Co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać we wzmożonym tempie? Czy od razu trzeba sięgać po dostępne na rynku środki na łysienie? Czy od razu trzeba myśleć o transplantacji włosów? Oczywiście, że nie! W pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się swojej diecie. Bardzo często zdarza się tak, że nasze włosy nie otrzymują odpowiedniej porcji składników odżywczych – witamin, aminokwasów i minerałów. Wśród tych ostatnich ogromne znaczenie ma cynk.

Cynk potrzebny włosom

Warto mieć świadomość, że wypadające włosy to bardzo często oznaka niedoboru wielu składników odżywczych. Bardzo często to właśnie brak cynku odpowiada za stopniowe przerzedzanie się czupryny. Ale dlaczego akurat cynk jest włosom niezbędny?

Trzeba pamiętać, że każdy włos składa się z białkakeratyny, na którą składają się aminokwasy. By doszło do powstawania tego istotnego białka, koniecznością są procesy wymagające obecności katalizatora. Tę rolę spełnia właśnie cynk, który jednocześnie kontroluje przebieg tych przemian.

Jednak nie na tym kończy się dobroczynne działanie cynku. Warto wiedzieć, że jego właściwości polegają również na kontrolowaniu pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu nie tylko zapobiega łojotokowi, ale również chroni przez łysieniem łojotokowym i łupieżem.

Szukaj cynku!

Cynk znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Trzeba mieć jednak świadomość, że w towarzystwie niektórych substancji nie jest wchłaniany przez organizm. To zaś powoduje, że jego ilość nie zawsze jest na odpowiednim poziomie. Przykład? Jeżeli zajadamy się słodyczami lub nasza dieta obfituje w błonnik, mogą nastąpić niedobory cynku, ponieważ tego rodzaju produkty utrudniają wchłanianie się tego pierwiastka. Do innych substancji, które przyczyniają się do obniżenia przyswajania cynku zalicza się: szczawiany (mogą występować w kawie, herbacie), fityniany (występują w otrębach, orzechach, nasionach roślin strączkowych), wapń, miedź, żelazo. Także alkohol odpowiada za zmniejszenie wchłaniania cynku z przewodu pokarmowego.

By nasz organizm otrzymał odpowiednią dawkę cynku, koniecznością jest dostarczanie 15-20 mg. Choć jest to niewiele, o niedobory nietrudno. Wielu specjalistów od żywienia jest zdania, że dieta dostarczająca mniej niż 2500 kcal dziennie zmniejsza szanse na dostarczenie tego pierwiastka na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu bardzo wiele osób cierpi na niedobory cynku, nawet o tym nie wiedząc.

Gdzie szukać cynku? Jego źródłem są zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Z tym, że najlepiej przyswajalny jest cynk pochodzący z produktów zwierzęcych.

Sporą ilość cynku znajdziemy między innymi w: ciemnym pieczywie, kaszach, mięsie (najlepsze będzie ciemnoczerwone, ponieważ białe zawiera cynku znacznie mniej), rybach (jest go tutaj znacznie więcej niż w mięsie ssaków).

Nadmiar cynku szkodzi

Ponieważ nadmiar cynku także nie jest wskazany, trzeba zachować umiar. Z przedawkowania tego pierwiastka wynika wiele negatywnych schorzeń i przypadłości. Zbyt duża ilość tego pierwiastka to obniżenie odporności, zaburzenia w odczuwaniu zapachów i smaków, kłopoty z przewodem pokarmowym.

Preparaty z cynkiem

To przede wszystkim panowie borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów, co nierzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia. Warto więc wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednią dietę, ale przede wszystkim odpowiednie środki na łysienie.

Cynk, jak i wiele innych składników wpływających korzystnie na włosy zawierają między innymi tabletki Provillus, przeznaczone dla panów. Są to tabletki, które – zażywane codziennie – są w stanie zlikwidować przyczyny łysienia androgenowego. Działanie tych kapsułek ma charakter dwuetapowy. W pierwszej fazie powstrzymywana jest produkcja DHT (pochodnej testosteronu), która odpowiada za stopniową miniaturyzację mieszków włosowych. Zawarte w Provillus inhibitory DHT zatrzymują proces łysienia, zapobiegając całkowitej degradacji mieszków, a jednocześnie nie wywierają negatywnego wpływu na sprawność seksualną. W drugim etapie dobroczynne składniki odpowiadają za stymulowanie porostu włosów. I właśnie na tym etapie działa między innymi cynk, ale także magnez, biotynę i witaminę B6.

Jeżeli z przerzedzającą się czupryną walczą także panie, i one mogą sięgnąć po preparat Provillus, jednakże przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Tabletki dla pań mają nieco inny skład, jednakże nie brakuje w nim cennego cynku. W ten sposób zażywanie pigułek nie tylko zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, ale również stymuluje ich porost. Kilkumiesięczna kuracja pozwoli na cieszenie się bujną czupryną.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment