Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on Luty 1 2012, 0 comments

Prawidłowa pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna. Szczególnie wtedy, gdy chcemy, by nasza czupryna wyglądała dobrze, nie była pozbawiona blasku. Niestety nie zawsze się to udaje, zwłaszcza gdy za nami lato lub zima. Jak prawidłowo zadbać o włosy? Co zrobić, by przywrócić im dawną świetność? Poniżej prezentuję kilka cennych wskazówek, dzięki którym czupryna znów może wyglądać idealnie.

Czego potrzebują włosy?

Jeżeli nasze włosy są zdrowe, pielęgnowane z odpowiedni sposób, wówczas mają połysk, dobrze się układają i nie przypominają „siana”. Jeżeli zaś są matowe, suche, a przy tym wiotkie to znak że nadużywamy środków do stylizacji, zabiegów koloryzacji czy nawet niewłaściwego czesania i suszenia. Efekt jest taki, że powierzchnia włosów jest chropowata, a łuski otwarte. W rezultacie koniecznością jest sięgnięcie po odpowiednie specyfiki, które zamkną łuski i sprawią, że włosy będą gładkie. Warto sięgnąć po specjalne szampony oczyszczające (np. Radia) , które pozbawiają włosów substancji chemicznych. Zawarte w takich preparatach składniki wykazują bowiem zdolność do wiązania pierwiastków wpływających niekorzystnie na kondycję czupryny.

Włosy, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji, potrzebują również szamponów o działaniu rewitalizującym. Ważne są także delikatne szampony, które zawierają w swoim składzie między innymi: wyciąg z orzechów kokosowych, olejek jojoba, kiełki pszenicy. Ważne jest, by takie specyfiki były neutralne dla włosów, by wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami nie usunęły jednocześnie naturalnej osłony włosów, chroniącej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Warto także mieć świadomość tego, że do mycia włosów potrzebna jest ciepła (a nie gorąca!) woda. Zaś ostatnie płukanie powinno odbyć się strumieniem chłodnej wody. W ten sposób bowiem przyczynimy się do zamknięcia łusek i wygładzenia czupryny.

Ważne jest także odpowiednie rozczesywanie. Gdy czupryna jest jeszcze mokra, najlepiej sprawdzą się grzebienie, które posiadają szeroko rozstawione zęby. Wówczas ominie nas problem szarpania włosów, co może doprowadzić do ich wyrywania.

Gdy włosy mają tendencję do elektryzowania się

Bardzo częstym problemem z włosami, szczególnie zimą, jest ich elektryzowanie się. Jest to związane przede wszystkim z noszeniem czapek ze sztucznych włókien. Jak sobie radzić z taką czupryną?

Przede wszystkim należy pamiętać, by stosować grzebienie i szczotki, które wykonane są w tworzyw naturalnych. W grę wchodzą również tworzywa antystatyczne.

Warto też pomyśleć o odpowiednich maseczkach. Szczególnie polecana jest ta z oliwy z oliwek. Wystarczy kilka kropli nałożyć na suche włosy, a następnie rozmasować je na całej długości. Po kilku minutach włosy należy umyć delikatnym szamponem.

Jeżeli chcemy wyeliminować problem elektryzujących się włosów, warto zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Szczególnie polecane są specjalne toniki o działaniu antystatycznym. Warto również zwrócić uwagę na preparaty zawierające w swoim składzie ceramidy.

Na słabe włosy

Jeżeli nasze włosy są pozbawione blasku – są matowe i słabe, wówczas należy zadbać o ich prawidłowe odżywienie. Sprawdzą się w tym przypadku specjalne maski odżywcze. Można pokusić się o zakup gotowych preparatów. Jednakże można też wypróbować domowe specyfiki. Szczególnie polecana jest maseczka z żółtek, z dodatkiem płynnej witaminy A i witaminy E. Jeżeli nasze włosy są suche do wszystkich składników należy dodać także odrobinę oliwy z oliwek. Gdy połączymy wszystkie składniki, preparat należy nałożyć na włosy i pozostawić na czuprynie. Po upływie 30 minut maskę należy zmyć. Do ostatniego płukania należy dodać sok ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Włosy z tendencją do przetłuszczania się

Szczególnej troski wymaga czupryna, która ma skłonność do przetłuszczania się (czyt. Przetłuszczające się włosy – poważny problem?). Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by włosy myć tak często, jak tylko tego potrzebują. Jeżeli decydujemy się na mycie codzienne, trzeba wybierać łagodne szampony, które nie będą podrażniały skóry włosów, a jednocześnie nie będą pozbawiały włosów ochronnej osłonki.

Warto sięgać po takie specyfiki do pielęgnacji, które zawierają w swoim składzie między innymi: wyciąg z pokrzywy, wyciąg z chmielu, wyciąg ze skrzypu polnego. Sprawdzą się także preparaty z dodatkiem drożdży piwnych.

Włosy wypadające

Ogromnym problemem są włosy wypadające. Przerzedzająca się czupryna zwykle jest powodem do zmartwień wielu osób – nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Bowiem to głównie w ich przypadku może dojść nawet do całkowitego wyłysienia.

Jeżeli problemem jest nadmierna utrata włosów, warto zastanowić się nad przyczyną takiego stanu. Najczęściej jest to spowodowane osłabieniem czupryny oraz niewłaściwym sposobem odżywiania się. Nie należy jednak wykluczyć oddziaływania androgenów na włosy, co zwykle prowadzi do łysienia androgenowego.

Na wypadanie włosów pomóc mogą preparaty zawierające czarną rzodkiew. Warto więc wybierać takie specyfiki, które zawierają ten składnik. Dobre efekty przynosi również drożdżowa kuracja czy preparaty zawierające wyciąg ze skrzypu polnego.

Jeżeli dotknęło nas łysienie androgenowe, sprawdzą się preparaty zawierające minoxidil oraz inne specyfiki z zawartością tzw. inhibitorów DHT (np. wyciąg z Saw Palmetto).

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment