Posted by under Bez kategorii,Pielęgnacja włosów on maj 5 2012, 0 comments

Nie wszyscy mogą cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, choć każdy z nas chciałby takie posiadać. Okazuje się, że wcale nie jest to niemożliwe. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy za łamanie włosów odpowiadają nasze złe nawyki oraz nieodpowiednia pielęgnacja czupryny. Jeśli zatem marzy się nam, by włosy wreszcie przestały się łamać, koniecznością jest przeprowadzenie odpowiedniej kuracji. Tylko 4 kroki dzielą Cię od tego, by mieć zdrowe włosy w odpowiedniej kondycji.

Dlaczego włosy stają się łamliwe?

W pierwszej kolejności należy poznać odpowiedź na pytanie, związane z przyczyną nadmiernej łamliwości włosów. Okazuje się, że nie istnieje jedna przyczyna. Czynników, wpływających na taki stan czupryny jest znacznie więcej.

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że na łamliwość włosów może wpływać niewłaściwy sposób odżywiania się. Chodzi przede wszystkim o doprowadzenie niedoborów witamin  i minerałów. W efekcie włosy się gorzej odżywione i mają tendencję do łamania się. Zwykle taka przypadłość dopada nas zimą, kiedy to mamy dość ograniczony dostęp do warzyw i owoców, które są doskonałym źródłem tego rodzaju składników odżywczych.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że za łamliwe włosy mogą odpowiadać niewłaściwie dobrane kosmetyki. Jeśli będziemy stosować nieodpowiednie szampony do włosów i odżywki, wówczas możemy spodziewać się, że czupryna zostanie osłabiona. Ponadto wpływ na łamliwość włosów ma nadużywanie kosmetyków do stylizacji (np. lakiery, pianki, gumy, żele, pasty) i nieoczyszczanie z resztek czupryny.

Łamliwość włosów może być spowodowana również grzybicą. Jest to dość poważna choroba skóry głowy, która może odpowiadać za pogorszenie kondycji czupryny. Włosy stają się cienkie i są osłabione, ponadto pojawiają się łuski, które do złudzenia przypominają łupież. W takiej sytuacji trzeba koniecznie udać się do lekarza, by przepisał odpowiednie środki lecznicze.

Krok 1. Sprawdź, co jesz

Jak już wyżej wspomniałam, łamliwość włosów może być spowodowana niewłaściwym sposobem odżywiania się. Czupryna staje się słabsza wtedy, gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Wystarczy więc zmienić sposób odżywiania się na taki, który będzie dostarczał wszystkie cenne i niezbędne składniki odżywcze.

Bardzo ważne jest, by w diecie nie zabrakło białka – składnika, który jest niezbędny, ponieważ stanowi podstawowy i najważniejszy składnik budulcowy włosa. Istotne znaczenie ma również obecność w diecie cynku, selenu, siarki, magnezu oraz wapnia. Ważne są również witaminy z grupy B.

Krok 2. Zastosuj ziołową kurację

By włosy wreszcie przestały się łamać, warto postawić na naturę. Chodzi przede wszystkim o to, by zastosować ziołowe kuracje, które doskonale sprawdzają się w przeciwdziałaniu łamliwości kosmyków. Nie od dziś wiadomo bowiem, że zawierają one w swoim składzie wiele cennych substancji, które korzystnie wpływają na kondycję czupryny.

Dobre efekty przynosi kuracja z wykorzystaniem chmielu. Warto wykonać taką dobroczynną płukankę, by nie tylko pozbyć się problemu łamliwych włosów, ale również zapobiec przerzedzaniu się czupryny oraz wyeliminować łupież i wyregulować pracę gruczołów łojowych (nie dopuszczając do łojotoku). Do przygotowania takiej płukanki będziemy potrzebować: 3 dag chmielowych szyszek, korzeń łopianu, 2 dag polnego skrzypu, garść kwiatów rumianku. Wszystkie składniki (dostaniemy je w sklepach zielarskich) należy zalać wodą (ok. 250 ml, czyli szklanka) i gotować na wolnym ogniu. Po 30 minutach należy odcedzić wywar i spłukać nim włosy, a następnie przez kilka minut dokładnie masować skórę głowy. Po takiej kuracji należy umyć czuprynę łagodnym szamponem pielęgnacyjnym.

Kondycję włosów poprawi również sam skrzyp polny czy czarna rzepa.

Krok 3. Przygotuj dobroczynną maseczkę

Stosujemy wiele odżywek do włosów, ale zapominamy o tym, że dobroczynny wpływ mają również różnego rodzaju maseczki. Dobre efekty mogą przynieść nawet te, które zostaną przygotowane samodzielnie. Możliwości jest tak naprawdę wiele. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni przepis i przystąpić do działania.

Szczególnie polecana jest maseczka z dwóch żółtek z dodatkiem soku, wyciśniętego z połowy cytryny. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i powstałą w ten sposób maseczkę – nałożyć na lekko zwilżone włosy. Dla uzyskania lepszego efektu warto głowę owinąć folią spożywczą, a następnie ręcznikiem. Po upływie 30 minut preparat należy zmyć, a włosy umyć delikatnym szamponem.

Krok 4. Wybieraj najlepsze kosmetyki do pielęgnacji czupryny

Jeśli chcemy wzmocnić kondycję włosów, trzeba pamiętać o tym, by wyeliminować wszystkie specyfiki, które mogą wpływać na jej pogorszenie. Na szczęście na rynku wyrób specyfików kosmetycznych jest ogromny. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni preparat.

Dobrze jest zwrócić uwagę na potrzeby włosów. Jeśli czupryna ma tendencję do przetłuszczania się, trzeba sięgnąć po preparat, który spełni jej oczekiwania, czyli ureguluje pracę gruczołów łojowych. Jeśli na czuprynę nakładamy wiele kosmetyków stylizacyjnych, wówczas warto wybrać taki szampon, który będzie neutralizował szkodliwy wpływ chemicznych substancji (nowością jest szampon Radia).

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment