Choć to kobiety przede wszystkim wykazują szczególną troskę o swoją czuprynę, panowie także nie powinni zapominać o tym, że ich włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Tymczasem kwestia ta jest bardzo często bagatelizowana. To zaś powoduje, że włosy przestają dobrze wyglądać. Zaczynają przypominać siano, daje o sobie znać łupież. Nierzadko dochodzi do znacznego przerzedzania się czupryny. Warto więc poznać zasady właściwiej pielęgnacji włosów u mężczyzn, by mieć pewność że troszczymy się o nie w sposób prawidłowy.

Odpowiedni szampon przede wszystkim

Wielu mężczyzn w pielęgnacji włosów ogranicza się przede wszystkim do stosowania szamponów. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że panowie nie przykładają większej wagi do rodzaju specyfiku. Zwykle myją włosy tym, co mają aktualnie pod ręką. Zapominają jednocześnie, że ich włosy także mają konkretne potrzeby, mimo że zwykle są krótkie.

Jeżeli chcemy czuprynie zapewnić odpowiednią pielęgnację, co przełoży się na ich kondycję, warto wybierać szampony dobrane do potrzeb włosów. Polecane są specyfiki, które dokładnie oczyszczają włosy i skórę głowy (np. Radia). Takie preparaty, ze względu na obecność dobroczynnych substancji, wykazują zdolność wiązania szkodliwych związków, które pogarszają kondycję włosów i skóry głowy.

Gdy pojawi się łupież

Włosy wymagają szczególnej pielęgnacji wtedy, gdy pojawia się łupież. Wówczas trzeba jeszcze większą uwagę poświęcić naszej czuprynie.

Przede wszystkim należy poznać przyczynę łupieżu. Nie można też tego problemu bagatelizować, bowiem łupież spowodowany łojotokiem, może spowodować łysienie łojotokowe.

W pielęgnacji włosów ze skłonnością do łupieżu, koniecznością jest zastosowanie odpowiednich specyfików. Podstawą są lecznicze szampony przeciwłupieżowe. Takie preparaty muszą zawierając w swoim składzie substancje zwalczające przyczynę, a nie tylko objawy. Chodzi zatem o to, by w ich składzie znalazły się składniki wykazujące działanie przeciwgrzybiczne (to drożdżaki odpowiadają za silne złuszczenie naskórka).

W walce z łupieżem dobrze sprawdzi się nie tylko znany wszystkim Nizoral (choć pojawiają się głosy, że wcale nie jest to najlepszy szampon przeciwłupieżowy). Okazuje się, że bardzo dobre rezultaty przynosi Dandrene. Jest to specyfik, który zawojował amerykański rynek, zaś na polskim dostępny jest już od dobrych kilku lat. Jego skuteczność spowodowana się przede wszystkim specjalną formułą. Podstawą nie jest jedynie ketokonazol, ale również klimbazol – obie substancje wykazują silne działanie przeciwgrzybiczne.

Warto mieć świadomość, że nawet po uporaniu się z łupieżem, należy co najmniej raz w tygodniu stosować lecznicze szampony. A to dlatego, że łupież bardzo często ma tendencję do powracania. Wystarczy tylko niewielkie podrażnienie skóry, a białe łuski znów zawitają na naszej głowie. Na co dzień warto używać pielęgnacjach szamponów, ale również o działaniu przeciwłupieżowym.

Włosy przetłuszczające się – problem wielu panów

Choć wydawać by się mogło, że problem nadmiernie przetłuszczających się włosów dotyka wyłącznie kobiety, w praktyce okazuje się, że i panowie borykają się z tą przypadłością. Jest ona związana z nadmiernym wydzielaniem sebum, co zaś może być sprowokowane właśnie nieodpowiednią pielęgnacją włosów i skóry głowy.

Warto mieć świadomość, że samo niedokładne spłukiwanie szamponów oraz innych preparatów może zapoczątkować problem przetłuszczania się czupryny. Także używanie do spłukiwania zbyt gorącej wody powoduje pobudzenie do pracy gruczołów łojowych, czego efektem jest łojotok.

Także przesuszanie skóry głowy (chodzenie latem bez czapki, narażanie głowy na silny wiatr czy przegrzewanie w pomieszczeniach, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura).

Gdy włosy nadmiernie się przetłuszczają, przede wszystkim należy dążyć do wyeliminowania przyczyn problemu. Trzeba także zadbać o właściwą pielęgnację skóry głowy, stosując odpowiednie szampony. Pomocne są te specyfiki, które zawierają ekstrakty z ziół odpowiadających za normalizację pracy gruczołów łojowych. Włosy zaś można myć tak często, jak jest to tylko konieczne. Trzeba jednak pamiętać, by do codziennej pielęgnacji wybierać łagodne szampony.

Najczęstszy kłopot – przerzedzająca się czupryna

Okazuje się, że łupież czy przetłuszczanie się czupryny to „pikuś” w porównaniu z przerzedzającą się czupryną. Wielu panów ma bowiem tendencję do łysienia uwarunkowanego najczęściej czynnikami genetycznymi (tzw. łysienie androgenowe).

Jak walczyć z problemem wzmożonego wypadania włosów? Przede wszystkim należy upewnić się, że łysienie ma charakter androgenowy. Jeżeli tak, wówczas koniecznością jest jak najszybsze sięgnięcie po odpowiednie specyfiki. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim środki na łysienie zawierające w swoim składzie inhibitory DHT. Dzięki nim przekształcanie się testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron nie będzie możliwe. Nie są polecane preparaty zawierające finasteryd. Co prawda będą to środki skuteczne, aczkolwiek mogą wpływać na zaburzenie potencji. Warto także sięgnąć po specyfiki zawierające w swoim składzie minoxidil – substancję aktywizującą komórki włosowe do pracy, stymulując ponowy ich porost.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment