Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on styczeń 3 2012, 0 comments

Wszyscy rodzice powinni pamiętać o właściwej pielęgnacji włosów swoich pociech. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy dzieci nie są jeszcze w pełni samodzielnie i nie są w stanie same o siebie zadbać. Obowiązkiem rodziców jest więc zadbanie o to, by włosy znajdowały się w dobrej kondycji. Na czym powinna polegać prawidłowa pielęgnacja dziecięcej czupryny? Poniżej przedstawiam kilka cennych wskazówek.

By włosy nie były pozbawione blasku

Warto pamiętać, że o zdrowiu i dobrej kondycji włosów świadczy ich blask. Dlatego też warto zadbać o to, by czupryna była cały czas lśniąca.

By było to możliwe, pielęgnacja włosów dziecka powinna obejmować przede wszystkim stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ważne są odpowiednie szampony. Warto wybierać takie, które przeznaczone są do codziennej pielęgnacji. Cechą charakterystyczną takich preparatów jest to, że są łagodne, dzięki czemu nie powodują podrażnień delikatnej skóry głowy dziecka. Warto sięgać po takie specyfiki, które dodatkowo zawierają niezbędne witaminy i inne substancje wpływające korzystnie na kondycję włosów.

Jeżeli chcemy, by czupryna nie była pozbawiona blasku, koniecznością jest zrezygnowanie z mycia głowy mydłami. Nie jest to najlepszy pomysł z tego powodu, że takie specyfiki mają właściwości powodujące znaczne przesuszenie skóry. Niekorzystnie także wyglądają same włosy.

Gdy dziecko ma łupież

Bardzo często zdarzają się przypadki, kiedy dziecko boryka się z problemem łupieżu. Najczęściej przypadłość ta ma charakter suchy, aczkolwiek może zdarzyć się, że dojdzie do pojawienia się łupieżu łojotokowego.

Walcząc z łupieżem, trzeba przede wszystkim sięgnąć po odpowiednie szampony przeciwłupieżowe. Takie specyfiki nie mogą działać pielęgnacyjnie. Trzeba wybierać środki lecznicze, które zawierają w swoim składzie substancje przeciwgrzybiczne. Pielęgnacyjne szampony przeciwłupieżowe takich składników nie posiadają.

Warto także pamiętać, że łupież ma tendencję do nawrotów. Dlatego też, nawet gdy uda się wyeliminować tę przypadłość, trzeba – raz w tygodniu – sięgać po taki leczniczy szampon, np. z ketokonazolem lub klimbazolem. Jednocześnie należy pamiętać, by nie doprowadzać do podrażnienia skóry. Takie działanie bowiem doprowadza do pobudzenia bytujących na skórze głowy drożdżaków, odpowiadających za powstawanie łupieżu.

Gdy włosy często się przetłuszczają

Niekiedy maluchy mają problem ze zbyt częstym przetłuszczaniem się czupryny. Nie należy bagatelizować tego problemu. Trzeba jak najszybciej przeciwdziałać.

Trzeba wiedzieć, że częste przetłuszczanie się włosów związane jest przede wszystkim z nadmierną pracą gruczołów łojowych skóry głowy. Doprowadza to do łojotoku, a w efekcie do nadmierne przetłuszczanie się czuprynki.

Przede wszystkim należy pamiętać, by myć głowę dziecka tak często, jak wymagają tego włosy. Jeżeli konieczne jest codzienne oczyszczanie włosów, należy myć głowę codziennie. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu odpowiednich szamponów przeciwdziałających przetłuszczaniu się włosów. Muszą być one jednak przeznaczone do codziennej pielęgnacji.

Gdy włosy wypadają

Bardzo rzadko, ale jednak, zdarza się nadmierne wypadanie włosów u dziecka. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Zwykle jest to związane z niewłaściwym uczesaniem – w przypadku dziewczynek – ściskanie delikatnych włosków gumkami, co wpływa na pogorszenie kondycji czupryny, osłabienie włosów i ich wypadanie.

Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy przyczyny wzmożonego wypadania włosów mogą być bardziej skomplikowane i groźniejsze. A to dlatego, że może doprowadzić do znacznego przerzedzenia się czupryny.

Trzeba wiedzieć, że wzmożone wypadanie włosów u dzieci może być spowodowane stresem. Rodzice nie zawsze zdaja sobie sprawę z tego, że dziecko się zamartwia, bądź przeżywa jakąś traumę. Wystarczy, że będzie bało się chodzić do przedszkola albo przeżyje śmierć bliskiej osoby, czy nawet zwierzęcia. Wówczas efektem tych przedłużających się sytuacji stresowych będzie przerzedzanie się czupryny. Jeżeli więc podejrzewamy, że przyczyną wypadania włosów jest stres, warto skontaktować się z psychologiem. Kilka spotkań może wyeliminować problem, a utracone włosy odrosną.

Niekiedy wzmożone wypadanie włosów może być spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania się. Gdy dziecku brakuje istotnych składników odżywczych, wówczas objawia się to przede wszystkim stopniowym wypadaniem włosów. Na szczęście z problemem tym można poradzić sobie poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, która będzie bogata w witaminy z grup B, cynk, witaminę E czy witaminę A.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment