierające ochronne filtry.

Nie bez powodu w egzotycznych krajach spotkać można osoby o bardzo ciemnych włosach. W ten sposób natura chroni ich czupryny przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego, na które włosy są narażone.

2. Rzadsze mycie to rzadsze przetłuszczanie się włosów

Mit. Wiele osób decyduje się na mycie włosów zaledwie 1-2 razy w tygodniu, licząc na rzadsze przetłuszczanie się włosów. Tymczasem takie postępowanie nie jest słuszne. Jeśli czupryna ma tendencje do przetłuszczania się, można ją myć tak często, jak tylko włosy tego potrzebują. Tłuste włosy nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale sprzyjają rozwojowi łupieżu, może nawet dojść do wypadania włosów o charakterze łojotokowym.

Trzeba jednak pamiętać, że myjąc włosy przetłuszczające się nawet codziennie, trzeba używać szamponów łagodnych, nie zawierających silnych substancji. Jest to ważne, ponieważ stosowanie preparatów o składnikach silnie skoncentrowanych mogłyby doprowadzić do przesuszenia skóry, a w konsekwencji do nasilenia łojotoku.

3. Strzyżenie jest sposobem na wzmocnienie włosów

Mit. Choć są osoby uważające, że systematyczne podcinanie włosów jest w stanie je wzmocnić, w twierdzeniu tym nie ma wiele prawdy. Trzeba pamiętać, że włosy to nie roślina, którą się podcina by zapewnić jej lepszy wzrost.

Nie oznacza to jednak, że można zbagatelizować wizyty w salonie fryzjerskim. Warto pamiętać, że krótsze włosy to znacznie mniej problematyczna pielęgnacja włosów. Nakładamy znacznie mniej środków chemicznych (jeśli chodzi o koloryzację czy trwałą ondulację), mniej szczotkujemy – rezygnujemy więc z tych czynności pielęgnacyjnych, które przyczyniają się do osłabienia czupryny.

4. Codzienne mycie szkodzi włosom

Mit. Codzienne mycie włosów, które jakoby miałoby im szkodzić jest kolejnym mitem. Już od dawna wiadomo, że czuprynę można myć tak często, jak tylko tego potrzebuje. Codzienne mycie wcale nie jest wykluczone. Szczególnie wtedy, jeśli skóra głowy bardzo często nas swędzi – może to być oznaka łojotokowego zapalenia skóry.

Trzeba jednak tylko pamiętać o tym, by do codziennego mycia wybierać odpowiednie preparaty. Szampony do włosów muszą zawierać stosowne substancje – o łagodnym działaniu, by znacznie nie osłabić czupryny.

5. Odżywka jest niezbędna

Prawda. We właściwej pielęgnacji włosów niezwykle ważna jest odżywka. Jest to specjalny preparat, o nakładaniu którego należy pamiętać. Jest to istotne, ponieważ odżywka zawiera wiele cennych składników, które wpływają korzystnie na kondycję włosów.

Dobre odżywki są w stanie ułatwić rozczesywanie czupryny, wzmacniają włosy i pomagają w ich regeneracji.

W zależności od potrzeb czupryny, można stosować odżywki do spłukiwania lub bez spłukiwania.

Warto także zdecydować się na preparaty, tworzące zestaw wraz z używanym szamponem.

6. Balsam zapobiegnie wypadaniu włosów

Mit. Są osoby, które uważają że dostępne na rynku balsamy do włosów są w stanie zapobiec ich wypadaniu. Niestety nie jest to słuszne stwierdzenie.

Choć balsamy są w stanie zwiększyć objętość czupryny, nadać im blasku czy miękkości, nie są w stanie przeciwdziałać łysieniu. Przyczyna jest prosta – balsam nie wnika w warstwy skóry. Nie jest więc w stanie zablokować czynników odpowiadających za wzmożone wypadanie włosów.

Podsumowanie

To tylko niewielka część prawd i mitów związanych z włosami i ich pielęgnacją. Znacie je? A może spotkaliście się z innymi stwierdzeniami, które są dość kontrowersyjne i stanowią przedmiot dyskusji?

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment