Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on Marzec 2 2012, 0 comments

O włosy trzeba dbać, by mieć pewność, że czupryna będzie wyglądała zdrowo. Warto jednak pamiętać o tym, by nie ograniczać się wyłącznie do odpowiedniej pielęgnacji czy stosowania właściwych środków kosmetycznych. Choć są one ważne, bardzo często okazuje się, że mimo stosowania takich specyfików, włosy zaczynają tracić swój blask i wypadają. Jeśli nie wiemy, co się dzieje z naszymi włosami, warto skorzystać z możliwości oceny stanu czupryny, jaką daje trychologia.

Trychologia,czyli co?

Trychologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelkimi problemami związanymi ze skórą głowy i włosami. Za pomocą odpowiednich badań można uzyskać odpowiedź na nartujące nas pytanie: co dolega naszym włosom? Dlaczego wypadają? Dlaczego są suche i łamliwe?

Jeśli nie jesteś zadowolony / zadowolona z kondycji czupryny, odwiedź specjalistę. Choć do niedawna zawód trychologa był nieznany w Polsce, obecnie każdy ma szansę sprawdzić kondycję swoich włosów.

Istota badania trychologicznego

Jeśli decydujemy się na badanie trychologiczne, trzeba w odpowiedni sposób przygotować czuprynę. Włosy powinny być czyste (świeżo umyte) i pozbawione jakichkolwiek środków do stylizacji czy innych specyfików. Tylko wtedy badanie będzie możliwe do przeprowadzenia, a wyniki – wiarygodne.

Trychologia jest badaniem, który wymaga pobrania próbki włosów. Na ich podstawie specjalista sprawdza, jak dużo ich wypada i w jakiej fazie te pasma się znajdują. Chodzi o weryfikację tego, czy włosy przypadkiem nie przeszły skróconej fazy wzrostu włosa.  Badanie trychologiczne obejmuje również skórę głowy. A to dlatego, że dość często spotykanym problemem jest łupież, łuszczyca skóry głowy, łojotok.

Całe badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia – z mikrokamerą, która pozwala na oglądanie badanych próbek w znacznym powiększeniu (nawet 200-krotnym). Na podstawie takiego „przeglądu” trycholog jest w stanie określić, jaka część włosów znajduje się w poszczególnych fazach, i jaki procent stanowią te „odchylone” od wartości standardowych.

Podczas badania trychologicznego oceniany jest stan mieszków włosowych i stan naczyń krwionośnych. To pozwala stwierdzić, czy mieszki włosowe są dobrze odżywione, a jeśli nie – jaka ich część znajduje się w stanie uśpienia w związku z niedożywieniem.

Normy obowiązujące w trychologii

Wspomniałam wyżej o normach, na podstawie których trycholog ocenia stan naszej czupryny. Poniżej podaję wartości, które warto znać.

  • 85% włosów musi znajdować się w fazie anagenu (faza wzrostu trwająca od 2 do 8 lat).
  • 1% włosów musi znajdować się w fazie katagenu (faza spoczynku trwająca około 2 tygodni).
  • 14% włosów musi znajdować się w fazie telogenu (faza, podczas której włos odrywa się od mieszka, trwająca 2-3 miesiące), po której włosy wypadają.

Gdy trychologia wskazuje na nieprawidłowości

Nierzadko zdarza się, że człowiek po badaniu trychologicznym jest załamany. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jak marnej kondycji znajduje się ich czupryna. Dlatego też, po wizycie u trychologa, koniecznością jest jeszcze lepsza i skuteczniejsza pielęgnacja włosów.

Przede wszystkim należy zmienić swój dotychczasowy jadłospis. Jeżeli uzupełnimy niedobory pewnych witamin i składników mineralnych, nasze włosy odzyskają dawną świetność – dobrą kondycję i blask – w krótkim czasie.

Warto stosować profesjonalne szampony do włosów (np. Radia Shampoo – środek, który usuwa z włosów i skóry głowy wszelkie zanieczyszczenia). Niemałe znaczenie ma aplikowanie odpowiednich odżywek wzmacniających czuprynę. W przypadku łupieżu, warto stosować nie pielęgnacyjne, ale lecznicze szampony przeciwłupieżowe. Dobrze sprawdzają się te, których formuła opiera się na innowacyjnej technologii nanosomowej.

Dobrze jest ograniczyć ilość zabiegów fryzjerskich, które mogą prowadzić do zniszczenia włosów.

Czy warto poddać się zabiegowi trychologii?

Zabieg trychologii to doskonały sposób na to, by wreszcie dowiedzieć się, co dolega naszym włosom. Warto poddać się takiemu badaniu, jeśli od dłuższego czasu zmagamy się z problemem przerzedzającej się czupryny, a same włosy są matowe, suche i łamliwe.

Nie trzeba wykonywać takiego badania systematycznie. Trychologia przeprowadzona raz na rok w zupełności wystarczy, by poznać przyczyny problemów z włosami, a jednocześnie dowiedzieć się, czego pragną nasze włosy.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment