Nadmierne wypadanie włosów, często doprowadzające do całkowitego wyłysienia, zdarza się przede wszystkim mężczyznom. Jest to jednak łysienie uwarunkowane genetycznie, a tych nie jesteśmy w stanie zmienić. Wielu panów obawia się więc, że faktycznie stracą wszystkie włosy. Co gorsze – problem ten pojawia się u coraz młodszych osób. Nikt jednak nie jest skazany na łysienie, mimo że wzmożone wypadanie włosów związane jest z genami. Wystarczy zastosować odpowiednie specyfiki, które zawierają substancje przyczyniające się do zahamowania łysienia.

Jak to jest z męskim łysieniem?

Warto wiedzieć, że wzmożone wypadanie włosów, mogące doprowadzić do całkowitego wyłysienia, spowodowane jest androgenami. Chodzi przede wszystkim o testosteron, z którego powstaje dihydrotestosteron. Jednak to nie wszystko, bowiem sam dihydrotestosteron nie jest w stanie szkodzić włosom. To mieszki włosowe muszą być uwrażliwione na jego działanie. To zaś uwarunkowane jest genetycznie. To wyjaśniałoby zatem fakt występowania łysienia u wielu – jednak nie wszystkich – mężczyzn. W kodzie genetycznym zapisana jest także informacja o wydzielaniu się enzymu alfa 5-reduktazy. I to od tego enzymu zależy to, czy z testosteronu powstanie DHT, czy też nie.

Gdy wytworzona zostanie odpowiednia ilość DHT, dochodzi do negatywnego oddziaływania na mieszki włosowe. To zaś powoduje znaczne osłabienie włosów i ich stopniowe wypadanie. Jeżeli proces ten nie zostanie zahamowany jak najszybciej, może dojść do całkowitej degradacji mieszków, co sprawi że włosy już nie odrosną.

Minoxidil sposobem na łysienie?

Sposobów przeciwdziałania łysieniu jest wiele. Przede wszystkim do walki ze wzmożonym wypadaniem włosów wykorzystywane są preparaty, które zawierają substancje odpowiadające za zahamowanie procesów związanych z przekształcaniem testosteronu w DHT. Trzeba jednak mieć świadomość, że choć jest to koniecznością, zwykle nie wystarcza. Dlatego też potrzebny jest minoxidil – substancja poprawiająca kondycję mieszków włosowych.

Działanie minoxidilu polega na usprawnieniu pracy tzw. kanałów potasowych. Te zaś odpowiadają za dostarczanie składników odżywczych do mieszków włosowych. Jest to istotne, ponieważ znacznie lepiej odżywione mieszki nie są już tak bardzo wrażliwe na działanie DHT. Dzięki temu można przeciwdziałać ich negatywnemu działaniu.

Warto także wiedzieć, że minoxidil przyczynia się do aktywizowania komórek włosa do pracy. W ten sposób substancja ta znajduje zastosowanie w środkach przeznaczonych do porostu włosów.

Minoxidil wykazuje działanie regeneracyjne, poprawiając kondycję zminiaturyzowanych mieszków włosowych, nie dopuszczając do ich całkowitej degradacji.

Jak stosować minoxidil?

Minoxidil znajduje się w preparatach stosowanych zewnętrznie. Oznacza to, że takim specyfikiem smaruje się miejsca objęte łysieniem. Trzeba jednak pamiętać, by robić to regularnie. Czynność ta powinna nam wejść w nawyk z dwóch głównych powodów.

Przede wszystkim należy pamiętać, że rozpoczęcie kuracji minoxidilem wiąże się z jej kontynuowaniem, ponieważ zaprzestanie aplikowania specyfiku spowoduje ponowne wypadanie włosów. Po drugie – systematyczne stosowanie, przez co najmniej kilka miesięcy, pozwala na uzyskanie zadowalających efektów.

Trzeba pamiętać, by dokładnie oczyścić skórę, która ma być poddana działaniu minoxidilu. Dobrze jest wykonać delikatny peeling, by usprawnić krążenie i zwiększyć wchłanianie dobroczynnej substancji – co przełoży się na skuteczność kuracji. Można zastosować także preparaty zawierające dodatkowo retinol, który wykazuje działanie złuszczające, zwiększając tym samym zdolność wnikania minoxidilu w głębokie warstwy skóry.

Decydując się na kurację przeciwdziałającą łysieniu, warto wiedzieć, że skuteczne będą te specyfiki, których zawartość minoxidilu jest wyższa niż 5%. Tylko wtedy dany preparat jest w przynieść zadowalające rezultaty.

Skuteczne preparaty z minoxidilem

Jako że minoxidil jest skuteczną substancją przeciwdziałającą wzmożonemu wypadaniu włosów, na rynku można znaleźć wiele preparatów. Jest ich tak dużo, dlatego też poniżej prezentuję kilka tych specyfików, które cieszą się największą popularnością.

NR-07 to preparat na łysienie, który zawiera minoxidil o stężeniu 5%. Skutecznie przeciwdziała wzmożonemu wypadaniu włosów, a jednocześnie pobudza komórki włosowe do pracy. Dzięki zawartości dodatkowych substancji odpowiada również za blokowanie procesów prowadzących do powstawania dihydrotestosteronu. NR-07 to specyfik skuteczny w przypadku utraty włosów zarówno z przodu, jak i z tyłu głowy oraz na samym środku.

NR-08 to siostrzany produkt powyżej zaprezentowanego specyfiku. Jego działanie jest jeszcze silniejsze, bowiem zawiera minoxidil o stężeniu 7%. Warto wiedzieć, że preparat ten jest bardziej innowacyjny, ponieważ jego formuła została oparta o zaawansowaną technologię liposferową, która zwiększa skuteczność preparatu. Dzięki temu aktywne składniki mogą dotrzeć w głębokie warstwy skóry, działając na przyczyny łysienia.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment