Wydaje ci się, że prawidłowo dbasz o swoje włosy? Tymczasem już następnego masz wrażenie, że straciły swoją puszystość i przypominają tłuste strąki? Co robić, gdy włosy mają tendencję do przetłuszczania? Czy można myć czuprynę codziennie? Czy może zbagatelizować ten problem, licząc na zmniejszenie przetłuszczania się włosów samoistnie?

Włosy warto porządnie „przetłuścić”?

Z takiego założenia wychodzi wiele osób sądząc, że niemycie skóry głowy i włosów przez dłuższy czas pozwoli uporać się z problemem. Okazuje się jednak, że nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty prawdy. Im dłużej będziemy zwlekać z oczyszczeniem włosów, tym większe prawdopodobieństwo że dojdzie do pogorszenia kondycji włosów i pogłębienia problemu.

Warto mieć świadomość, że zalegająca na skórze tłusta warstwa powoduje osłabienie włosów, co może prowadzić nawet do ich wypadania (tzw. łysienie łojotokowe). Trzeba także pamiętać, że ta sama tłusta warstewka odpowiada za zaczopowanie ujść mieszków włosowych. To zaś powoduje podrażnienia oraz zapoczątkowuje stan zapalny, w efekcie czego może dojść do nasilenia wypadania włosów, co w tym przypadku może być procesem nieodwracalnym.

Codzienne mycie włosów?

Okazuje się, że istnieją dwie sprzeczne teorie dotyczące codziennego mycia włosów. Są osoby, które twierdzą że takie działania prowadzą do znacznego pogorszenia problemu. A to dlatego, że codzienne mycie włosów powoduje pobudzanie gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do wzmożonego wydzielania sebum. Zwolennicy tej teorii zalecają zatem, by włosy myć 2-3 razy w tygodniu.

Ale są też takie osoby, które uważają, że włosy przetłuszczające się należy myć tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie. Jeżeli decydujemy się na codzienną pielęgnację, trzeba jednak wybierać takie szampony, które będą zawierały łagodne substancje i nie będą pobudzały gruczołów łojowych do pracy.

Na przetłuszczające się włosy – ziołowe płukanki

Okazuje się, że w prawidłowej pielęgnacji tłustych włosów pomóc mogą ziołowe płukanki. Takie specyfiki przygotowane na bazie naturalnych składników wspomagają proces prowadzący do wyregulowania pracy gruczołów łojowych, zapobiegając tym samym nadmiernemu wydzielaniu się sebum.

Dobre efekty przynosi stosowanie płukanek ze skrzypu polnego, rozmarynu, czarnej rzodkwi. Korzystnie na regulowanie pracy gruczołów łojowych wpływa również ekstrakt roślinny z liści brzozy. Na tłuste włosy poleca się również stosowanie olejku z drzewa herbacianego, czy oleju rycynowego.

By płukanki przyniosły oczekiwane efekty należy pamiętać o systematyczności. Zaleca się ich wykonywanie nawet 2 razy w tygodniu.

Stosowanie specjalnych szamponów

Jeżeli chcemy, by problem przetłuszczających się nadmiernie włosów wreszcie się skończył, koniecznością będzie stosowanie odpowiednich szamponów. Muszą to być takie preparaty, które będą odpowiadały za regulowanie pracy gruczołów łojowych i regulowanie wydzielania sebum. Jednocześnie takie szampony do włosów muszą działać przeciwbakteryjnie. Dobrze, gdy będą także oczyszczały włosy z wszelkich szkodliwych substancji (tutaj doskonale sprawdzi się innowacyjny szampon Radia – do kupienia m.in. w sklepie Vitalab.pl).

Warto, by preparaty do pielęgnacji włosów przetłuszczających się zawierały także dodatek biosiarki, dziegciu, ekstraktu z czarnej rzepy czy pokrzywy.

Tłuste włosy a używanie urządzeń do stylizacji

Uważa się, że tłuste włosy mające skłonność do przetłuszczania się nie powinny być narażane na szkodliwe działanie urządzeń do stylizacji, w tym suszarek. Okazuje się, że jest to mit, pod warunkiem  że czuprynę suszymy nie gorącym, ale chłodnym strumieniem powietrza. Takie działanie jest polecane, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że zajmuje nieco więcej czasu niż suszenie gorącym powietrzem. Jednak warto wykazać się cierpliwością, bowiem ciepły strumień nie pobudza gruczołów łojowych do intensywniejszej pracy.

Kiedy do specjalisty?

Wiele osób bagatelizuje nadmierne przetłuszczanie się czupryny. Okazuje się jednak, że w sytuacji gdy problem ten przedłuża się, wówczas koniecznością jest wizyta u dermatologa. Specjalista będzie w stanie poznać przyczynę nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że problem przetłuszczającej się czupryny może tkwić w gospodarce hormonalnej. Dlatego też nie należy wykluczyć konieczności odwiedzin ginekologa czy endokrynologa.

Tags:

2 komentarze

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment